SDP Helsinki asetti ehdokkaita eduskuntavaaleihin – tavoitteena vaalivoitto

Helsingin Sosialidemokraattien piirikokous vahvisti tänään 16 ensimmäistä ehdokasta eduskuntavaaleihin 2023. Ehdokkaat valittiin jäsenvaalilla, jossa ehdokkaita oli 35. Nimetyssä ehdokasjoukossa on istuvista ministereistä Timo Harakka ja Tuula Haatainen, lisäksi jatkokautta eduskunnassa hakee kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Piirin toiminnanjohtaja Tuomas Finne iloitsee ehdokasjoukosta, jossa on laajaa kampanjaosaamista ja kokemusta. ”Ehdokkaillamme on hyvä yhteishenki ja yhteinen tavoite, tulemme tekemään positiivisen ja näkyvän kampanjan”.
Istuvien kansanedustajien lisäksi listalla on useampi kaupunginvaltuutettu. Ehdokkaiden keski-ikä on 41 vuotta. Ehdokaslistaa tullaan täydentämään syksyn aikana. Istuvista kansanedustajista Erkki Tuomioja on ilmoittanut, että ei ole ehdolla eduskuntavaaleissa.
”Sosialidemokraateilla on vetovoimaa, meihin luotetaan hyvinvointivaltion puolustajana. Ehdokaslistallamme on edustava joukko eri alojen asiantuntijoita, niin pitkän linjan toimijoita kuin tuoreita kasvojakin. Tämän joukon kanssa on hienoa lähteä tavoittelemaan vaalivoittoa”, toteaa SDP Helsingin puheenjohtaja Anita Hellman.
Muut jäsenäänestyksessä valitut ovat Pilvi Torsti, Elisa Gebhard, Ville Jalovaara, Lauri Muranen, Johanna Laisaari, Anita Hellman, Jonne Juntura, Nita Austero, Sara Salonen, Mahad Ahmed, Taru Reinikainen, Petri Lillqvist ja Eva-Maria Asukas.
Yhteyshenkilöt
Anita Hellman
puheenjohtaja
hellman.anita@gmail.com, p. 040 7565 765
Tuomas Finne
toiminnanjohtaja
tuomas.finne@sdp.fi, p. 050 3740 315
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Sammallahden show ei kätke hallituksen epäonnistumisia9.9.2025 15:17:49 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen pitää kokoomuksen Tere Sammallahden vaatimusta sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille mediatemppuna, jonka tarkoituksena on piilottaa hallituksen leikkauspolitiikka somepöyristyksen pilven taa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi teki rohkean päätöksen Palestiinan suhteen5.9.2025 12:02:02 EEST | Tiedote
”Suomen päätös liittyä New Yorkin julkilausumaan on oikea ja ulkoministerin ja pääministerin vastuullinen toiminta ansaitsee kiitoksen. Ratkaisu vahvistaa Suomen uskottavuutta kansainvälisesti ja onkin tärkeää, etteivät hallituspuolueiden sisäiset ristiriidat heikennä tätä viestiä”, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Razmyar: Rasismi ei ole “perussuomalaisten oma kanta”, vaan koko hallituksen ongelma28.8.2025 11:48:24 EEST | Tiedote
Suurin vastuu on pääministerillä, joka antaa perussuomalaisten arvottoman näytelmän jatkua, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Tarvitsemme enemmän Eurooppaa ja siirtymistä määräenemmistöpäätöksiin27.8.2025 12:52:32 EEST | Tiedote
Turun Eurooppa-foorumissa keynote-puheenvuoron pitänyt Lindtman painotti EU:n tarvetta siirtyä yhä vahvemmin päätöksenteossaan määräenemmistöpäätöksiin, etenkin ulko- ja turvallisuuspolitiikassa.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Hallitus painaa päänsä pensaaseen25.8.2025 14:21:37 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallitus on sälyttämässä epäonnistuneen työllisyys- ja talouspolitiikkansa seuraukset muiden maksettavaksi. Kun ennätyksellisen korkean työttömyyden vuoksi työttömyysmenot nousevat, pääministeri vetoaa Työllisyysrahastoa unohtamaan lakisääteiset velvoitteensa ja ottamaan lisää velkaa. Pää on laitettu pensaaseen myös Itä-Suomen tukemisen osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme