Monipuolinen kattaus erilaisia kiertotalousesimerkkejä
Kiertotalousesimerkkien avulla voi helposti tutustua kiertotalousajatteluun ja sen mukanaan tuomiin liiketoimintamahdollisuuksiin.
- Esimerkit kiertotaloudesta ovat hyödyllisiä, sillä niiden avulla kiertotalous on helpommin ymmärrettävissä ja havainnollistettavissa, YTP:n asiantuntija Anna Virolainen sanoo.
YTP:n kokoamat esimerkit ovat vain pintaraapaisu kiertotalouden mahdollisuuksista ja ilmentymistä ympäristöliiketoiminnassa Suomessa. YTP:n jäseniin kuuluu kattava joukko jätehuollon, kierrätyksen ja purkamisen palvelutoimittajia, käsittelijöitä, laite- ja teknologiavalmistajia sekä konsultteja, jotka omalla osaamisalueellaan ovat kansallisia, jopa globaaleja kiertotalouden edelläkävijöitä.
Kiertotalous edellyttää kaikkien yhteiskunnan toimijoiden osallistumista, sillä kiertotalous synnytetään kaikkien toimesta.
- On tärkeää, että tieto kiertotaloudesta kiirii yhteiskunnassa ja esimerkit ovat tässä oiva työkalu, kiteyttää Anna Virolainen.
Tutustu YTP:n kiertotalousesimerkkeihin ja havainnollistavaan kuvaan nettisivuillamme:
http://www.ytpliitto.fi/fin/ajankohtaista/kiertotalousesimerkkeja/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Virolainen, asiantuntija, 0400 987 805, anna.virolainen(at)ytpliitto.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ympäristöteollisuus ja -palvelut YTP ry on ympäristöalalla toimivien yritysten elinkeinopoliittinen järjestö, joka vaikuttaa alan toimintaedellytyksiin, antaa tietoa alan kehittämistarpeista päättäjille, kertoo alan kehitysnäkymistä sidosryhmilleen ja tiedottaa alan muutoksista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kierrätysteollisuus ry
”Päättäjiltä vaaditaan rohkeutta uudistaa sääntelyä ja avata jätesektorin lukkiutuneita rakenteita” – Uusi selvitys ehdottaa toimenpiteitä kilpailun lisäämiseksi kiertotalousmarkkinoilla25.4.2025 13:59:50 EEST | Tiedote
Kierrätysteollisuus ry:n perjantaina julkaiseman selvityksen mukaan julkisomisteiset yhtiöt jarruttavat kiertotalousmarkkinoiden muodostumista.
Kierrätysteollisuus kiittää hallitusta jäteveron laajentamisesta24.4.2025 09:53:05 EEST | Tiedote
Kierrätysteollisuus pitää puoliväliriihen päätöstä jäteveropohjan laajentamisesta hyvänä avauksena. Päätös kannustaa investointeihin sekä uuden teknologian kehittämiseen. Kaatopaikalle vietäviä jätteitä koskeva jätevero voitaisiin kuitenkin laajentaa vaiheittain koskemaan kaikkia loppusijoitukseen meneviä jätteitä. Jäteverolla olisi mahdollista nostaa valtion verokertymää jopa 200 miljoonaan euroon vuositasolla. Kierrätysteollisuus esittää hallitukselle pitkän aikavälin tiekartan laatimista.
Jäteverosta tarvitaan päätös puoliväliriihestä valtion tulojen kasvattamiseksi ja kiertotalouden edistämiseksi – selvitysten aika on ohi18.4.2025 14:52:52 EEST | Tiedote
Puoliväliriihestä tarvitaan selkeä signaali jäteverotuksesta. Asiaa on selvitetty jo kahden hallituksen kaudella, ja poliittinen tahtotila on olemassa. Kierrätysteollisuus esittää pikaista etenemistä investointien varmistamiseksi. Kiertotalouden edistämiseksi myös muut hallitusohjelmassa listatut toimet pitää saattaa loppuun hallituskaudella.
Purkupäivä 2024 käsitteli rakentamisen kiertotalouden arvoja ja hintaa13.9.2024 16:14:25 EEST | Uutinen
Purkualan vuoden päätapahtuma Purkupäivä 2024 kokosi 130 osallistujaa rakentamisen ja purkamisen kiertotalouden ääreen Helsinkiin. Hallitusneuvos Kirsi Martinkauppi ympäristöministeriöstä avasi tilaisuuden esittämällä rakentamislain uudistuksen vaikutukseen purkamiseen. Ajankohtaisen lainsäädännön muutoksen myötä tapahtumassa tarkasteltiin rakentamisen, purkamisen ja kiertotalouden arvoja ja hintaa.
Kaatopaikalle vietävän jätteen verotuksen kanssa ei kannata aikailla – etenkin kun otetaan huomioon valtiontalouden tilanne2.9.2024 14:52:07 EEST | Tiedote
Nyt on oikea aika päättää jäteveron laajentamisesta, kun Orpon hallitus kokoontuu alkuviikosta budjettiriiheen. Kaatopaikalle vietävän jätteen verotuksen kanssa ei tule aikailla, koska jätevero lisää valtion tuloja ja kannustaa jätteiden hyödyntämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme