Kausilippujen hinnat nousevat maltillisesti 14.1., vuosilipun ja seniorikausilipun hinnat laskevat

Vuosilipun eli 360 vuorokauden kausilipun ja jatkuvan säästötilauksen hinnat laskevat. Liput ovat samanhintaisia 30 vuorokautta kohti ja edullisin tapa ostaa lippu. Esimerkiksi aikuisten kausilippu AB-alueelle maksaa 52,30 euroa/30 vrk eli 1,74 euroa päivää kohti.
Jatkuva säästötilaus ostetaan HSL-sovellukseen ja maksetaan maksukortilla 30 vuorokauden jaksoissa. Aina voimassa oleva kausilippu on myös kätevä, sillä se vapauttaa matkustamaan ilman, että pitää erikseen miettiä lipun hankkimista tai matkan hintaa.
Vuosilipun saa 10 kuukauden hinnalla, kun siitä viime vuonna piti maksaa 11 kuukauden hinta. Vuosilippu ladataan HSL-kortille ja maksetaan kerralla ostohetkellä.
Erityisen edullinen vuosilippu on niille, jotka voivat ostaa kausilippuja HSL-kortille alennettuun hintaan. Lapset, Kelan maksamaa eläkettä saavat ja liikuntarajoitteiset voivat ostaa esimerkiksi AB-kausilipun vuosilippuna 314 eurolla eli hinta kuukautta kohti on 26 euroa.
Jos asiakas keskeyttää 360 vuorokauden kausilipun kesken kauden tai jatkuvan säästötilauksen ennen 12. veloitusta, siitä peritään irtisanomismaksu, jonka suuruus määräytyy lipun matkustusalueen mukaan.
”HSL-sovellus kasvattaa koko ajan suosiotaan lipunmyynnin kanavana. Tällä hetkellä jo 46 prosenttia kaikista lipuistamme myydään sovelluksella. Sovellus keräsi hyvät arviot myös joulukuun NPS-kyselyssämme. Yleensäkin asiakkaidemme arviot matkalippujen ostamisen helppoudesta olivat kyselyssä kiitettävällä tasolla 4,4 asteikolla 1–5”, osastonjohtaja Mari Flink kertoo.
70 vuotta täyttäneille tulee uusi alennus 14. tammikuuta, kun he voivat ostaa kausilippuja 45 prosentin alennuksella. Esimerkiksi AB-kausilippu 30 vuorokaudeksi maksaa 34,50 euroa. Lippu tulee edullisemmaksi jo siinä tapauksessa, että tekee enemmän kuin kuusi edestakaista matkaa kuukaudessa. Alennus koskee myös vuosilippua ja sovelluksen jatkuvaa säästötilausta, joissa esimerkiksi AB-lipun hinta on 29 euroa/30 vrk. Uudistuksen yhteydessä klo 9–14 voimassa ollut alennus kerta- ja lisävyöhykelipuista jää pois. Kausilipulla voi matkustaa koko päivän ajan, ja se on myös hinnaltaan varsin edullinen.
Kausilippujen hintoja 14.1. alkaen
Aikuinen | AB, BC, D | CD | ABC, BCD | ABCD |
30vrk | 62,70 | 80,60 | 99,70 | 142,70 |
Jatkuva säästötilaus ja vuosilippu (360 vrk), hinta/30 vrk | 52,30 | 67,20 | 83,10 | 118,90 |
Lapset 7–17v., Kelan maksamaa eläkettä saavat ja liikuntarajoitteiset, alennus -50% |
AB, BC, D | CD | ABC, BCD | ABCD |
30 vrk | 31,40 | 40,30 | 49,90 | 71,40 |
Opiskelijat ja 70 vuotta täyttäneet, alennus -45% | AB, BC, D | CD | ABC, BCD | ABCD |
30vrk | 34,50 | 44,30 | 54,80 | 78,50 |
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
osastonjohtaja Mari Flink, puh. 040 715 0440
tuotepäällikkö Vesa Jääskö, puh. 050 531 1206
myyntipäällikkö Matias Sarkkinen, puh. 040 149 4799
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Rantaradan junaliikenteessä viiden viikon katko juhannuksen jälkeen18.6.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Väyläviraston ratatyöt katkaisevat rantaradan junaliikenteen viideksi viikoksi juhannuksen jälkeen 23.6.–27.7. Lisäksi HSL-junaliikenteessä on lyhyempiä yhden ja kahden vuorokauden katkoja viikonloppuisin syksyllä. Myös toukokuussa rantaradan junaliikenteessä oli vuorokauden mittaisia katkoja. Katkot vaikuttavat lähijunaliikenteeseen Leppävaarasta länteen Kauklahden, Kirkkonummen ja Siuntion suuntaan. Katkojen aikana junaliikennettä korvataan busseilla. Rantaradan työt liittyvät Espoon kaupunkirata -hankkeeseen, joka jatkuu vuoteen 2029 asti.
HSL:n hallituksen päätöksiä 17.6.202517.6.2025 16:26:03 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 17. kesäkuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
HSL:n Yhtymäkokous valitsi HSL:n hallituksen ja tarkastuslautakunnan jäsenet kaudelle 2025-202917.6.2025 14:38:33 EEST | Tiedote
HSL:n Yhtymäkokous valitsi kokouksessaan 17.6. HSL:n hallituksen uudet jäsenet. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Mirita Saxberg (kok., Helsinki) ja varanpuheenjohtajaksi Ida Tamminen (SDP, Vantaa).
Selvä enemmistö HSL-alueen työssäkäyvistä toivoo tukea työmatkoihin – HSL ja Epassi vastaavat toiveisiin tuomalla työmatkaedun saataville yhä useammalle yritykselle13.6.2025 12:48:48 EEST | Tiedote
HSL-lippuihin kohdistuva Epassin työmatkaetu on kaikkien Epassi Flex -yritysasiakkaiden saatavilla lisäkustannuksitta. Työmatkaedun lisääminen osaksi yrityksen työsuhde-etuja avaa työntekijälle uusia mahdollisuuksia arjen helpottamiseen.
Kolme asemaa uudistuu – junaliikenne katkeaa Huopalahden ja Myyrmäen välillä kahdeksi kuukaudeksi ensi kesänä11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Kesällä 2026 junaliikenne katkeaa kokonaan Huopalahden ja Myyrmäen välisellä osuudella kesäaikaan noin kahden kuukauden ajaksi, kun Kaupunkiliikenne Oy toteuttaa kolmen hallinnoimansa rautatieaseman perusparannukset. I- ja P-junat kulkevat molempiin suuntiin reitillä Helsinki–Tikkurila–Lentoasema–Myyrmäki, ja puuttuvaa junaliikennettä korvataan busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme