Tammi

Kirjailija Timo Parvelan teoksia on myyty jo yli miljoona kappaletta

Jaa

Timo Parvela (s. 1964) on maamme arvostetuimpia ja kansainvälisesti menestyneimpiä kirjailijoita. Pelkästään Saksassa Parvelan huumoria hersyilevää Ella-sarjaa on myyty jo yli 600 000 kappaletta. Suomessa lastenromaanisarja viettää 20-vuotisjuhliaan tänä vuonna.

Teoksesta Keinulauta vuonna 2006 Finlandia Junior -palkinnon saanut Parvela on kirjoittanut lähes 70 kirjaa lapsille, nuorille ja aikuisille. Tänä vuonna häneltä julkaistaan kuusi lastenkirjaa. Timo Parvelan tunnetuimpia kirjasarjoja ovat Ella, Pate, Maukka ja Väykkä sekä Sammon vartijat. Tarinoita on käännetty yli kahdellekymmenelle kielelle, muun muassa espanjaksi, ranskaksi, italiaksi, englanniksi ja kiinaksi, sekä sovitettu näytelmiksi ja elokuviksi.

Syksyllä 2015 julkaistaan yhtä aikaa Suomessa ja Norjassa Parvelan, norjalaisen kirjailijan Bjørn Sortlandin ja kuvittaja Pasi Pitkäsen yhteistyönä syntyneen avaruusseikkailu Kepler62:n kaksi ensimmäistä osaa. Tässä maailmalla huomiota jo ennen julkaisua herättäneessä seikkailussa joukko lapsia lähetetään etsimään avaruudesta elinkelpoista planeettaa.

”Avaruus ja seikkailutarinat kiinnostavat juuri nyt lasten- ja nuortenkirjallisuudessa. Meistä on hienoa olla mukana aivan poikkeuksellisessa kansainvälisessä kirjasarjassa, jossa kirjoittajayhteistyö ylittää kielirajat”, sanoo kustantaja Saara Tiuraniemi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot, haastattelupyynnöt:
Leena Salmio, tuottaja, leena.salmio@bonnierbooks.fi
Tammi, viestintä lasten- ja nuortenkirjallisuus

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tammi
Tammi
Lönnrotinkatu 18 A
00120 HELSINKI

010 5060 300http://www.tammi.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tammi

Miten välttää myyräkuume? Uutuuskirja vastaa moniin kiehtoviin ja kiperiin Suomen pikkunisäkkäitä koskeviin kysymyksiin24.4.2025 14:19:04 EEST | Tiedote

Millä toimilla voi välttää myyräkuumetartunnan? Miksi metsäsopuleista vain neljännes on uroksia? Entä tekevätkö tunturisopulit 40 vuoden välein joukkoitsemurhia vai lähtevätkö ne vaeltamaan, koska eivät halua nähdä muita sopuleita? Paavo Hellstedtin ja Juha Laaksosen upeasti kuvitettu Suomen pikkunisäkkäät -kirja (Tammi) kertoo pikkunisäkkäiden merkityksestä ekosysteemissämme ja tarjoaa huimasti tietoa eri lajien erityispiirteistä.

Tammen syksyn 2025 kirjakattaus tarjoaa monipuolisen valikoiman suuria tarinoita, jännittäviä mysteerejä ja lasten suosikkeja15.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Tammen syksy on vahvojen kertojien ja tietokirjallisuudessa suurten elämäntarinoiden juhlaa. R. M. Rosenbergin historiallinen romaani Amelie kertoo aateliskartanon elämästä nälkävuosien puristuksissa. Liz Mooren Metsien jumala on loistava mysteeri ja nerokas sukusaaga, jonka Barack Obama nosti suosituslistalleen. Tuula Karjalainen paljastaa Tove Jansson ja maailman lapset -teoksessaan, millainen yhteys Janssonilla oli lukijoihinsa. Hiljattain kansainvälisen H. C. Andersen -palkinnon ehdokkaaksi nimetyn Timo Parvelan Ella ja kaverit -sarja viettää 30-vuotisjuhlavuottaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye