Osa-aikaeläkettä voi hakea vielä loppuvuoden ajan – osittaiselle eläkkeelle pääsee silti jatkossakin
Osa-aikaeläkettä voi hakea 61–67-vuotiaana. Osa-aikaeläkkeellä henkilö pienentää työpanostaan kokopäivätyöstään noin puoleen.
– Jos osa-aikaeläke kiinnostaa, varmista ensin työnantajaltasi, että voit vaihtaa työsi osa-aikaiseksi. Sovi aloittamisen ajankohdasta, työmäärästä ja palkasta kaikkine lisineen ja bonuksineen, neuvoo Ilmarisen eläkeosaston osastopäällikkö Nina Bruun.
Bruun neuvoo osa-aikaeläkkeestä kiinnostuneen myös selvittämään, miten osa-aikaeläke vaikuttaa tuloihin.
– Eläkeyhtiöstäsi voit tilata laskelman osa-aikaeläkkeen määrästä. Ja kun kaikki on selvää, hae osa-aikaeläkettä noin kuukautta ennen kuin aiot jäädä eläkkeelle. Viimeinen mahdollinen päivä toimittaa hakemus eläkeyhtiöön on 31. joulukuuta, Bruun sanoo.
Mahdollisuus jäädä osittaiselle eläkkeelle säilyy jatkossakin
Eläkeuudistuksen myötä osa-aikaeläke poistuu, ja sen korvaa ensi vuodesta alusta alkaen osittainen varhennettu vanhuuseläke. Se on ehdoissaan osa-aikaeläkettä joustavampi.
– Osittaisen vanhuuseläkkeen rinnalla voi tehdä osa-aikatyötä, mutta pakko se ei ole. Osittaisen vanhuuseläkkeen saaja voi myös työskennellä täysimääräisesti tai olla työskentelemättä lainkaan – tai mitä tahansa siltä välitä. Näin eläke ei ole sidottu työnantajan suostumukseen työnteon vähentämisestä, Bruun sanoo.
Erona osa-aikaeläkkeeseen on myös se, että osittaisesta vanhuuseläkkeestä voi ottaa käyttöön puolet tai neljänneksen. Eläkkeelle siirtyminen pienentää vanhuuseläkettä kuitenkin pysyvästi.
– Ilmarisen verkkosivujen laskurilla voit helposti arvioida, paljonko osittaisen vanhuuseläkkeen määrä olisi ja paljonko se vaikuttaisi lopulliseen vanhuuseläkkeeseen. Ja jos pohdit osittaiselle eläkkeelle jäämistä aivan lähiaikoina, kannattaa pyytää laskelma myös osa-aikaeläkkeestä, Bruun vinkkaa.
Lisätietoja osa-aikaeläkkeen hakemisesta: http://www.ilmarinen.fi/henkiloasiakas/siirtymassa-elakkeelle/osa-aikaelake/
Lisätietoja osittaisesta varhennetusta vanhuuseläkkeestä: http://www.ilmarinen.fi/uutishuone/arkisto/2015/elakeuudistus-2017-miten-osittaiselle-elakkeelle-jatkossa/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Bruun Ninaosastopäällikkö, eläkkeet
Puh:050 577 9143nina.bruun@ilmarinen.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus.
Lisätietoja: www.ilmarinen.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Ilmarisen Mikko Mursula: Eläkeiän nostoa tärkeämpää on, että jaksamme sinne asti10.10.2025 11:28:05 EEST | Blogi
Ilmarisen toimitusjohtaja Mikko Mursula kirjoittaa blogissaan, että julkisuudessa esitetty ajatus eläkeiän nostamisesta 70 vuoteen jakaa mielipiteitä. Samalla tilastot kertovat, että suomalaiset jatkavat jo nyt työelämässä entistä pidempään. Ennen kuin puhumme uusista korotuksista, meidän pitäisi varmistaa, että työelämä tukee työkykyä ja antaa mahdollisuuden tehdä töitä pidempään.
Mediakutsu: Ilmarisen tulosinfo ja markkinanäkymät 24.10. klo 137.10.2025 14:59:27 EEST | Kutsu
Työeläkeyhtiö Ilmarinen julkistaa tuloksensa ajalta 1.1.–30.9.2025. Tervetuloa tulosinfoon perjantaina 24.10. klo 13 Ilmariseen (Porkkalankatu 1, Ruoholahti, Helsinki). Voit osallistua myös etäyhteydellä. Tule kuulemaan ajankohtaisista asioista ja kysymään lisää!
EMBARGO 5.10.2025 klo 14.00 - Vuoden vanhusteko 2025 on IkiOma Ikä ry:n LuontoLoikka-hanke5.10.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden vanhusteko -palkinnon on tänä vuonna saanut IkiOma Ikä ry:n kehittämä IkiOma LuontoLoikka, joka on tuonut luontokokemukset kaikkien ikääntyvien ulottuville – riippumatta toimintakyvystä, terveydestä ja asuinpaikasta.
Ilmarisen suhdanneindeksi: kaksivuotinen laskukierre jatkuu – elpyminen vaatii lisää tekoja15.9.2025 10:55:46 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä väheni elokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,8 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Suhdanneindeksi on nyt laskenut yli kahden vuoden ajan, mutta pieniä elpymisen merkkejä on näköpiirissä.
Annika Ekman on nimitetty Ilmarisen sijoitusjohtajaksi25.8.2025 13:24:27 EEST | Tiedote
Ilmarisen hallitus on nimittänyt KTM Annika Ekmanin uudeksi sijoitusjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Ekman on toiminut Ilmarisen osakejohtajana vuodesta 2015 lähtien. Ekman aloittaa uudessa tehtävässä 1.9.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme