Gummerus

Mediatiedote: Myyntimenestys Klompelompe tarjoaa ohjeita suloisiin lastenneuleisiin

16.8.2016 08:48:58 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Innokkaimmiltakin neulojilta loppuvat mielekkäät ideat ennen pitkää. Norjalaisten käsityöintoilijoiden kokoama Klompelompe – Ihania neuleita lapsille (Gummerus) sisältää yli 60 ainutlaatuista neuleohjetta, joista voit löytää uudet suosikkisi. Jokainen neulemalli on klassisen tyylikäs ja yhdistelee niin retroa kuin romantiikkaakin.

Klompelompe sisältää ohjeet suloisiin myssyihin, paitoihin, housuihin, käsineisiin ja huiveihin – jotain jokaiseen vuodenaikaan. Neuleet on suunnattu pääosin 1–6-vuotiaille pojille ja tytöille, mutta mukana on myös vauvoille ja aikuisille sopivia malleja. Ohjeet on luokiteltu kolmen vaikeusasteen mukaan ja lankasuosituksetkin löytyvät valmiiksi. Kirjan sadunomaiset valokuvat on ottanut Hanne Andreassen Hjelmås, toinen kirjan tekijöistä.

Teos sai alkunsa valokuvaaja Hanne Andreassen Hjelmåsin ja graafisen suunnittelijan Torunn Steinslandin yhteisestä toiveesta neuloa lapsilleen hyviä ja kauniin värisiä vaatteita. Yhdessä neulominen johti pian mallien suunnitteluun, neuleiden myyntiin ja toiminnan laajetessa myös menestyskirja Klompelompen julkaisuun. Parivaljakko kokee yhteistyönsä silkkana rikkautena: ”Suunnittelu- ja neulontailtamme päättyvät yleensä siihen, että nauramme kippurassa kumpikin. On onni työskennellä yhdessä samanmielisen ihmisen kanssa!” Vuonna 2015 Klompelompe oli Norjan myydyin tietokirja ja sen oikeudet on myyty useisiin maihin.

Linkki Klompelompe-kotisivuille

Hanne Andreassen Hjelmås ja Torunn Steinsland
Klompelompe – Ihania neuleita lapsille
Alkuteos Klompelompe – Strikk til baby, barn og voksen
Suomennos Virpi Vainikainen
168 sivua
Ovh. 35 €

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
tiedottaja Minttu Nikkilä, 040 736 1313, minttu.nikkila@gummerus.fi

Kuvat

Klompelompe
Klompelompe
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Hurmaavan pisteliäs juhannusromaani ystävistä, rakastajista ja ystävien rakastajista22.4.2026 08:13:00 EEST | Tiedote

Tanskan merkittävimmän esikoisromaanipalkinnon voittanut Napaan asti (Gummerus) ruotii satiirisella mutta lämpimällä otteella millenniaalien epärealistisia elämänodotuksia ja valitsemisen vaikeutta. Kun opiskeluaikojen ystäväporukka kokoontuu juhannusviikoksi tanskalaiselle hygge-mökille, luvassa on hyväntahtoista kinastelua, kepeää flirttiä ja mahdollisuus antautua kesäyön unelmille. Linea Maja Ernstin romaani käännetään yli kymmenelle kielelle, ja siitä on tekeillä elokuva.

Nobelistin viiltävä muistelma viattomuuden lopusta – Uusi Annie Ernaux -suomennos Tytön tarina (Gummerus) käsittelee mestarillisesti muistamista17.4.2026 08:29:59 EEST | Tiedote

Annie Ernaux tarkastelee jälleen taidokkaasti henkilökohtaisen ja yleismaailmallisen suhdetta teoksessaan Tytön tarina (Gummerus). Se tutkii seksuaaliseen heräämiseen ja hylätyksi tulemisen pelkoon liittyviä tunteita, jotka vaikuttavat meihin ajan kerrostumien lävitse. Teoksen on suomentanut palkittu Lotta Toivanen.

ENNAKKOTIEDOTE: Rehellinen kirja yritysjohtajan sairastumisesta antaa alkoholismille kasvot – Johanna Pohjolan ja Juha Rantasen Sokea piste (Gummerus) ilmestyy 3.5.7.4.2026 11:33:03 EEST | Tiedote

Vuorineuvos Juha Rantanen toimi lähes 30 vuoden ajan suuryritysten johtotehtävissä. Potkut Outokummun toimitusjohtajan paikalta johtivat alkoholiongelman kärjistymiseen, jonka päätteeksi läheiset toimittivat Rantasen päihdehoitoon. Hoitolaitoksessa hän tapasi täysin toisenlaisista taustoista tulevia ihmisiä, joiden kanssa entisellä yritysjohtajalla ei ollut mitään yhteistä – paitsi päihderiippuvuus. Se avasi hänen silmänsä. Johanna Pohjolan ja Juha Rantasen Sokea piste – Kuinka alkoholismi muutti yritysjohtajan elämän (Gummerus) ilmestyy 3.5.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye