Tofusta maistuvaa, kevyttä ja terveellistä jouluruokaa – suosittu Tofukeittokirja on taas saatavana
Tofusta maistuvaa, kevyttä ja terveellistä jouluruokaa –
suosittu TOFUKEITTOKIRJA on taas saatavana
Marianne Kiskolan ja Sanna Miettusen TOFUKEITTOKIRJA on jälleen saatavana. Tofukeittokirja oli ilmestyessään vuonna 2005 ainoa kotimainen laatuaan, ja siitä on otettu nyt jälleen uusi painos.
Tofukeittokirjan ruokaohjeissa aineksia ja makuja yhdistellään ennakkoluulottomasti ja oivaltavasti. Ruokareseptejä on salaateista ja pienistä suolapaloista aina pastoihin, risottoihin ja muihin pääruokiin sekä kastikkeisiin ja marinadeihin ja jälkiruokiin. Tofua on totuttu käyttämään lihan, kanan ja kalan sijaan, mutta kirjan ohjeista löytyy rohkeita yhdistelmiä, joissa tofu toimii näiden lisäkkeenä. Leivonnassa tofu on myöskin vertaansa vailla: keittokirjan leivonnaisissa se korvaa kananmunat.
Ruokakirjailija Marianne Kiskolan perheessä syödään jouluna laatikkoruokien kanssa marinoituja ja pannulla paistettuja tofukuutioita, jotka pyöritellään lopuksi seesaminsiemenissä. Kinkun asemesta Kiskoloiden lapsiperheessä maistuu hapankorppupaneroitu savutofu. Ihmeraaka-aine tofusta valmistuvat myös talviset jälkiruuat, kuten joulupöytään mainiosti sopivat puolukkajäädyke ja kinuskikastike. Uudenvuoden herkuksi Marianne Kiskola suosittelee tofusta, riisistä ja wasabitahnasta taiteiltuja susheja.
Esimerkki helposta ja maukkaasta Tofukeittokirjan ohjeesta.
SESAM AUKENE!
1 paketti maustamtonta tofua
Marinadiliemi
0,5 dl soijakastiketta
0,5 dl oliiviöljyä
1 rkl seesamiöljyä
2-3 rkl hunajaa
2 rkl viinietikkaa
3 valkosipulinkynttä
1 dl seesaminsiemeniä koristeluun
2 rkl ruokaöljyä paistamiseen
Tofu marinoidaan yön yli, valutetaan hieman ja paistetaan pannulla. Lämpimät tofupalat kieritellään seesaminsiemenissä.
Kuinka tofu syntyy?
Legenda kertoo, että muinaiset taolaiset mestarit keksivät tofun vahingossa yrittäessään valmistaa ikuisen elämän eliksiiriä. Vielä tänä päivänäkin aito tofu valmistetaan täysin samanlaisin menetelmin: soijapavut liotetaan yön yli, minkä jälkeen ne jauhetaan veden kanssa paksuksi massaksi. Tämä massa keitetään ja suodatetaan, jolloin syntyy soijamaitoa. Kun soijamaitoon lisätään merisuolan valmistuksen sivutuotteena syntyvää magnesiumkloridia, se juoksettuu. Juoksettunut massa puristetaan harsokankailla vuoratuissa muoteissa kiinteäksi ja tofu on valmista.
Tofu on raaka-aineena erinomaisen terveellinen käyttää, sillä se on vähärasvainen, se sisältää runsaasti proteiinia eikä sisällä lainkaan kolesterolia. Tofukeittokirjan tekijät Marianne ja Sanna sanovat, että ”tofulla hauis kasvaa, mutta vatsa ei”. Tofusta valmistetut ruuat ovatkin yhä enemmän urheilijoiden suosiossa, ja niistä saa loihdittua maittavaa purtavaa erilaisista allergioista kärsiville.
***
Marianne Kiskola on kasvissyöjä, joka valmistaa perheelleen ravitsevaa ja terveellistä kotiruokaa parhaista raaka-aineista. Kiskolan viimeisin teos on KOTI – RUOKAA KOKO PERHEELLE (Tammi 2009). Sanna Miettunen taas on ruokatoimittaja ja intohimoinen ruuan ystävä. Hän ihastui tofun loputtomiin mahdollisuuksiin kulinarististen luomusten raaka-aineena. Tofukeittokirjan tunnelmalliset annoskuvat on ottanut Pia Inberg.
Tofukeittokirjan lehdistökappaleet, kuvapyynnöt ja muut tiedustelut:
Tammi / tuottaja Sari Havukainen, (09) 693 76 312 tai tiedotus@tammi.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
Tieto-Finlandialla palkittu teos lahjoitettiin kansanedustajille18.6.2025 14:07:07 EEST | Tiedote
Vuoden 2024 tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon voittanut Sofia Tawastin ja Riikka Leinosen Suuri valhe vammaisuudesta -kirja lahjoitettiin kaikille kansanedustajille keskiviikkona 18.6. eduskunnan Pikkuparlamentissa. Lahjoituksen tekivät Tammen tietokirjallisuuden kustantaja Kati Lampela ja Werner Söderström Osakeyhtiön yhteiskuntasuhdejohtaja Jenni Haukio. Teokset otti vastaan eduskunnan puolesta I varapuhemies Paula Risikko.
Pohjanmaalainen menestyskirjailija Nilla Kjellsdotter aloittaa merkittävän pohjoismaisen yhteistyön Tammen ja ruotsalaisen Forumin kanssa16.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden suosituimpiin dekkaristeihin kuuluva, Oravaisilta kotoisin oleva Nilla Kjellsdotter on tehnyt sopimuksen suomalaisen Tammen ja ruotsalaisen Bokförlaget Forumin kanssa. Kyseessä on Bonnier Booksin ensimmäinen suuri suomalais-ruotsalainen yhteistyösopimus. Se on tärkeä merkkipaalu Bonnier Booksin pohjoismaisessa kasvustrategiassa.
Miten välttää myyräkuume? Uutuuskirja vastaa moniin kiehtoviin ja kiperiin Suomen pikkunisäkkäitä koskeviin kysymyksiin24.4.2025 14:19:04 EEST | Tiedote
Millä toimilla voi välttää myyräkuumetartunnan? Miksi metsäsopuleista vain neljännes on uroksia? Entä tekevätkö tunturisopulit 40 vuoden välein joukkoitsemurhia vai lähtevätkö ne vaeltamaan, koska eivät halua nähdä muita sopuleita? Paavo Hellstedtin ja Juha Laaksosen upeasti kuvitettu Suomen pikkunisäkkäät -kirja (Tammi) kertoo pikkunisäkkäiden merkityksestä ekosysteemissämme ja tarjoaa huimasti tietoa eri lajien erityispiirteistä.
Tammen syksyn 2025 kirjakattaus tarjoaa monipuolisen valikoiman suuria tarinoita, jännittäviä mysteerejä ja lasten suosikkeja15.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tammen syksy on vahvojen kertojien ja tietokirjallisuudessa suurten elämäntarinoiden juhlaa. R. M. Rosenbergin historiallinen romaani Amelie kertoo aateliskartanon elämästä nälkävuosien puristuksissa. Liz Mooren Metsien jumala on loistava mysteeri ja nerokas sukusaaga, jonka Barack Obama nosti suosituslistalleen. Tuula Karjalainen paljastaa Tove Jansson ja maailman lapset -teoksessaan, millainen yhteys Janssonilla oli lukijoihinsa. Hiljattain kansainvälisen H. C. Andersen -palkinnon ehdokkaaksi nimetyn Timo Parvelan Ella ja kaverit -sarja viettää 30-vuotisjuhlavuottaan.
Tekoäly avaa suomalaisen tietokirjallisuuden kansainvälistymiselle uusia mahdollisuuksia10.4.2025 10:30:00 EEST | Tiedote
Tänä keväänä suomeksi julkaistu Lauri Järvilehdon tietokirja Konemieli on julkaistu tuoreeltaan englanniksi nimellä The Machine Mind. Suomi-englanti-konekäännöksen ja äänikirjan englanninkielisen koneäänen ansiosta teos on kansainvälisen yleisön saatavilla merkittävästi tavanomaista nopeammin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme