Työantaja voi nyt myöntää verkossa työmatkaetua henkilöstölleen

Kaikki työmatkaetuihin liittyvä asiointi, oli kyseessä sitten etujen myöntäminen tai niiden ylläpitäminen, hoituu palvelun avulla sähköisesti. Työmatkaedun hankintakulut ovat yritykselle vähennyskelpoisia, eikä siitä seuraa palkan sivukuluja. Työntekijälle etu on verovapaa 3 400 euroon asti.
HSL laskuttaa verkkopalveluun liittyneeltä työnantajalta 30 päivän kausilipun hinnan kerran kuukaudessa käyttöön otettujen lippujen määrän mukaan. Liittyminen palvelun käyttäjäksi ei maksa työnantajalle mitään. Sähköinen etu on helppo myös työntekijälle. Hän saa ilmoituksen edusta sähköpostiinsa ja ottaa sen käyttöön HSL-sovelluksessa. Sen jälkeen työntekijällä on käytössään jatkuvasti voimassa oleva kausilippu, mikä tekee matkustamisesta sujuvaa.
”Työmatkaliikkumisen tukeminen on vastuullisuusteko, josta hyötyvät niin työnantaja, työntekijä kuin ympäristö. Kestävän ja päästöttömän liikkumisedun tarjoaminen työntekijöille on kustannustehokasta ja kilpailuetu myös rekrytointimarkkinoilla”, HSL:n osastonjohtaja Mari Flink sanoo. ”Verottajan päätös nostaa työmatkaedun verotonta rajaa, on selvästi lisännyt kiinnostusta työmatkaedun käyttöön yrityksissä”, Flink jatkaa.
Joukkoliikenne tekee työpaikalle siirtymisestä helppoa ja on joustava tapa liikkua. Vaikka työsuhdelippu on tarkoitettu pääasiassa kodin ja työpaikan välisiin matkoihin, sitä voi käyttää myös vapaa-ajalla. Työmatkaetu on hyvä vaihtoehto pysäköinti- ja autoedulle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osastonjohtaja Mari Flink, puh. 040 715 0440
Asiakasvastaava Suvi Lahti, puh. 050 323 079
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL-kortin käyttämisessä ja lippujen ostamisessa poikkeuksia 22.–23.9. – lippu lähimaksulla reilusti alennettuun hintaan3.9.2025 13:02:00 EEST | Tiedote
HSL siirtää lipunmyynnin palveluitaan uuteen taustajärjestelmään 22.–23.9. Näiden kahden päivän aikana HSL-kortin käyttämisessä on poikkeuksia eivätkä myynti- ja palvelupisteet myy HSL:n lippuja. HSL-sovellus, lähimaksu ja pienet kertalippuautomaatit toimivat normaalisti, ja lähimaksulla kertalipun saa reilusti alennettuun hintaan.
HSL-lippukauppa aukeaa 24.9. – näistä kanavista voi ostaa lippuja 24.9. alkaen3.9.2025 13:02:00 EEST | Tiedote
Uusi HSL-lippukauppa aukeaa 24.9., minkä jälkeen HSL-kortille voi jälleen ladata arvoa ja kausilippuja netissä. HSL-korttia voi ladata myös R-kioskeilla, S-ryhmän kaupoissa sekä HSL:n ja kuntien palvelupisteissä. Niistä voi ostaa myös kertalippuja ja yhden vuorokauden lippuja aikuisille ja lapsille. HSL-sovelluksella voi ostaa tuttuun tapaan kaikkia lippuja ja lähimaksulla kertalippuja liikennevälineiden ja asemien lukijalaitteilta.
HSL:n hallituksen päätöksiä 26.8.202526.8.2025 11:11:45 EEST | Päätös
HSL:n hallitus kokoontui 26. elokuuta 2025. Hallitus käsitteli muun muassa vuoden toisen osavuosikatsauksen, päätti laajan bussiliikenteen kilpailutuksen käynnistämisestä ja antoi lausunnon tarkastuslautakunnan arviointikertomuksesta.
Sesonki vaikuttaa menopelin valintaan HSL-alueella14.8.2025 10:08:00 EEST | Tiedote
HSL:n jatkuva liikkumistutkimus kertoo, millä kulkumuodolla HSL-alueella kuljetaan. HSL on tehnyt jatkuvaa tutkimusta nyt vuoden verran, joten tietoa HSL-alueen kulkumuodoista on kertynyt jokaiselta kaudelta keväästä talveen. Tulokset kertovat, että kulkutavoissa on merkittävää sesonkivaihtelua sekä alueellisia eroja.
Kantakaupungin ratikat eivät kulje lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 13.-14.9. ajojännitteen nostamisen takia13.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kantakaupungin raitioteiden ajojännite nostetaan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 13.-14.9. samalle tasolle kuin pikaraitiotien jännite. Työt vaativat katkoksen raitioliikenteeseen. Ratikat kulkevat lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kello 21–00 vain väleillä Länsiterminaali-Rautatieasema-Katajanokka, Jätkäsaari-Ooppera ja Länsiterminaali-Eira. Raitiovaunut eivät kulje lainkaan yöllä kello 0.00-7.00.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme