Kunta-alaa uhkaa miljardien lisälasku
3.9.2019 12:00:00 EEST | Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT | Tiedote
Lisälaskua kunta-alalle tulisi keskimäärin lähes kahdeksan sataa miljoonaa euroa vuodessa. Julkisuudessa on esitetty, että ylimääräinen korotus vaatisi julkiselta sektorilta vain noin sata miljoonaa euroa lisää vuodessa.
Sosiaali- ja terveydenhuoltoalan työvoimakustannukset ovat nykyisin 7,6 miljardia euroa vuodessa. Kymmenen vuoden päästä työvoimakustannukset olisivat KT:n laskemien mukaan lähes 1,5 miljardia suuremmat kuin nykyisin. Yhteissumma kohoaisi yli yhdeksän miljardin euron, jolloin nousua olisi lähes 20 prosenttia.
Jos korotuksiin vaadittu raha käytettäisiin korotusten asemesta uusien työntekijöiden palkkaamiseen, sosiaali- ja terveydenhuoltoalalle voitaisiin rekrytoida kymmeneksi vuodeksi esimerkiksi lähes 16 000 uutta sairaanhoitajaa.
Kuntatalouden tilanne edelleen vaikea
Julkisen talouden ja kuntatalouden tilanne jatkuu kireänä ja alijäämäisenä, mistä kertovat muun muassa lisääntyneet yt-neuvottelut.
– On täysin välttämätöntä jatkaa kustannustasoltaan maltillisia työmarkkinasopimuksia, jotka parantavat työllisyyttä, kilpailukykyä ja julkisen talouden tilaa. Kuntatyönantajilla ei ole olemassa ylimääräistä jakovaraa, sanoo KT:n työmarkkinajohtaja Markku Jalonen.
KT:n laskelma perustuu arvioon kuluvan vuoden työvoimakustannuksista ja sen päälle tulevista prosentuaalisista korotuksista. Suurin osa kustannuksista tulee työvoimakustannusten tason nostosta.
Kustannukset kuitenkin kasvavat ajan mittaan niin sanotun korolle korkoa -ilmiön vuoksi, koska korotuksia ei voida laskea lähtötasosta kuin ensimmäisen kerran. Sen jälkeen korotus joudutaan laskemaan joka vuosi uudesta, aiempaa suuremmasta summasta. Laskelmassa ei ole huomioitu niin sanotun yleisen linjan korotusten tuomia vaikutuksia.
Kuntatyönantajilta on lisäksi vaadittu muun muassa kuoppakorotuksia ja palkkaohjelmia.
Korotukset uhkaavat levitä
Esimerkiksi jos edellä kuvatut hoitohenkilöstön korotusvaatimukset toteutuisivat koko kunta-alalla, niin kymmenen vuoden aikana kokonaiskustannukset olisivat lähes 22 miljardia euroa eli enemmän kuin kunta-alan nykyiset työvoimakustannukset vuodessa.
Keskimäärin kustannukset olisivat 2,2 miljardia vuodessa, joka on 10,5 prosenttia vuoden 2019 työvoimakustannuksista. Tällä vuosisummalla voitaisiin palkata noin 42 600 työtekijää kunta-alalle.
– Tällöin koko kunta-alalle tulevat korotukset nostaisivat pahimmillaan kunnallisveroa 2,2 prosenttiyksikköä kymmeneksi vuodeksi, tutkimuspäällikkö Mika Juutinen sanoo.
Lisätietoja:
Työmarkkinajohtaja Markku Jalonen, puh. 040 547 7710
Tutkimuspäällikkö Mika Juutinen, puh. 050 502 0300
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Työmarkkinajohtaja Markku Jalonen, puh. 040 547 7710
Tutkimuspäällikkö Mika Juutinen, puh. 050 502 0300
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
KT Kuntatyönantajat on työmarkkinakeskusjärjestö, joka edustaa kuntia ja kuntayhtymiä sekä valtakunnallisissa työmarkkinaneuvotteluissa että kolmikantayhteistyössä. KT neuvottelee ja sopii kunnallista henkilöstöä koskevat valtakunnalliset virka- ja työehtosopimukset. Sopimusneuvottelujen ohella KT:n tärkeimpiin tehtäviin kuuluu työelämän laadun, tuloksellisuuden ja yhteistoiminnan kehittäminen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Kunta- ja hyvinvointialan määräaikaisuudet ovat hyvin perusteltuja15.6.2026 09:02:47 EEST | Tiedote
Määräaikaisuuksien yleisin peruste on edelleen sijaisuus. Kunnissa ja hyvinvointialueilla määräaikaisen henkilöstön tarvetta lisäävät lakiin kirjatut kelpoisuusehdot ja henkilöstömitoitukset.
EMBARGO 12.6. klo 10.05: Työnantajat: Drooniuhkatilanteisiin oli tärkeää saada valtakunnallinen suositus12.6.2026 09:19:04 EEST | Tiedote
EMBARGO 12.6. klo 10.05: Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantainen työryhmä sai valmiiksi suositukset työpaikoille drooniuhkatilanteiden varalta. Lähtökohtana on, että viranomaisohjeita noudatetaan. Suositukset perustuvat tämänhetkiseen uhkakuva-arvioon, ja niitä päivitetään tarvittaessa. EK, KT ja Suomen Yrittäjät pitävät ratkaisua vastuullisena.
Valtakunnallisesti tulisi määritellä, mitkä ovat kriittisiä aloja drooniuhan aikana21.5.2026 12:36:57 EEST | Tiedote
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT edellyttää, että kriittiset alat määritellään drooniuhkien mahdollisesti yleistyessä. Kriittiset alat tulisi määritellä valtakunnallisesti.
KT: Hyvin tuotetut julkiset palvelut auttavat luomaan talouskasvua6.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT haluaa tulevaan hallitusohjelmaan normien purkua ja nuorten työllisyyden edistämistä. Tulevalla hallituskaudella on olennaista turvata kansalaisille tärkeät palvelut ja vahvistaa julkista taloutta.
Sote-alan kielitaitovaatimusta ei saa kiristää sääntelyllä30.3.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Sote-alaa uhkaa lähivuosina paheneva työvoimapula, jonka ratkaisemiseksi tarvitaan paitsi lisää koulutuspaikkoja, myös työ- ja koulutusperäistä maahanmuuttoa. Alan kielitaitovaatimusten kiristäminen pahentaisi tilannetta entisestään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
