Farmasian tutkijoille palkinto pika-analyysimenetelmien yhdistämisestä
Farmasian tiedekunnan yliopistotutkija, dosentti Tiina Kauppila kollegoineen on saanut Rapid Communications in Mass Spectrometry -lehden kolmannentoista RCM Beynon -palkinnon. Palkinto tuli tutkimuksesta, jossa yhdistettiin Helsingin yliopistossa kehitetty pinta-analyysitekniikka DAPPI kaupalliseen ioniliikkuvuus-massaspektroskopialaitteistoon.
– Ioniliikkuvuuserotuksen avulla monimutkaisista näytteestä voidaan havaita tavallista pienempiä pitoisuuksia. Käytimme laitteistoa analysoimaan vitamiineja ruoka-aineista sekä lääkeaineita väärennetyistä tableteista ja kuivatuista veripisaroista, Tiina Kauppila sanoo.
Tulokset valmiit sekunneissa
Kaikki analyysit tehtiin suoraan tutkittavien näytteiden pinnasta ilman minkäänlaista esikäsittelyä. Tabletit esimerkiksi analysoitiin tablettimuodossa ja veripisarat suodatinpaperiin imeytettyinä. Analyysit kestivät vain sekunteja.
Kehitettyä menetelmää voidaan jatkossa käyttää esimerkiksi lääkeaineiden, huumeiden tai myrkyllisten kemikaalien seulontaan tableteista, ympäristönäytteistä tai ruoka-aineista. Menetelmästä uskotaan olevan apua erityisesti tilanteissa, joissa näytteessä olevat muut aineet häiritsevät tunnistusta ja kiinnostavien yhdisteiden pitoisuudet ovat pieniä.
Tutkimus tehtiin 2014 yhdysvaltalaisessa Georgia Institute of Technologyssa suomalaistutkija Riikka Räsäsen vierailun aikana. Palkinto ojennetaan elokuussa pidettävässä kansainvälisessä massaspektrometriakonferenssissa (IMSC) Torontossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
yliopistotutkija, dosentti Tiina Kauppila
tiina.kauppila@helsinki.fi
puh. 02941 59169
tiedottaja Elina Raukko, elina.raukko@helsinki.fi, puh. 050 318 5302
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Nuoret arvostavat työntekoa, työelämän epävarmuus värittää silti uskoa tulevaisuuteen6.6.2025 10:48:21 EEST | Tiedote
Työ on yhä tärkeämpi elämänarvo suomalaisille nuorille. Tie työelämään kulkee kuitenkin usein epävarmojen työsuhteiden, epäselvien tulevaisuudennäkymien ja monimutkaisten elämäntilanteiden kautta, ilmenee Helsingin yliopistossa tarkastettavasta väitöskirjasta.
Koirien hoito kehittyy – suomalainen tutkimus taustalla uudessa eläinlääkkeessä6.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston tuoreessa väitöskirjatutkimuksessa on saatu lupaavia tuloksia lääkkeestä, jolla voisi hallita koirien lisääntymistä ja parantaa niiden hyvinvointia. Siniketuilla tehty tutkimus mahdollistaa uuden lähestymistavan myös koiran kiimakierron hallintaan lääkkeellisesti ja ilman pysyviä toimenpiteitä.
Kotina metsä -näyttely tuo luonnonmetsän keskelle Helsinkiä5.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Luonnonmetsä on katoava kansallisaarre. Luonnontieteellisen museon uusi Kotina metsä -näyttely tarjoaa mahdollisuuden tutustua luonnontilaisen metsän monimuotoisuuteen keskellä kaupunkia. Näyttely aukeaa yleisölle maailman ympäristöpäivänä torstaina 5. kesäkuuta. Luomuksen kesään mahtuu myös puutarhojen kesäopastuksia ja Hildan hämähäkkejä.
Eläinsuojelun valvontaan tarvitaan lisää keinoja ja oikeuskäytäntöä on yhdenmukaistettava3.6.2025 10:14:12 EEST | Tiedote
Tuore eläinsuojeluvalvonnan tilaa käsittelevä katsaus antaa useita suosituksia eläinsuojelun valvontaan. Suositukset koskevat tuen ja puuttumisen keinoja, viranomaisten koulutuksen ja osaamisen kehittämistä sekä lainsäädäntömuutoksia.
Linnunradan ja Andromedan välinen törmäys saattaa olla peruttu2.6.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Tähän saakka on uskottu, että Linnunrata ja sen naapurigalaksi Andromeda törmäävät vääjäämättä toisiinsa noin 4,5 miljardin vuoden päästä. Tuoreet laskelmat kyseenalaistavat tämän kohtalon ja osoittavat, että nykyisellä havaintotarkkuudella mitattuna törmäys tapahtuu vain 50 prosentin todennäköisyydellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme