Vihreiden puheenjohtajan sijaisen Iiris Suomelan virallinen koronatesti negatiivinen

Suomela on eristäytynyt omaehtoisesti ja sunnuntaina aluevaalien tulosillassa häntä tuuraa varapuheenjohtaja Hanna Holopainen. Suomela osallistuu Vihreiden vaalivalvojaisiin etäyhteydellä.
– Olen välttänyt viime viikkoina kaikkia ylimääräisiä kontakteja ja tehnyt esimerkiksi aluevaalikampanjointia vain ulkona maskin kanssa. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että päiväkoti-ikäinen lapsi toi taudin perhepiiriin, Suomela sanoo.
– Katson puolueen puheenjohtajan sijaisena perustelluksi toimia erityistä varovaisuutta noudattaen. Jään siksi lähipäiviksi omaehtoiseen eristäytymiseen ja teen sen jälkeen vielä uuden testin. Tauti voi kuitenkin itää useita päiviä, enkä halua aiheuttaa tarpeettomia jatkoaltistuksia. Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että aluevaali-ilta jää osaltani väliin etäosallistumista lukuunottamatta, Suomela toteaa.
Suomela kannustaa jokaista ottamaan rokotteet.
– Olen ottanut kolme rokotetta, joten minun pitäisi olla hyvin turvassa taudin vakavilta muodoilta. Kannustan edelleen vahvasti ottamaan rokotteita, sillä ne ovat ainoa tapa selättää tämä epidemia, Suomela korostaa.
Suomela teki ennen torstain Ylen puheenjohtajatenttiä ohjeiden mukaisesti kotitestin, joka näytti negatiivista tulosta.
Suomelan ja Holopaisen vaali-iltaan liittyvissä haastattelupyynnöissä voi olla yhteydessä Vihreiden viestinnän työntekijöihin
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta vappupuheessaan: Orpon hallitus jakaa vappumiljardit omille eturyhmilleen1.5.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY, PUHE KELLO 13.10 Vihreiden puheenjohtaja puhui Turussa Aito Vihreä Vappu -tapahtumassa vapunpäivänä. Virran mukaan Orpon hallitus on kääntänyt selkänsä heille, joilla on valmiiksi kaikkein vaikeinta.
Vihreiden Oras Tynkkynen: hallituksen puoliväliriihi petti vaatimattomatkin ilmasto-odotukset25.4.2025 10:09:46 EEST | Tiedote
Hallitus korosti puoliväliriihessä tarvetta tehdä isoja päätöksiä, mutta se ei heijastunut ilmastopolitiikkaan. Pääosin hallitus jatkoi riihessä ilmastolle ja suomalaisille kalliiksi käyvää toimettomuuslinjaa, mutta mukana on vihreälle teollisuudelle vahingollinen pommi.
Vihreiden Inka Hopsu: Hallituksen “kasvuriihi” kasvattaa lähinnä eriarvoisuutta Suomessa sekä globaalisti24.4.2025 17:19:03 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu kritisoi hallituksen eilen keskiviikkona myöhään päättyneen puoliväliriihen, eli niin kutsutun “kasvuriihen” tuloksia. Hänen mukaansa kasvutoimien seurauksena tulemme näkemään lähinnä kiihtyvää eriarvoistumista.
Vihreiden Hanna Holopainen: Algoritmit ovat ihmismieltä vahvempia – koulujen kännykkäkiellon tulee koskea myös välitunteja24.4.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen kannattaa hallituksen esitystä kännykkäkiellosta peruskouluihin, mutta korostaa, että kielto on ulotettava myös välitunneille.
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Hyrkkö riihipäätöksistä: Kokoomuksen Suomessa kaikki eivät ole samassa veneessä23.4.2025 23:08:21 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) pitää hallituksen talouspoliittista linjaa epäreiluna ja epäuskottavana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme