DNA:n antenni-tv-verkon lähettimet testikäytössä Pohjanmaalla 13.-15.3.
DNA:n antenniverkon tv-lähettimet Vaasassa ja Seinäjoella ovat testikäytössä tiistaista torstaihin 13.-15. maaliskuuta päivittäin klo 10-20 välisen ajan. Tällä mahdollistetaan kiinteistöjen antennivastaanottojärjestelmien testaus ja mahdollisten päivitystarpeiden kartoitus vielä ennen lähettimien varsinaista käyttöönottoa, joka tapahtuu keskiviikkona 28. maaliskuuta. Kokkolan lähetintä koekäytetään teknisiä mittauksia varten tiistaina ja keskiviikkona 13.-14. maaliskuuta joidenkin tuntien ajan ja lähetin otetaan käyttöön huhtikuussa.
Uudet lähettimet tuovat merkittävän lisäyksen antenniverkon tv-tarjontaan Pohjanmaalle. DNA:lta on saatavissa antennikoteihin jo kaikkiaan 18 tv-kanavaa, joista kuusi lähettää ohjelmat teräväpiirtona, ja myöhemmin keväällä antenniverkon tarjonta kasvaa edelleen. YLE HD -teräväpiirtokanava on seurattavissa maksutta, ilman tv-korttia.
DNA:n antenniverkon kanavat näkyvät verkon peittoalueen talouksissa, joissa on toimiva VHF-antenni suunnattuna DNA:n verkon lähetinasemaan sekä DVB-T2 Antenna Ready HD -vastaanotin. Alueen antenniurakoitsijoilta saa tarvittaessa avun antennin suuntaus- ja asennustöissä.
Testijakelu ennen varsinaista käyttöönottoa
Uusilla alueilla lähettimet käynnistetään ennen varsinaista aloitusta kolmeksi päiväksi testijakeluun, jotta kiinteistöt voivat varmistua siitä, että oma antennivastaanottolaitteisto on teräväpiirtoajassa. Samalla kerätään myös tietoa alueen kiinteistöissä mahdollisesti olevista häiriöalttiista antenniratkaisuista. Vaasan Klemettilässä ja Seinäjoen Jouppilanvuorella sijaitsevien lähettimien testijakso on tiistaista torstaihin 13.-15.3. Lähettimet ovat testikäytössä päivittäin klo 10-20 välisen ajan. Varsinaiset lähetykset Vaasan ja Seinäjoen lähettimistä alkavat keskiviikkona 28.3.
Kokkolan Kosilassa sijaitsevaa lähetintä koekäytetään teknisiä mittauksia varten tiistaina ja keskiviikkona 13.-14. maaliskuuta joidenkin tuntien ajan. Varsinainen testijakso on tiistaista torstaihin 27.-29.3. klo 10-20 ja Kokkolan alueen lähetykset alkavat keskiviikkona 11.4.
Kahdella antennilla kaikki palvelut ja paras katselukokemus
DNA:n antenniverkon lähetykset tapahtuvat VHF-taajuuksilla. Antenniverkon televisiopalveluissa käytettävät UHF- ja VHF-signaalit tulevat eri mastoista. Asianmukaisella antennijärjestelmällä varmistutaan siitä, että kiinteistössä voidaan vastaanottaa sekä UHF- että VHF-verkon tarjonta, eikä kumpikaan lähete häiritse toistaan.
VHF-taajuusalueella toimivat lähettimet saattavat aiheuttaa häiriöitä tietyissä osissa näkyvyysaluetta sijaitsevien kiinteistöjen TV-kuvaan, jos signaalien vahvistusta ei voida säätää kiinteistön antennijärjestelmässä erikseen. Häiriöt rajoittuvat noin 5 kilometrin päähän DNA:n lähettimestä.
Jos kiinteistön UHF-vastaanotossa ilmenee ongelmia VHF-lähettimen näkyvyysalueella, kiinteistön tulee päivittää antennijärjestelmänsä - apu löytyy nopeasti paikallisesta antenniasennusliikkeestä tai urakoitsijalta. Myös DNA:n tekninen asiakaspalvelu, puh. 0800 300 500 (maksuton kaikista kotimaan numeroista) neuvoo ja opastaa antenniverkon vastaanottoon liittyvissä kysymyksissä.
DNA:n antenniverkon kartat:
koko verkko valmistuttuaan sekä Vaasan, Seinäjoen ja Kokkolan lähettimien näkyvyysalueet
Info
:
- Tietoa DNA:n antenni-tv-verkosta ja palveluista: www2.dna.fi/antennitv
- DNA:n antenniverkon näkyvyysaluekartta (myös tulevat alueet): www.dna.fi/nakyvyys
- Lisätietoa VHF-lähetysten vaikutuksesta taloverkkoihin: www2.dna.fi//vaikutukset-taloverkkoihin
- SANT ry:n pientalon antenniopas: www.sant.fi/uutiset.php?aid=15312
- SANT ry: Yhteystiedot antenniasennusliikkeisiin: www.sant.fi/index.php?k=14193
- Viestintävirasto: Digi-tv-lähetysten vastaanotto: www.viestintavirasto.fi/index/radiolaitteet/digi-lahetystenvastaanotto.html
- Tietoa antenniverkon teräväpiirtokatseluun hyväksytyistä vastaanottimista: www.testatutlaitteet.fi
Lisätietoja
:
televisioliiketoiminnan johtaja Mikko Saarentaus, DNA Oy, puh. 044 549 0374, mikko.saarentaus@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n liikevaihto vuonna 2011 oli 728 miljoonaa euroa ja liikevoitto 51 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi .
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 100 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Päijät-Hämeen hyvinvointialue valitsi DNA:n tietoliikennepalvelujensa toimittajaksi7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA toimittaa Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle suljetun tietoliikenneverkon, internetyhteydet sekä lähiverkon palvelut. DNA voitti palvelukokonaisuuden kilpailutuksen kattavalla palvelunhallinnallaan ja laadukkaalla ja laajamittaisella verkollaan.
The Päijät-Häme wellbeing services county has selected DNA as its telecommunication service provider7.5.2025 08:30:00 EEST | Press release
DNA will provide the Päijät-Häme wellbeing services county with a closed telecommunications network, internet connections and LAN services. DNA won the tender for this service package thanks to its comprehensive service management and high-quality, extensive network.
DNA Oyj:n tammi–maaliskuun 2025 liiketoimintakatsaus: Liikevaihto ja kannattavuus kehittyivät suotuisasti6.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA:n liiketoimintavuosi 2025 on alkanut myönteisesti. Tammi–maaliskuussa niin liikevaihto, palveluliikevaihto kuin käyttökatekin kasvoivat, kuten myös matkaviestinverkon sekä kiinteän laajakaistan liittymämäärätkin.
DNA Plc’s Business Review for January–March 2025: Favourable developments in both total revenues and profitability6.5.2025 08:30:00 EEST | Press release
DNA's business year 2025 started favourably. Total revenues, service revenue and EBITDA increased in January–March, as did mobile network and fixed broadband subscription volumes.
DNA:n huhtikuun 2025 myydyimmät puhelimet ja älykellot2.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Applen iPhone 13 5G nappasi ensimmäisen sijan sekä kuluttajien että yritysasiakkaiden myydyimpien puhelinten listalla huhtikuussa. Apple piti kärkipaikkaa myös käytettyjen puhelinten listalla iPhone 12 5G -mallillaan. Huhtikuun myydyin älykello oli OnePlus Watch 3, ja Xploran mallit olivat puolestaan suosituimpia kellopuhelimia huhtikuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme