Digitaalinen asuntokauppa jatkaa yleistymistään, vaikka asuntomarkkinoilla näkyy hiljentymisen merkkejä
Kohti sähköisten asunto-osakkeiden kauppaa
DIAS julkaisi tuen sähköistyvän osakekirjan kaupalle 11. lokakuuta. Näissä kaupoissa osakekirja on vielä paperinen, mutta taloyhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään (HTJ). Paperinen osakekirja mitätöidään kaupan jälkeen ja sen korvaa sähköinen omistusmerkintä.
Sähköistyvän osakekirjan kauppa tulee automaattisesti kaikkien DIAS-yhteensopivaa välitysjärjestelmää käyttävien välittäjien käyttöön. Laajennuksen käyttöönotto ei vaadi välittäjältä uuden opettelua.
Taloyhtiöiden on siirrettävä osakeluettelonsa Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään vuoden 2023 loppuun mennessä. Tämä tarkoittaa sitä, että markkinalla on jatkossa myytävänä yhä enemmän kohteita, joissa osakeluettelo on HTJ:ssä, mutta kohteen osakekirja on vielä paperinen.
Huoneistotietojärjestelmä on nyt ensimmäistä kertaa osa DIAS-kauppaprosessia. Tämä laajennus on ensimmäinen askel kohti sähköisten asunto-osakkeiden kauppaa. DIAS tulee tukemaan sähköisen asunto-osakkeen kauppaa ensi vuonna.
DIAS-kauppojen osuus asunto-osakkeiden kaupoista ennätyslukemissa — digitaalinen asuntokauppa kiinnostaa
Lokakuun alkuun mennessä DIAS-kauppoja on tehty lähes 15 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajanjaksona edellisenä asuntomarkkinoiden ennätysvuotena 2021. DIASin markkinaosuus huoneistokaupoissa nousi ennätyslukemiin heinäkuussa 2022, jolloin jo noin 40 % välittäjien tekemistä asunto-osakkeiden kaupoista toteutettiin DIASin avulla.
Myös kiinteistöjen DIAS-kauppojen määrä on ollut hyvässä kasvussa vaikeasta markkinasta huolimatta. DIAS julkaisi tuen kiinteistökaupoille helmikuussa 2022. Sähköisen kiinteistökaupan solmiminen on ollut mahdollista Suomessa jo pidempään, mutta sitä on hyödynnetty vuosien varrella vähän. DIAS-kiinteistökauppa tuo uudella tavalla yhteen kaikki kaupan osapuolet ja luo sähköiselle kiinteistökaupalle yhtenäisen, ennakoitavan prosessin. Kauppaprosessi sisältää kaikki kaupan vaiheet aina kauppakirjaluonnoksen laatimisesta kaupan allekirjoituksiin ja maksuihin sekä lainhuudatukseen saakka.
DIAS julkaisee uuden palvelun kaupan osapuolille
DIAS kehittää parhaillaan uutta palvelua, joka tarjoaa ostajille ja myyjille mahdollisuuden seurata DIAS-kaupan etenemistä entistä tarkemmalla tasolla. Uusi palvelu tuo kuluttajille tietoturvallisesti läpinäkyvyyttä asuntokauppaan sekä tukee välittäjiä ja pankkeja viestinnässä ja hyvän asiakaskokemuksen luomisessa. Palvelu tullaan julkaisemaan tulevien kuukausien aikana.
DIAS-alustaa kehitetään yhdessä alan sidosryhmien, kuten kiinteistönvälittäjien, välitysjärjestelmien, pankkien ja viranomaisten, kanssa. Yhteisenä tavoitteena on helpottaa asuntokauppojen solmimista Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eero TalonenLiiketoimintajohtaja
Puh:+358 40 865 5616eero.talonen@dias.fiTietoja julkaisijasta
Digitaalisen asuntokaupan alusta DIAS on kehitetty yhteistyössä suomalaisten pankkien ja välittäjien kanssa.
DIAS-alustaa varten on muodostettu marraskuussa 2018 yhteisyritys Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy, jonka omistajina ovat Aktia, Alma Talent, Danske Bank, OP ja S-Pankki.
Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy vastaa alustan kehityksestä ja hallinnoinnista. DIAS on avoin alusta, jonka käyttäjiksi kaikkien asuntokaupan osapuolten on mahdollista liittyä. Alustan kehittämisessä on mukana poikkeuksellisen laaja joukko alan toimijoita, kuten rahoituslaitoksia, kiinteistönvälittäjiä ja rakennuttajia. Alustaa on myös rakennettu tiiviissä yhteistyössä viranomaisten kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy
Asunnon uusi omistaja voi nyt saada omistajamerkinnän jopa päivässä12.6.2025 07:44:00 EEST | Tiedote
Digitaalinen asuntokauppa DIAS on ottanut 3.6.2025 käyttöön uuden laajennuksen, joka vauhdittaa sähköisen asunto-osakkeen omistusoikeuden rekisteröintiä huomattavasti. Laajennuksen myötä DIAS hyödyntää Maanmittauslaitoksen uutta rajapintaa, jonka ansiosta omistuksen rekisteröinti voidaan tehdä kuukausien sijaan päivissä. Muutos hyödyttää niin uuden asunto-osakkeen ostajaa kuin pankkeja ja viranomaisia.
Digitaalinen asuntokauppa on suosituin kauppatapa: suomalaiset solmivat jo yli puolet asunto-osakekaupoista sähköisesti3.6.2025 07:51:00 EEST | Tiedote
Digitalisaatio valtaa ja tehostaa myös asuntokauppaa. Huhtikuussa 2025 ensimmäisen kerran yli 50 prosenttia kiinteistönvälittäjien tekemistä vanhojen asunto-osakkeiden kaupoista tehtiin sähköisesti. Yhä useampi suomalainen solmii siis asuntokaupat vaikkapa kotisohvalta tai lomareissulta.
DIAS nopeuttaa omistusoikeuden rekisteröintiä – hakemukset ratkaistaan jopa 5 päivässä8.4.2025 06:46:00 EEST | Tiedote
Asuntokaupan jälkeen ostaja on joutunut aiemmin odottamaan useita kuukausia Maanmittauslaitoksen rekisteröintiä uuden kotinsa viralliseksi omistajaksi. DIAS-kaupoissa omistusoikeuden rekisteröintihakemukset käsitellään jopa viidessä päivässä.
Digitaalisten asuntokauppojen määrä kasvoi alkuvuonna 51,2% – ennätykset rikki maaliskuussa3.4.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
DIAS on muuttanut asuntomarkkinoita tarjoten joustavan, turvallisen ja tehokkaan tavan solmia asuntokaupat. DIASin kautta tehtyjen asunto- ja kiinteistökauppojen määrä on kasvanut tasaisesti ja maaliskuu oli tässä kehityksessä uusi huippukohta, kun digitaalisia asuntokauppoja solmittiin DIASin kautta yhteensä 2137 kappaletta.
Lähes kaikki asuntokaupat onnistuvat nyt digitaalisesti – myös ilman asuntolainaa27.3.2025 08:27:05 EET | Tiedote
DIAS on alusta, jonka kautta on tehty jo yli 80 000 kauppaa yhteistyössä kiinteistönvälittäjien, pankkien ja viranomaisten kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme