Haaga-Helialle myönnettyjen lisäaloituspaikkojen määrä ylitti odotukset

Haaga-Helia ammattikorkeakoulu sai 65 uutta aloituspaikkaa vuonna 2022 alkaviin koulutuksiin. Lisäaloituspaikat jakautuvat siten, että 25 aloituspaikkaa kohdistuu liiketalouden tradenomi- ja 40 tietojenkäsittelyn tradenomikoulutukseen.
Haaga-Heliassa uusien aloituspaikkojen määrä tuli yllätyksenä.
Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen on linjannut yli 2 000 aloituspaikan lisäämisestä korkeakouluihin ympäri Suomea, mutta yli puolet uusista aloituspaikoista kohdennetaan osaajapulasta kärsiville terveys- ja hyvinvointialoille.
Haaga-Helian rehtori Teemu Kokko kertoo olevansa tyytyväinen päätökseen.
—On hieno huomata, että ministeri Kurvinen huomioi päätöksenteossaan myös alueelliset tarpeet. Haaga-Helian saamat aloituspaikat parantavat hieman pääkaupunkiseudulta kotoisin olevien nuorten lähtökohtaisestikin vaikeaa koulutukseen pääsyä, hän toteaa.
Ensi vuoden aloituspaikkalisäyksiä rahoitetaan muun muassa Suomen kestävän kasvun ohjelmaan sisältyvällä investoinnilla sekä korkeakoulujen valtionrahoitukseen sisältyvällä strategiaperusteisella ja harkinnanvaraisella rahoituksella.
Lopullinen lisärahoitus määräytyy toteutuneiden aloituspaikan vastaanottaneiden määrän lisäysten perusteella. Yhtenä investoinnin tärkeimpänä tavoitteena on myös lieventää koronakriisin negatiivisia vaikutuksia nopeuttamalla nuorten pääsyä korkeakouluihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu KokkoRehtori, toimitusjohtaja
Puh:050 555 1131teemu.kokko@haaga-helia.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Ratapihantie 13
00520 HELSINKI
09 229 611http://www.haaga-helia.fi/fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Veneteollisuus ja vesistömatkailu tähtäävät kansainväliseen kasvuun lähes 2 miljoonan euron tutkimushankkeen turvin5.6.2025 13:55:31 EEST | Tiedote
Business Finlandin ja yritysten rahoittamassa T&K-hankkeessa edistetään suomalaisen veneteollisuuden ja vesistömatkailun kansainvälistä kilpailukykyä, innovaatioita ja kestävyyttä sekä vahvistetaan suomalaisen veneilyn näkyvyyttä. Mukana on miltei 30 vene- ja matkailualan yritystä.
Matkailuyrittäjät: saavutettavuus avainasemassa itäisen Uudenmaan saariston matkailussa27.5.2025 12:53:21 EEST | Tiedote
Saariston syke -hankkeen tutkimuksen mukaan saavutettavuusongelmat, markkinoinnin hajanaisuus ja vastuullisuuden hyödyntämättömät mahdollisuudet rajoittavat alueen matkailun kehittymistä.
Urheilumanageroinnin korkeakoulutasoinen osaajakoulutus Haaga-Heliaan15.5.2025 10:15:00 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulussa käynnistyy Suomen ensimmäinen korkeakoulutasoinen urheilumanageroinnin koulutus. Koulutus tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kehittää urheiluliiketoiminnan ja urheilijoiden kaupallistamisen osaamista.
Muovijätteen kierrätystavoitteesta jääminen maksoi Suomelle 89 miljoonaa euroa vuonna 2024 – ratkaisuna korttipakan kokoinen tietokone15.5.2025 07:44:04 EEST | Tiedote
EU-projektissa kehitetään jätelajien tunnistusta koneoppimisen avulla. Algoritmit pyörivät nyt jopa alle 200 euroa maksavalla pientietokoneella.
Mediakutsu: AMK-päivät käyntiin 7.5.5.5.2025 08:04:18 EEST | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen vaikuttavin vuosittainen tapahtuma käynnistyy keskiviikkona 7.5.2025. Helsingin Messukeskuksessa esiintyvät mm. tasavallan presidentti Alexander Stubb, tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie ja OKM:n ylijohtaja Sirkku Linna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme