Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ryMaa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Metsänomistajaorganisaatio kehittyy - jarrumiehet ovat muualla

Jaa
Metsätalous on elinkeino ja elinkeinonsa harjoittamiseen metsänomistajat tarvitsevat oikea-aikaista ja luotettavaa tietoa niin metsäteollisuuden kuin puumarkkinoidenkin tilasta. MTK on määrätietoisesti kehittänyt ja tulee vastaisuudessakin kehittämään metsätalouden elinkeinolähtöisyyttä ja puumarkkinoiden toimintaa, totesi MTK:n metsäjohtaja Juha Hakkarainen 18.2. Sotkamossa metsänomistajien liitto Pohjois-Suomen toimihenkilöpäivillä.

MTK-MHY TIEDOTE 18.2.2010

Metsänomistajaorganisaatio kehittyy - jarrumiehet ovat muualla

Metsätalous on elinkeino ja elinkeinonsa harjoittamiseen metsänomistajat tarvitsevat oikea-aikaista ja luotettavaa tietoa niin metsäteollisuuden kuin puumarkkinoidenkin tilasta. MTK on määrätietoisesti kehittänyt ja tulee vastaisuudessakin kehittämään metsätalouden elinkeinolähtöisyyttä ja puumarkkinoiden toimintaa, totesi MTK:n metsäjohtaja Juha Hakkarainen 18.2. Sotkamossa metsänomistajien liitto Pohjois-Suomen toimihenkilöpäivillä.

Koko metsänomistajaorganisaatio - metsänhoitoyhdistykset, metsänomistajien liitot ja MTK - tuntee yhteiskuntavastuunsa metsäsektorin toimivuuden edistämisessä. Metsänomistajaorganisaatio kehittää palvelujaan jatkuvasti. Meidän tehtävämme on viedä muutosta ja kehitystä eteenpäin metsänomistajakunnan ja heidän tarpeittensa mukana. - Kehityksen jarrumiehet ovat ihan muualla, sanoi Hakkarainen.

Metsänhoitoyhdistysketju kehittää yhteisiä toimintamallejaan ja palveluitaan entistä paremmin asiakkaiden tarpeita vastaavaksi. Hyvä esimerkki tästä ovat vaihtoehtoiset metsänkäsittelymenetelmät. Nykyiset metsävaramme mahdollistavat sen, että metsissä voidaan käyttää erilaisia metsänkasvatusmenetelmiä. Metsänomistajan on siis voitava valita myös valtavirrasta poikkeava menetelmä. Metsänhoidon menetelmiä pitää kehittää niin, että ne palvelevat metsänomistajien tavoitteita. Metsänhoitoyhdistykset ovat aktiivisesti kouluttaneet toimihenkilöitään mm. vaihtoehtoisiin metsänkäsittelymenetelmiin.

- Myös puumarkkinoilla haetaan avoimesti uusia toimintamalleja, kuten hinta- ja markkinariskin jakamista uudella tavalla tai sähköisten puukauppapalvelujen käyttöön ottoa, muistuttaa Hakkarainen.

Voimakkaiden heilahteluiden jälkeen raakapuumarkkinat ovat nyt normalisoitumassa. Kaikille puutavaralajeille on kysyntää. Ennusteiden mukaan metsäteollisuuden puunostotarpeen kotimaan metsistä pitäisi yli kaksinkertaistua viime vuodesta. Tämän saavuttaminen edellyttää toimivia puumarkkinoita, joilla on sekä ostajia että myyjiä.

Lisätietoja:

Metsäjohtaja Juha Hakkarainen, MTK , puh. 0400 870 867

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote

Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.

METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote

Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.

Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote

Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye