HSL Helsingin seudun liikenne

HSL suosittelee vuorokausilippua osittaista etätyötä tekevälle

Jaa
Vuorokausilippu on varteenotettava vaihtoehto muun muassa sellaisille asiakkaille, joiden työmatkustamisen tarve on vähentynyt etätöiden takia, samoin kuin niille, jotka kulkevat aktiivisesti viikonloppuisin.

HSL muistuttaa siitä, että vuorokausilippu on erinomainen vaihtoehto sellaiselle asiakkaalle, joka etätöittensä ohella käy toimistolla pari, kolme kertaa viikossa, eikä halua juuri nyt pitää kausilippua voimassa.

Vuorokausilippu tulee kertalippua edullisemmaksi jo silloin, kun matkoja kertyy enemmän kuin kaksi päivässä. Aikuisten 1 vuorokauden AB-lippu maksaa kahdeksan euroa, kun AB-kertalipun hinta HSL-sovelluksella ostettuna on 2,80 euroa.

Viikonlopun menoja varten voi hankkia kahden vuorokauden lipun, jolla voi kulkea 48 tuntia niin paljon kuin jaksaa. Aikuisten 2 vuorokauden AB-lippu maksaa 12 euroa, joten senkin hinta alittaa AB-kertalipun hinnan jo viiden matkan tekemisellä.

Älypuhelimeen ladattavalla, maksuttomalla HSL-sovelluksella voit ostaa 1–7 vuorokauden lippuja kaikille vyöhykkeille ABCD. Asiakas voi itse määrittää lippua ostaessaan sen voimassaolon alkamispäivän ja kellonajan.

Vuorokausilipun voi myös hankkia ennakkoon myynti- tai palvelupisteistä tai HSL:n isokokoisista lippuautomaateista. Lippuja on saatavilla kaikille vyöhykkeille ABCD. Lippu ladataan kertakortille. Voimassaolo alkaa, kun lipun näyttää kortinlukijalle ensimmäisen matkan alkaessa. Lippu pitää käyttää kahden vuoden kuluessa siitä, kun sen on ostanut.

HSL kampanjoi parhaillaan vuorokausilipusta. Kampanja näkyy digitaalisessa ulkomainonnassa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla sekä somessa ja verkkomedoissa. Lisäksi kampanja kuuluu radiospotteina.



Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Myyntipäällikkö Matias Sarkkinen, HSL, puh. 040 149 4799

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

HSL Helsingin seudun liikenne
HSL Helsingin seudun liikenne
Opastinsilta 6 A
00520 Helsinki

09 4766 4444http://www.hsl.fi

HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

HSL-lippukaupan avaaminen siirtyy, automaatit ja haltijakohtaiset kortit säilyvät käytössä pidempään5.5.2025 13:03:00 EEST | Tiedote

HSL siirtää uuden taustajärjestelmän käyttöönottoa aiemmin ilmoitetusta, alustavasta ajankohdasta kolmella viikolla. Tämä vaikuttaa myös HSL-lippukaupan aukeamisen, isojen automaattien sulkemisen ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten korttien poistumisen aikatauluun. Isot lippuautomaatit suljetaan ja haltijakohtaiset HSL-kortit jäävät pois käytöstä 2.6., kun HSL aloittaa palveluidensa siirron uuteen taustajärjestelmään. HSL-lippukauppa aukeaa siirron jälkeen 4.6.

HSL:n selvitys: Jopa joka toinen voisi tehdä enemmän lähitöitä, jos työmatkaa tuettaisiin – etenkin nuorille hybridityö tärkeää2.5.2025 10:00:02 EEST | Tiedote

Monella työpaikalla keskustellaan nyt työnteon paikoista ja hybridityön sujuvoittamisesta. HSL:n tuoreen kyselytutkimuksen mukaan työmatkaetu voisi ratkaista yhden hybridityön kipukohdista. Kyselyn mukaan jopa yli puolet työntekijöistä voisi olla valmis tulemaan useammin toimistolle, jos työmatkakuluja tuettaisiin. Nuorista lähes 90 prosenttia arvostaa työmatkan tukemista.

HSL:n tavoitteena on avata HSL-kortin nettilataus 14.5. – samassa yhteydessä muitakin muutoksia lippujen ostamiseen16.4.2025 13:10:00 EEST | Tiedote

HSL-lippukaupan on tarkoitus avautua 14.5., minkä jälkeen HSL-korttia voi jälleen ladata netissä. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan HSL alkaa siirtää palveluitaan uuteen taustajärjestelmään maanantaina 12.5., jolloin myös osa lippuautomaateista suljetaan ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten HSL-korttien käyttö päättyy. Aikataulun toteutuminen edellyttää, että järjestelmien testaukset saadaan tehtyä onnistuneesti. Muutokset eivät koske HSL-sovelluksen käyttäjiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye