Kokoomuksen Keto-Huovinen: Hallituksen on ryhdyttävä toimiin ampuma-aseiden kitkemiseksi

”Poliisi takavarikoi ampuma-aseita Suomessa yhä enemmän. Nuorten tekemät väkivaltarikokset ovat rajussa kasvussa, ja nuorten tekemien ryöstöjen määrä on tuplaantunut viime vuodesta”, Keto-Huovinen sanoo.
Ulkomailta tuodaan tällä hetkellä paljon kaasuaseita tai niin kutsuttuja starttipistooleita, jotka muunnetaan Suomessa ampuma-aseiksi. Tällaiset muunnetut kaasuaseet toimivat tavallisen ampuma-aseen lailla ja ovat hengenvaarallisia.
Viime elokuussa Vantaalla tapahtuneessa jengien välisessä yhteenotossa kahden katujengin jäsenet ampuivat toisiaan kohti useita kertoja ampuma-aseilla. Asuinalueella ammutut laukaukset aiheuttivat vaurioita läheisiin taloihin ja päiväkotirakennukseen, mutta sivulliset välttyivät vahingoilta. Keto-Huovinen painottaa, että laittomat aseet eivät ole vain poliisin työturvallisuusriski, vaan ne vaikuttavat kaikkien turvallisuuteen.
”Ampuma-aseita koskevilla kiristyksillä voidaan ehkäistä vakavia väkivallantekoja. Jätin huhtikuussa 2021 aloitteen ampuma-aserikoksen tunnusmerkistön muuttamisesta siten, että luvattoman ampuma-aseen kantaminen tai kuljettaminen yleisellä paikalla tai kulkuneuvossa tulee rangaistavaksi törkeänä ampuma-aserikoksena. Lakimuutoksen tarpeellisuuden näki yli 100 kansanedustajaa, mutta hallitus ei ole ryhtynyt toimiin”, Keto-Huovinen toteaa.
Kokoomus on varoittanut jengirikollisuudesta jo pitkään ja esittänyt omat toimenpide-ehdotuksensa jengirikollisuuden torjumiseksi. Keto-Huovinen painottaa ratkaisuissa kotoutumispolitiikan ja ennaltaehkäisevän työn merkitystä. Myös lainsäädännön kiristyksiä tarvitaan, mutta samalla tulee lisätä valvonnan resursseja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava lakivaliokunnassa (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Kiinalaiseen verkkokauppaan on puututtava välittömästi3.7.2025 08:48:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä kaipaa EU:n komissiolta huomattavasti vahvempia toimia ulkomaalaisen verkkokaupan ongelmiin puuttumisessa. Parissa vuodessa räjähdysmäisesti kasvaneelle – erityisesti kiinalaiselle – ulkomaiselle verkkokaupalle on laadittava EU-tasoiset säännöt, sekä turvallisuuspuutteiden että vääristyneen kilpailun takia.
Kokoomuksen Partanen: SDP ei osaa esittää säästöjä tuhlaamatta niitä heti uusiin kohteisiin2.7.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
”On vaikeaa ottaa tosissaan SDP:n puheita valtiontalouden tasapainottamisesta, kun säästökohteiden perään luetellaan heti uusia menoeriä ja jo tehtyjen säästöjen perumisia”, kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kommentoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin Ilta-Sanomille antamaa haastattelua.
Kokoomuksen Sammallahti: Kiitos hallituksen kesämökkiläisten rakennusprojektit alkavat vasarasta eikä virastosta2.7.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen lisäykset vuoden alussa voimaan tulleeseen rakentamislakiin sujuvoittavat kesämökkiläisten ja omakotiasujien kesäprojekteja. ”Uusi laki mahdollistaa esimerkiksi kesäkeittiön, katetun terassin tai vaikkapa liiterin rakentamisen ilman, että kesälomaa tarvitsee käyttää lupaviidakkoa raivaten kunnan virastotalolla”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti.
Kokoomuksen Valkonen: ”Kukaan yrittäjä ei tahdo irtisanoa ilman hyvää syytä”1.7.2025 11:25:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan lakiesitys irtisanomisen helpottamisesta madaltaa työllistämisen kynnystä erityisesti pk-yrityksissä ja vahvistaa oikeudenmukaisuutta työpaikoilla. Valkonen muistuttaa alisuoriutumisen olevan jo nyt irtisanomisperuste, jonka kriteereitä esityksessä täsmennetään. ”Selkeät pelisäännöt hyödyttävät sekä työntekijöitä että työnantajia.”
Kokoomuksen Sirén: Kiitos Orpon hallituksen alusten käymälävesien laskeminen Itämereen päättyy tänään1.7.2025 07:39:00 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi vuoden 2024 lopulla hallitusohjelman mukaisen esityksen, jonka perusteella käymäläjätevesien laskeminen Suomen aluevesillä päättyy tänään 1.7.2025. Harmaan veden osalta kielto astuu voimaan vuoden 2029 alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme