
Syksyn yhteishaku käynnistyy ensi viikolla - Laureassa tarjolla entistä enemmän monimuoto-opintoja
Uutena koulutuksena Laureassa alkaa keväällä sosionomikoulutus Porvoon kampuksella, jossa monimuotokoulutuksessa on nyt tarjolla 25 aloituspaikkaa. Sosionomiopintoja on Porvoon lisäksi tarjolla Laureassa myös Tikkurilassa, Hyvinkäällä ja Otaniemessä Espoossa.
Sosionomikoulutuksen ohella Laurean syksyn yhteishaussa on haettavana kuusi muuta ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta: liiketalouden, tietojenkäsittelyn, turvallisuusalan, matkailu- ja palveluliiketoiminnan sekä sairaanhoitajan ja terveydenhoitajan koulutukset. Lisäksi mukana haussa on viisi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.
Laureassa tarjolla on nyt entistä enemmän mahdollisuuksia joustavan opintopolun rakentamiseen, sillä keväällä alkavista koulutuksista yli puolet toteutetaan monimuoto-opintoina. Monimuoto-opiskelu tarjoaa erityisesti työssäkäyville opiskelijoille joustavamman tavan suorittaa ammattikorkeakoulututkinto töiden ohessa. Monimuoto-opiskelu pitää sisällään lähi- ja etäopetusta sekä itsenäisiä opintoja erityisesti virtuaalisia oppimisympäristöjä hyödyntäen.
Syksyn yhteishaussa olevista viidestä ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavista koulutuksista kaikki järjestetään joustavina monimuoto-opintoina.
Laurea-ammattikorkeakoulu sai elokuun lopussa laatuleiman, kun se läpäisi Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen Karvin toteuttaman laatujärjestelmän kansainvälisen auditoinnin. Auditoinnissa Laureaa kiitettiin siitä, että ammattikorkeakoulu on onnistunut yhdistämään järjestelmällisen laatutyön yhteisölliseen toimintatapaan ja laatujärjestelmän tavoitteet tunnetaan hyvin niin opiskelijoiden, henkilöstön kuin sidosryhmienkin keskuudessa.
Syksyn 2016 korkeakoulujen yhteishaku on käynnissä 7. - 21.9. Kaikkiin koulutuksiin haetaan osoitteessa www.opintopolku.fi.
Lisätietoja:
Päivi Korhonen Viestintäjohtaja, Laurea-ammattikorkeakoulu Puh. 040 832 3105, paivi.korhonen(at)laurea.fi
Yhteyshenkilöt
Laurea viestintä:
viestinta@laurea.fi
Tietoja julkaisijasta
Laurea-ammattikorkeakoulu toimii Uudellamaalla kuudella kampuksella. Opiskelussa Laureassa keskeistä ovat työelämän tarpeista tulevat aidot toimeksiannot, kuten projektit, joiden ansiosta opiskelijamme verkostoituvat jo opiskeluaikanaan ja oppivat tärkeitä työelämässä tarvittavia taitoja. Laurea-yhteisöön kuuluu noin 7 800 opiskelijaa, 500 henkilökunnan jäsentä ja 24 000 alumnia. Laurea on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton yhteisö.
Laureassa tehdään käytännönläheistä tutkimus- ja kehitystyötä strategisilla tutkimusalueilla, jotka perustuvat tulevaisuuden tarpeisiin ja vahvaan osaamiseen sosiaali- ja terveysalalla, palveluliiketoiminnassa sekä turvallisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Laurea
Tekniikan tohtori Mari Vuolteenaho uudeksi vararehtoriksi kehittämään Laurea-ammattikorkeakoulun kansainvälistä ja alueellista tutkimusyhteistyötä Uudellamaalla 30.4.2019 13:37:46 EEST | Uutinen
Laurea-ammattikorkeakoulun uudeksi tutkimus-, kehittämis- ja innovaatio- sekä liiketoiminnasta vastaavaksi vararehtoriksi tekniikan tohtori Mari Vuolteenaho
Laurea-ammattikorkeakoulun lehtori Annika Kirkkomäki on valittu vuoden ruotsinopettajaksi17.4.2019 10:29:37 EEST | Tiedote
Svenska Folkskolans Vänner r.f. palkitsee vuosittain ansioituneet ruotsin kielen opettajat. Laurea-ammattikorkeakoulun lehtori Annika Kirkkomäki sai tunnustuksen pitkäjänteisen ja ansiokkaan työnsä johdosta.
Turvallisuusjohtaminen varhaiskasvatuksen tukena –opas turvaa lapsen oikeuden turvalliseen kasvuun, kehitykseen ja oppimiseen15.3.2019 12:34:15 EET | Tiedote
Turvallisuusjohtaminen varhaiskasvatuksen tukena -oppaan tarkoituksena on tuoda varhaiskasvatuksen asiantuntijoille riskilähtöinen, ennakoiva ymmärrys turvallisuudesta ja riskienhallinnasta.
Glamouria ja rajojen ylittämistä: Laurea ja Red Carpet yhteistyöhön14.3.2019 09:25:35 EET | Tiedote
Laurea-ammattikorkeakoulu ja Red Carpet Film Festival ovat aloittaneet yhteistyön. Laurean opiskelijat ovat aktiivisessa roolissa loppukesällä 2019 Hyvinkäällä järjestettävän elokuvafestivaalin järjestämisessä. Yhteistyö perustuu laurealaiseen kehittämispohjaisen oppimisen malliin, jossa opiskelijoiden oppiminen viedään aitoihin työelämän tilanteisiin. -Yritysten kanssa tehtävät kehittämisprojektit ovat Laurealle jo tavaramerkki, kertoo rehtori, toimitusjohtaja Jouni Koski. -Olemme jo vuosikymmenten ajan yhdistäneet oppimisen aitoihin työelämän kehittämishankkeisiin, joista hyötyvät niin opiskelijat kuin toimeksiantajatkin. Sitoutumisemme Red Carpet -festivaaliin on osa Laurean seutukaupunkiyhteistyötä Uudellamaalla. Koulutuksen, tutkimuksen ja aluekehityksen palveluille on suuri tarve Uudenmaan keskeisissä aluekeskuksissa. -Red Carpet -festivaalin periaatteisiin kuuluu erilaisten rajojen ylittäminen, kertoo festivaalin perustaja, taiteellinen johtaja Antti Luusuaniemi. Ideologiamme on
Laurean lehtori Henry Lybäck valittiin parhaaksi opettajaksi ravintola-alan arvostetussa PRO2019-gaalassa1.2.2019 09:47:19 EET | Tiedote
Ravintola-alan arvostetuimmat palkinnot jaettiin juhlavin menoin vuotuisessa PRO-gaalassa Finlandia-talolla 31.1.2019.