Kasvuyrityksillä on himo kasvaa kansainvälisille markkinoille - väite kasvutahdon puutteesta ei ole totta
23.4.2021 07:00:00 EEST | Kasvu Open | Uutinen

Kotimaisten kasvuyritysten menestyminen kansainvälisillä markkinoilla ei ole tahtotilasta kiinni. Tämä käy ilmi Kasvu Openin ja Nordean SUPERFINNS-yritysohjelman hakijadatasta.
Kansainvälistä kasvua tukevaan yritysohjelmaan valitut yritykset hakevat räjähtävää kasvua sekä liikevaihdossa että tiimin koossa vuoteen 2024 mennessä. Tahto maailmanvalloitukseen on kova.
- Työ- ja elinkeinoministeriön julkaisemassa Pekka Ala-Pietilän johtaman työryhmän raportissa todetaan, että Suomi on taloudellisen kasvun osalta alisuoriutuja. Ongelmaksi nähtiin erityisesti tutkimus- ja tuotekehittelyinnovaatioden panostukset sekä kyky skaalata innovaatioita korkean arvonlisän tuotannoksi, Kasvu Openin toimitusjohtaja Jaana Seppälä sanoo, ja jatkaa:
Suomessa on voimakasta kasvua tavoittelevia yrityksiä, jotka eivät anna muiden maiden vetää vilkku päällä ohi. Yritykset tarvitsevat kuitenkin yli sektoreiden menevää yhteistyötä ja ekosysteemejä, jotka tukevat niiden kasvusuunnitelmia. Yhteistyön ja esimerkkien kautta yritykset oppivat, miten liiketoiminta skaalataan kansainvälisiin mittoihin.
Kansainvälistä kasvua haetaan toimialoilla, joilla näkyy globaalien megatrendien vaikutus. Terveys ja hyvinvointi, vastuullisuus, ekologisuus ja digitaalinen edelläkävijyys kuvaavat kasvua tavoittelevien yritysten arvoja, joihin liiketoiminta perustuu.
Vähemmistö yrityksistä ratkoo “hyvinvoivan keskiluokan kulutukseen liittyviä ongelmia”. (Lue: SUPERFINNS-yrityksistä joku voi olla seuraava Wolt )
Osaavan työvoiman puute näkyy
Kansainvälistyvien yritysten kasvun esteitä ovat rahoituksen puute ja osaavan työvoima tavoittaminen. Haasteet ovat tuttuja kestävän kasvun työryhmän raportista. Raportissa mainittu osaavan työvoiman saatavuus ja sen keskeinen merkitys muun muassa tuotannon laajenemisessa näkyy kasvuyritysten haasteina.
Tutkituista yrityksistä 48 % ilmoitti kansainvälisen kasvun haasteeksi työvoiman rekrytoinnin tai olemassa olevan työvoiman osaamisen puutteet. Samalla joukolla yli puolella rekrytointi oli sidoksissa rahoituksen puutteeseen.
Erilaiset rahoitukseen liittyvät haasteet hidastivat kansainvälistä kasvua 55 % yrityksiä.
SUPERFINNS 2021
SUPERFINNS-ohjelman yritysvalinnat tehtiin viikolla 15. Haaviin jäi 29 kasvuyritystä, joissa Nordean ja Suomen johtavien pääomasijoittajien raati näki potentiaalia kansainväliseen menestykseen. Tutustu ohjelmaan tästä.
LISÄTIEDOT
Jaana Seppälä
toimitusjohtaja, Kasvu Open
050 304 6794
jaana.seppala@kasvuopen.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaana SeppäläToimitusjohtaja
Puh:050 304 6794jaana.seppala@kasvuopen.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kasvu Open on kasvuyritysten sparraaja. Tarjoamme monipuolisesti palveluja yrittäjille, joilla on kiikarissa liiketoiminnan kasvattaminen.
Vuonna 2018 Kasvu Openille myönnettiin Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinto sekä European Enterprise Promotion Award, joka on Euroopan komission jakama tunnustus menestyksekkäimmille yritystoiminnan ja yrittäjyyden edistäjille.
Kasvu Openin valtakunnalliset kumppanit ovat: Nordea, Business Jyväskylä, DNA, Keski-Suomen Liitto, KPMG, Varma, AWS, Kauppakamari ja Technopolis.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kasvu Open
Kasvu on rohkeita tekoja - Kasvu Open Karnevaali kokoaa yhteen kaikki kasvun tekijät5.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kasvu Open Karnevaali ei ole pelkkä tapahtuma, vaan ponnahduslauta rohkeille kasvuteoille. Kun 700 yrityspäättäjää ja asiantuntijaa kokoontuu saman katon alle, mahdollisuudet ovat rajattomat. Karnevaali järjestetään 28.10.2026 Jyväskylän messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa.
Miksi Suomesta puuttuu Mittelstand-yrityksiä? Kasvu Open perkaa pk-yritysten haasteet24.4.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Kasvu Openin “Näkymiä pk-yritysten kasvusta” -julkaisu läpivalaisee suomalaisten pienten ja keskisuurten yritysten kasvunäkymää. Julkaisu on yhteiskunnallisesti merkittävä, koska se tarjoaa suoran ja tuoreen näkymän Suomen talouden moottoreihin. Julkaisu ilmestyy keskiviikkona 3.6.2026.
180 kasvun nälkäistä yritystä ottaa seuraavan askeleen Kasvupolku-sparrauksessa22.4.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Kasvupolku®-sparrausohjelmaan valitut yritykset toimivat konkreettisena näyttönä suomalaisten pk-yritysten kasvupotentiaalista ja -halusta. Kasvu Open tarjoaa tänä vuonna maksutonta asiantuntija-apua sadoille kasvuhakuisille yrityksille eri sparrausohjelmissa.
Seed Village – Scaling growth through RDI accelerators21.4.2026 07:39:08 EEST | Tiedote
Seed Village is an RDI-driven accelerator for growth hungry companies, created by Kasvu Open and Jyväskylä Business Development Services. In 2026, we are launching two accelerators focused on the themes of hydrogen and human performance. Both accelerators are now open for applications.
Putting Finland on the Map: Meet the SUPERFINNS 202625.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
The SUPERFINNS® program pushes companies beyond Finland’s borders with next-level sparring for funding and global growth. Nordea and the partner jury are scouting for companies with global scalability and validated market demand.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
