Jyväskylän yliopistolle yli 1,3 miljoonan rahoitus uuden kiihdyttimen hankintaan

Suomen Akatemia myönsi fysiikan laitokselle 1,32 miljoonan euron rahoituksen uuden 3,0 megavoltin (MV) kiihdyttimen hankintaan. Hankkeen kokonaissuuruus on 1,89 miljoonaa euroa. Kun hankittava kiihdytin korvaa nykyisen 1,7 MV:n Pelletron-kiihdyttimen vuonna 2024, se vastaa tulevaisuuden tarpeisiin ja mahdollistaa tiiviimmän yhteistyön niin teollisuuden kuin paikallisten, kansallisten ja kansainvälistenkin tutkimusryhmien kanssa.
Suuren virran protonisuihkuilla ja neutronimuunninkohtioilla saavutetaan uusia säteilytysmahdollisuuksia, joista hyötyvät niin soveltava biolääketiede, ydinastrofysiikka kuin elektroniikan säteilytestauskin. Uudet tutkimussuunnat yhdistettynä kiihdytinpohjaisiin karakterisointimenetelmiin luovat ympärilleen ainutlaatuisen osaamiskeskittymän, joka tuottaa osaavia ihmisiä, innovaatioita ja tutkimustuloksia yhteiskunnan tarpeisiin.
"Suomen Akatemian myöntämä rahoitus mahdollistaa kiihdytinlaboratorion tutkimuksen monipuolistamisen, ja on myös itsessään vahva tunnustus kiihdytinpohjaiselle tutkimukselle", hankkeen johtaja, kiihdytinpohjaisen materiaalifysiikan professori Timo Sajavaara iloitsee.
Kiihdytinlaboratorion pääkiihdytin, K130-syklotroni, on nyt ollut lähes päivälleen 30 vuotta päivittäisessä tutkimuskäytössä, ja VTT:ltä lahjoituksena saatu Pelletron-kiihdytinkin on ollut Jyväskylässä 15 vuotta aktiivikäytössä. "Kun reilun kahden vuoden päästä Pelletron pääsee eläkkeelle, on se palvellut suomalaista tiedettä ja tutkimusta jo lähes neljä vuosikymmentä. Voi hyvin perustein sanoa, että kiihdyttimiin ja kiihdytinpohjaiseen tutkimukseen tehdyt investoinnit ovat kestäviä ja kantavat pitkälle!" Sajavaara jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo Sajavaara
Professori, fysiikan laitoksen johtaja
timo.sajavaara@jyu.fi
0408054114
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358504733483vesa.j.holm@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston ja amerikkalaisen yrityksen yhteistyöstä syntyi maailman tarkin sydänkäyriä tunnistava ohjelmisto ja tytäryhtiö Keski-Suomeen14.7.2025 13:45:27 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto ja yhdysvaltalainen hitech-yritys USAMedX loivat yhteistyössä täysin automaattisesti toimivaan sydäniskuriin sykekäyrien tunnistuksen. Ohjelmistoa tullaan käyttämään kotikäyttöön tarkoitetussa sydäniskurissa, joka pystyy analysoimaan potilaan sydänkäyrän ja antamaan sydäniskun tarvittaessa automaattisesti. Yhteistyö johti lopulta myös USAMedX:n tytäryhtiön perustamiseen Jyväskylään.
Tutkijat selvittivät maapallon äänien erot urbaanissa ja luonnollisessa ympäristössä9.7.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkijaryhmä on kerännyt yli sata vuotta ääntä ympäri maailman ja selvittänyt, miten maapallon äänimaisema eroaa kaupungeissa ja luonnollisen ympäristön välillä. Samalla selvitettiin äänimaiseman vaihtelua vuorokauden ja vuodenaikojen mukaan. Arvostetussa Nature Ecology & Evolution –julkaisusarjassa julkaistu tutkimus paljastaa, etteivät kaupungeissa asuvien ihmisten äänimaisemien rytmit ole yhtä ennustettavia kuin luonnossa elävien eläinten
Tutkijoiden yö saapuu jälleen - tapahtuma laajenee Jamkiin syksyllä 20259.7.2025 09:47:06 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jo kymmenettä kertaa, ja tänä vuonna mukana on ensimmäistä kertaa myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu (Jamk). Tapahtuma järjestetään perjantaina 26. syyskuuta 2025, ja se tarjoaa koko perheelle elämyksellisen matkan tieteen maailmaan.
Sivistys elää ja etsii muotoaan – Jyväskylän Kesän 2025 puheohjelma avasi keskustelun tulevaisuuden sivistyksestä8.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
70-vuotta täyttäneen Jyväskylän Kesän vuoden 2025 puheohjelma toi sivistyksen teeman monipuolisesti esiin viidessä eri tilaisuudessa, joissa pureuduttiin muun muassa ajattelun taitoon, koulutuksen saavutettavuuteen ja kulutuskulttuurin kriittiseen tarkasteluun. Puheohjelmien tallenteet ovat katsottavissa Jyväskylän Kesän verkkosivuilla ja Yle Areenassa.
Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusaseman ja LIFE Revives -hankkeen Luontoilta keräsi ennätysyleisön4.7.2025 14:34:18 EEST | Tiedote
Järjestyksessään 17. ”Piolookisen Luontoilta” Konneveden tutkimusasemalla keskiviikkona 2.7.2025 veti paikalle ennätysyleisön, yli 200 osallistujaa. Luontoilta on osa Konnevesi-viikkoa ja ilta vietettiin lämpimissä tunnelmissa myös sään osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme