Väitös: Tietojärjestelmän käytöllä ei välttämättä saavuteta tarkoitettuja hyötyjä sairaaloissa
Tulokset osoittavat, että tietojärjestelmän käytön vaikutukset henkilöstön työnkulkuihin olivat merkittäviä ja ne nähtiin ristiriitaisina. Järjestelmän käyttö koettiin hyödylliseksi, mikäli se toimi moitteetta ja palveluprosessi sujui. Tutkimuksessa havaittiin tietojärjestelmän käytön kuormittavan henkilöstöä ja lisäävän potilaan opastamiseen ja ohjaukseen kuluvaa aikaa. Lisäksi järjestelmän ennakoimattomat ongelmat muuttivat sairaalan toiminnan päiväjärjestyksen, jolloin palveluprosessia täytyi muuttaa.
Tietojärjestelmätieteiden aiemmissa tutkimuksissa pääpaino on usein ollut eri tietojärjestelmien teknisissä ominaisuuksissa. Terveydenhuollossa tietojärjestelmähankkeiden ongelmallisuudet liittyvät monimutkaisiin toimintamalleihin, eikä järjestelmien vaikutuksia sairaalan eri tavalla toimivien yksiköiden toimintaan välttämättä tunnisteta riittävästi. Sairaaloiden käyttöympäristöjen erityisyydet tulisi huomioida suunnitellessa uusia palvelumalleja. Välttämättä sama tietojärjestelmä ei toimi sairaalan muissa yksiköissä. Uusien palvelumallien ja tietojärjestelmien yhteensopivuuden tunnistaminen onkin tärkeä jatkotutkimusaihe.
Tutkimuksen tulokset perustuvat sairaalan palveluhenkilökunnan haastatteluihin, joihin osallistui yhteensä 21 henkilöä. Tutkimuksen avulla haluttiin saada tietoa siitä, miten haastateltavat kokivat tietojärjestelmän käytön vaikuttaneen heidän työhönsä ja mitä vaikutuksia tietojärjestelmän käytöllä oli sairaalan laatuun ja tuottavuuteen. Tutkimuksen kohteena oli tietojärjestelmä, jota käyttivät henkilöstö ja potilaat.
Filosofian maisteri Mervi Alasaarela työskentelee erityisasiantuntijana Sosiaali- ja terveysministeriössä. Hän on Oulun yliopiston alumni ja kotoisin Iistä.Tietojenkäsittelytieteiden alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on The impact of using an information system on the quality and productivity in a hospital from the viewpoint of service personnel (Tietojärjestelmän käytön vaikutus laatuun ja tuottavuuteen sairaalaorganisaatiossa palveluhenkilöstön kokemana). Vastaväittäjänä toimii professori Tero Vartiainen Vaasan yliopistosta ja kustoksena dosentti Raija Halonen Oulun yliopistosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville WittenbergViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: tieto- ja sähkötekniikka, 6G Flagship
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto
Viestintä, markkinointi ja yhteiskuntasuhteet
PL 8000
90014 Oulun yliopisto
viestintä (@) oulu.fi
0294 484 091
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oululainen tutkimusryhmä kehittää uutta läpimurtoa syövän ja tulehdussairauksien hoitoon16.5.2025 05:55:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston rakennebiologian professorin Lari Lehtiön tutkimusryhmä on ottanut merkittäviä edistysaskeleita tutkimuksessa, jossa etsitään uusia keinoja syövän ja tulehdussairauksien hoitoon.
Oulun yliopistossa eniten keksintöilmoituksia teki viime vuonna brittitaustainen Lloyd Ruddock15.5.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopistossa tehtiin vuonna 2024 yhteensä 72 keksintö- ja teosilmoitusta. Näistä 12 teki yksi tutkija, professori Lloyd Ruddock. Hänet palkittiin Oulun yliopistossa 15.5.2025 vuoden keksijänä.
Suomi jälleen mukaan globaaliin yrittäjyystutkimukseen - kansainvälinen vertailu auttaa päättäjiä yrittäjyyttä koskevissa ratkaisuissa15.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomi on palannut maailman suurimpaan yrittäjyyden tutkimusverkostoon, kun Oulun yliopisto ja Seinäjoen ammattikorkeakoulu on valittu vastaamaan Suomen datankeruusta ja analysoinnista Global Entrepreneurship Monitor (GEM) -tutkimuksessa seuraavan kolmen vuoden ajan. GEM-tutkimus, joka viettää nyt 25-vuotisjuhlavuottaan, on ainoa globaalisti vertailukelpoinen väestötason tutkimus, joka seuraa yrittäjyysaktiivisuutta ja -trendejä ympäri maailmaa.
Uuden tutkimuksen mukaan historian voimakkain aurinkomyrsky iski Maahan vuonna 12 350 eaa.15.5.2025 05:05:00 EEST | Tiedote
Uusi tutkimus tunnisti voimakkaimman koskaan havaitun auringonpurkauksen ja muuttaa käsitystämme avaruussäästä ja radiohiiliajoituksesta.
Pellot tarvitsevat lisää kosteutta hillitsemään päästöjä – vettä ohjattava 20 kertaa suuremmalta alueelta14.5.2025 05:05:00 EEST | Tiedote
Uuden tutkimuksen mukaan vettä on ohjattava turvepellolle jopa 20 kertaa suuremmalta alueelta, jotta saavutetaan riittävä kosteus kasvihuonekaasupäästöjen hillitsemiseksi. Oulun yliopiston ja Luonnonvarakeskuksen tutkimus etsii ratkaisuja turvepeltojen päästöihin vesienhallinnan avulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme