STTK: Vuorotteluvapaa tukee työssä jaksamista
Tänään julkistetun, vuorotteluvapaata koskevan tutkimuksen perusteella vuorotteluvapaajärjestelmä ei tue työssä jaksamista, kun mittarina käytetään vapaan jälkeistä työllisyyttä.
STTK:n kokonaisarvio vuorotteluvapaajärjestelmästä on myönteisyydessään päinvastainen.
- STTK:laisilta vuorotteluvapaata käyttäneiltä saatu palaute on yksipuolisen myönteistä. Palautteen perusteella järjestelmä tarjoaa oivan varaventtiilin sinne, missä sitä eniten tarvitaan, korostaa STTK:n talouspoliittinen asiantuntija Ralf Sund .
Tutkimuksessa on käytetty rekisteriaineistoja, joissa osa vuorotteluvapaaseen vaikuttavista tekijöistä jää kokonaan aineiston ulkopuolelle.
- Tärkeä syy hakeutua vuorotteluvapaalle on esimerkiksi työyhteisön tila tai henkilökohtainen elämäntilanne. Näistä ei aineistossa ollut tietoja, Sund toteaa.
Tutkimuksen perusteella vuorotteluvapaan myönteiset yhteiskunnalliset vaikutukset liittyvät sijaisiin.
- Kasvavan työttömyyden oloissa vuorotteluvapaan myönteiset ominaisuudet korostuvat. Vastaavasti voimakkaan työvoimapulan oloissa korostuvat vähemmän myönteiset ominaisuudet. Tulevina vuosina elämme korkean työttömyyden oloissa. Varsinkin kasvavaan nuorisotyöttömyyteen vuorotteluvapaajärjestelmä tuo sijaisten muodossa helpotusta. Työttömyys ei tule helpottumaan moniin vuosiin, Sund arvioi.
STTK korostaa, että vuorotteluvapaa ei ole subjektiivinen oikeus, vaan se perustuu aina vuorottelijan, työnantajan ja sijaisen yhteistoimintaan.
- Kolmikantaisesti on keväällä sovittu vuorotteluvapaan vakinaistamisesta. Uusimman tutkimuksen valossa tämä päätös oli oikea.
Tutkimuksen mukaan vuorotteluvapaa ei ole lisännyt vapaalla olleiden myöhempää työllisyyttä.
- Aina jää kuitenkin pohtimisen varaa siinä, olisiko työstä pois jääminen ollut jopa runsaampaa ilman vuorotteluvapaajärjestelmää. Vuorotteluvapaa on yksi keino vahvistaa työssä jaksamista.
Lisätietoja: STTK:n talouspoliittinen asiantuntija Ralf Sund, puhelin 050 563 4841.
Tietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 12 jäsenliittoa ja noin 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
STTK: Palkka-avoimuusdirektiivin täytäntöönpano jäämässä tehottomaksi16.5.2025 12:01:57 EEST | Tiedote
Hallituksen ajaman minimitäytäntöönpanon seurauksena naisten ja miesten välistä samapalkkaisuutta tukeva EU-direktiivi hankaloittaisi kansallista sääntelyä.
STTK: Kokeillaanpa tätä -hallitus pelaa riskillä15.5.2025 11:02:42 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen puoliväliriihessä tapahtui omituinen rytminvaihdos, kun hallitus yhtäkkiä linjasi satojen miljoonien eurojen veroalennukset ansiotuloihin painottaen suurituloisia. Yhteisöveron alennus heikentää valtion taloutta lähes miljardin, kun tavoite on lapioida yrityksille investointirahaa. ─ Kaikki tämä sen jälkeen, kun kansalaisille oli kaksi vuotta perusteltu työmarkkinauudistuksia, säästöjä, palveluiden leikkauksia ja etuuksien heikennyksiä ehdottoman välttämättöminä velkaantumisen hidastamiseksi ja talouden tasapainottamiseksi. Veroalennuksia on mahdoton ymmärtää myös siksi, että Suomen on panostettava merkittävästi nykyistä enemmän varoja puolustukseen ja turvallisuuteen, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola hämmästelee. Palola puhui STTK:n kevään edustajistossa tänään Helsingissä. Hallitus lupasi kaksi vuotta sitten suomalaisille olla vahva ja välittävä. ─ Hallitusohjelman uusi nimi voisi olla ”Kokeillaanpa tätä”. Niin omituinen on suunnanmuutos, joka puoliväliriihessä tap
STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät28.4.2025 09:35:28 EEST | Tiedote
Työelämän osapuolet keskustelevat keinoista tukea nuorten jaksamista työmarkkinoilla STTK:n tilaisuudessa Tiedekulmassa.
STTK: Hallituksen hulppeat veronkevennykset velkaantuneessa Suomessa ovat vastuuttomia23.4.2025 22:42:43 EEST | Tiedote
Puoliväliriihessään hallitus päätti alentaa verotusta merkittävästi, noin kaksi miljardia euroa. Hallitus on lisäksi päättänyt nostaa puolustusmenoja lähes neljä miljardia euroa vuoteen 2029 mennessä. Samanaikaisesti julkisen talouden alijäämä oli viime vuonna peräti 4,4 prosenttia BKT:stä, ja Suomi joutunee siksi EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn.
STTK: Suomella ei ole varaa nuorten kasvavaan pitkäaikaistyöttömyyteen8.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
15–24-vuotiaiden pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut rajusti. Tämän vuoden alussa pitkäaikaistyöttömiä nuoria oli yli 5000, kun vielä 2007 heitä oli noin 400. Ilmiötä ja sen ratkaisuja käsitellään STTK:n uudessa Policy Briefissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme