Merkonomien työssäoppiminen on silta opintojen ja työelämän välillä

Siirtyminen opinnoista työelämään voi olla vastavalmistuneelle hankalaa. Lisäksi koulutuksen sekä työtehtävien vaatimukset eivät aina välttämättä kohtaa. Väitöstutkimus tarkastelee toisen asteen merkonomitutkinnon omaavien työssäoppimista, joka toimii useille siltana opintojen ja työelämän välillä.
- Aiemmin laskentatoimen osaamisen kehitystä on tutkittu lähinnä yliopistokoulutusta vaativista tehtävistä. Laskentatoimen ammattilaisia työskentelee kuitenkin myös alemmilla koulutus- ja työtehtävätasoilla esimerkiksi kirjanpitotehtävissä, kertoo KTM Antti Sirainen Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulusta.
Näihin tehtäviin riittää merkonomiksi valmistava liiketoiminnan perustutkinto. Toisella asteella työssäoppimisjaksot ovat hyvin yleisiä. Lähes yhtä tärkeää, kuin työssäoppimisesta saatu tekninen oman alan osaaminen on oppi työpaikan sosiaalisista suhteista ja verkostoitumisesta.
- Työssäoppimisessa jokapäiväisellä työelämän viestinnällä on suuri merkitys merkonomien osaamisen kehityksessä. Oppimisjakson aikana osoitettu motivaatio parantaa myös selvästi merkonomien mahdollisuuksia työllistymiseen myös oppijakson päätyttyä. On myös tärkeää, että työtehtävissä on sopivasti haastetta, Sirainen kertoo.
Tutkimuksessa tarkasteltiin tilitoimistoissa tapahtuvaa merkonomien työssäoppimista. Onnistuessaan hyvä työssäoppimisjakso paitsi myös helpottaa alan ammattilaisten siirtymistä työuralle, mutta myös kasvattaa yritysten liiketoimintaa.
- Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää laskentatoimen koulutuksen suunnittelussa. Olisi tärkeää ottaa entistä paremmin huomioon työelämän vaateet jo ennen työssäoppimisjaksoa, jotta siirtymästä työelämään saataisiin mahdollisimman kivuton, kertoo Sirainen.
KTM Antti Siraisen laskentatoimen väitöskirjan "Valmistuvan taloushallinnon merkonomin ammatillisen osaamisen kehittyminen. Tapausesimerkkinä tilitoimistot" tarkastustilaisuus järjestetään perjantaina 20.9. klo 12-16 Seminaarinmäen vanhassa juhlasalissa S212. Vastaväittäjänä professori Lili Kihn (Tampereen yliopisto) ja kustoksena apulaisprofessori Antti Rautiainen (Jyväskylän yliopisto).
Antti Sirainen on ylioppilas Lieksan lukiosta 1978, yo-merkonomi Lieksan kauppaopistosta 1981 sekä KTM Vaasan korkeakoulusta (nyk. Vaasan yliopistosta) 1987. Työkokemusta hänellä on K-yhtiöistä, Joensuun Citymarketista, KHT-yhteisö Coopers & Lybrandista (nyk. PWC) sekä Helsinki Business Collegesta.
Väitöskirja on julkaistu verkkojulkaisusarjassa JYU Dissertations numerona ISSN 2489-9003; 111, ISBN 978-951-39-7825-9 (PDF). Julkaisu on luettavissa osoitteessa http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-7825-9.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Sirainen
antti.sirainen@bc.fi
Iiro VuoriTekninen avustaja / kauppakorkeakoulu
Puh:040 805 4636viestinta@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusaseman ja LIFE Revives -hankkeen Luontoilta keräsi ennätysyleisön4.7.2025 14:34:18 EEST | Tiedote
Järjestyksessään 17. ”Piolookisen Luontoilta” Konneveden tutkimusasemalla keskiviikkona 2.7.2025 veti paikalle ennätysyleisön, yli 200 osallistujaa. Luontoilta on osa Konnevesi-viikkoa ja ilta vietettiin lämpimissä tunnelmissa myös sään osalta.
Jyväskylän yliopistoon valittiin 2755 uutta opiskelijaa3.7.2025 13:33:27 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja yliopistojen avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2755 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopussa uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja!
Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote
Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.
Jyväskylän yliopiston uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma tarjoaa jatkotutkintoväylän bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille25.6.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa alkaa täysin uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma, joka tarjoaa jatkokoulutusmahdollisuuden erityisesti bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille. Vastaavaa tiedeyliopistotasoista koulutusta ei Suomessa ole muualla tarjolla.
Sosiaali- ja terveysministeriöltä 1,1 miljoonaa euroa rahoitusta Jyväskylän yliopiston sosiaalityön tutkimushankkeille24.6.2025 09:24:49 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt valtionavustusta 18 sosiaalityön yliopistotasoiselle tutkimushankkeelle. Tutkimushankkeiden tavoitteena on vahvistaa sosiaalityön ja sosiaalihuollon vaikuttavuutta, laatua ja asiakasturvallisuutta sekä asiakkaiden osallisuutta ja toimijuutta sosiaalihuollossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme