Amos Rex auki 11.2. alkaen ennakkoon varattaville vierailuille

Lipunmyynti avautuu keskiviikkona 10.2. ja lippuja on saatavilla aina kaksi viikkoa eteenpäin. Verkosta ostettavat ennakkoliput valitaan tietylle päivälle ja tuntikohtaisella saapumisajalla. Lippuja voi ostaa enintään viidelle hengelle. Opastettuja kierroksia ja taidepajoja on mahdollista varata alle 10 hengen ryhmälle. Omatoimisia ryhmävierailuja ei järjestetä.
Koronaviruksen leviämisen estäminen on ensiarvoisen tärkeää, samanaikaisesti rajoitusten negatiiviset vaikutukset ihmisten hyvinvointiin ovat suuret. Amos Rexissä uskomme taidekokemusten olevan nyt erityisen tärkeitä. ”Huolellisilla järjestelyillä haluamme tarjota elämää rikastuttavia kokemuksia keskellä vaikeaa aikaa. Kiinnitämme myös huomiota verkon kautta koettaviin taide-elämyksiin, jotta harvinaisen näyttelyn voi kokea myös kotoa,” museonjohtaja Kai Kartio kuvailee.
Amos Rex kiinnittää erityistä huomiota turvallisuuteen: siivousta on tehostettu, kasvomaskin käyttöä edellytetään kaikilta yli 12-vuotiailta ja kasvomaski sisältyy pääsylipun hintaan. Saippuan, käsidesin sekä käsipyyhkeiden riittävyys on varmistettu kaikissa tiloissa. Suosittelemme vieraita käyttämään Koronavilkku-sovellusta.
Amos Rexin uudet pidennetyt aukioloajat ovat torstaista 11.2. lähtien arkisin klo 11–20 (tiistaisin suljettu) ja viikonloppuisin klo 11–17. Amos Rexin museokauppa on avoinna arkisin klo 10–17 keskiviikkoon 10.2. asti ja siitä eteenpäin museon aukioloaikojen mukaisesti. Egyptin loisto -näyttely on avoinna 21.3.2021 asti.
Pyydämme, että myös lehdistön jäsenet varaisivat ajan mahdolliselle vierailulle. Tiedustelut: Iia Palovaara, viestintäpäällikkö, iia.palovaara@amosrex.fi, +358 (0) 50 544 3331.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Iia Palovaaraviestintäpäällikkö
Puh:0505443331iia.palovaara@amosrex.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Funkkishelmi Lasipalatsi ja uudet taidemuseotilat aaltoilevan aukion alla tarjoavat 10 000 neliötä ainutkertaisille elämyksille maan alla ja päällä sekä Bio Rexin valkokankaalla. Amos Rexin näyttelyohjelma ulottuu uusimmasta, usein kokeilevasta nykytaiteesta, 1900-luvun modernismiin ja muinaisiin kulttuureihin.
www.amosrex.fi #amosrex
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Amos Rex
Amos Rex sommarsäsong 2025 bjuder på konst, mode och lek13.5.2025 08:38:20 EEST | Pressmeddelande
I sommar bjuder Amos Rex in till konst bortom museets väggar. Med ett program som innehåller evenemang, utställningar, föreställningar och offentlig konst erbjuder sommarsäsongen 2025 glädje, kreativitet och gemenskap i ett av Helsingfors mest populära urbana rum.
Amos Rexin kesäkausi 2025 esittelee taidetta, muotia ja leikkiä13.5.2025 08:38:20 EEST | Tiedote
Tänä kesänä Amos Rex kutsuu kokemaan taidetta myös museon seinien ulkopuolelle. Tapahtumien, näyttelyiden, esitysten ja julkisen taiteen kautta kesäkausi 2025 tarjoaa iloa, luovuutta ja yhteisöllisyyttä yhdessä Helsingin suosituimmista kaupunkitiloista.
Amos Rex summer season 2025 presents Art, Fashion and Play13.5.2025 08:38:20 EEST | Press release
This summer, Amos Rex invites you to experience art beyond the walls of the museum. With a line-up of events, exhibitions, performances and public art, the 2025 summer season offers joy, creativity and connection in one of the most popular urban spaces in Helsinki.
Konstnärerna för Generation 2026-utställningen har valts – unga konstnärer lyfter fram kontroll, identitet och motstånd15.4.2025 15:00:00 EEST | Pressmeddelande
Till Generation 2026-utställningen ansökte 647 unga konstnärer med sammanlagt 1 141 verkförslag. Ansökan var öppen för konstnärer och arbetsgrupper födda mellan 2001 och 2009, som är verksamma i Finland eller med anknytning till Finland. Bland ansökningarna valdes 50 konstnärer och arbetsgrupper ut.
Generation 2026 -näyttelyn taiteilijat on valittu – nuoret taiteilijat nostavat esiin kontrollia, identiteettiä ja vastarintaa15.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 Generation-näyttelyyn haki 647 taiteilijaa yhteensä 1 141 teosehdotuksella. Haku oli avoinna 2001–2009 syntyneille taiteilijoille ja työryhmille, jotka toimivat Suomessa tai joilla on suhde Suomeen. Hakemusten joukosta valittiin 50 taiteilijaa ja työryhmää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme