Helsingin seudun kauppakamari

Kauppakamari tyytyväinen kauppojen aukiolon vapauttamiseen

Jaa
Vähittäiskauppojen sekä kampaamo- ja parturiliikkeiden aukiolon sallivien poikkeuslupien hakurumba päättyy, kun liikkeet saavat jatkossa itse päättää aukioloaikansa. Helsingin seudun auppakamarissa päätös otetaan ilolla vastaan, sillä kauppojen aukioloaikojen vapauttamista on vaadittu jo vuosia.

Eduskunta on hyväksynyt tänään 15.12.2015 lakiesityksen kauppojen aukiolon vapauttamisesta. Lakimuutoksella kumotaan vähittäiskaupan sekä parturi- ja kampaamoliikkeiden aukioloajoista annettu laki.

Kaupat ja parturi-kampaamot voivat siten jatkossa itse päättää, milloin ne pitävät liikkeensä auki. Kauppakeskusyrittäjät saavat kuitenkin edelleen halutessaan pitää liikkeensä suljettuna yhden päivän viikossa.

”Kauppojen aukioloaikojen vapauttaminen on ollut kauppakamarin vaikuttamistyön listalla jo vuosia. Yritykset tietävät itse lainsäätäjää paremmin, milloin asiakkaat ovat liikkeellä ja myymälä kannattaa pitää auki”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarissa vaikuttamistyöstä vastaava johtaja Pia Pakarinen.

Aiemmin juhlapyhien aukiolo on edellyttänyt viranomaisen myöntämän poikkeusluvan. Helsingin seudun kauppakamari on yritysten vaivoja ja lupamaksuja säästääkseen hakenut kauppojen ja parturi-kampaamoiden puolesta.

Laki on tulossa voimaan mahdollisimman pian.

Lisätietoja:

johtaja Pia Pakarinen, Helsingin seudun kauppakamari
p. 040 5294 989, pia.pakarinen@chamber.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Helsingin seudun kauppakamari
Helsingin seudun kauppakamari
Kalevankatu 12
00100 Helsinki

http://helsinki.chamber.fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari

Näpistyksiä alkuvuonna Helsingissä jopa 60 prosenttia enemmän kuin aiemmin – ”Lainsäädännön tulisi näkyä myös tuomioissa”24.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Helsingissä tehtiin Poliisin mukaan yli 7 400 näpistystä tammi-toukokuussa 2025. Viime vuonna samaan aikaan näpistyksiä oli 4 615. Vuoden 2025 näpistyksistä yli 90 prosenttia on myymälänäpistyksiä. Alueen kauppojen mukaan ne aiheuttavat myös toistuvia vaaratilanteita sekä asiakkaille että myymälähenkilökunnalle. Helsingin poliisi on alkanut niputtaa sarjanäpistelijöiden näpistyksiä ja vie niitä yhdellä kertaa syyteharkintaan. ”Uuden lainsäädännön ja oikeuskäytännön tulisi selkeästi näkyä myös syyttämispäätöksissä ja tuomioissa eli toistuvia näpistystuomioita tulisi muuttaa vankeusrangaistukseksi”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin neuvontapalvelujen ja lakiasioiden johtaja Marko Silen. Heinäkuussa näpistyksiä ilmoitetaan perinteisesti paljon. Kesällä näpistyksiä tapahtuu myös muualla kuin myymälöissä.

Ennakointikamari selvitti: yritykset pitävät henkilökunnan jatkuvaa oppimista tärkeänä laajalti27.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Yritykset pitävät henkilöstön jatkuvaa oppimista merkittävänä – riippumatta siitä, onko yrityksen liiketoiminnan tavoitteena esimerkiksi kasvu, kannattavuus tai liiketoimintamallin muuttaminen, käy ilmi Ennakointikamarin tilaamasta laadullisesta tutkimuksesta. Yritykset kokevat, että osaamisen kehittämisen hyötyjä yrityksille ovat muun muassa yrityksen toiminnan tehostaminen, regulaatioon vastaaminen ja potentiaalisten työntekijöiden houkuttelu.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye