Kokoomuksen Keto-Huovinen: Hallituksen on ryhdyttävä toimiin ampuma-aseiden kitkemiseksi

”Poliisi takavarikoi ampuma-aseita Suomessa yhä enemmän. Nuorten tekemät väkivaltarikokset ovat rajussa kasvussa, ja nuorten tekemien ryöstöjen määrä on tuplaantunut viime vuodesta”, Keto-Huovinen sanoo.
Ulkomailta tuodaan tällä hetkellä paljon kaasuaseita tai niin kutsuttuja starttipistooleita, jotka muunnetaan Suomessa ampuma-aseiksi. Tällaiset muunnetut kaasuaseet toimivat tavallisen ampuma-aseen lailla ja ovat hengenvaarallisia.
Viime elokuussa Vantaalla tapahtuneessa jengien välisessä yhteenotossa kahden katujengin jäsenet ampuivat toisiaan kohti useita kertoja ampuma-aseilla. Asuinalueella ammutut laukaukset aiheuttivat vaurioita läheisiin taloihin ja päiväkotirakennukseen, mutta sivulliset välttyivät vahingoilta. Keto-Huovinen painottaa, että laittomat aseet eivät ole vain poliisin työturvallisuusriski, vaan ne vaikuttavat kaikkien turvallisuuteen.
”Ampuma-aseita koskevilla kiristyksillä voidaan ehkäistä vakavia väkivallantekoja. Jätin huhtikuussa 2021 aloitteen ampuma-aserikoksen tunnusmerkistön muuttamisesta siten, että luvattoman ampuma-aseen kantaminen tai kuljettaminen yleisellä paikalla tai kulkuneuvossa tulee rangaistavaksi törkeänä ampuma-aserikoksena. Lakimuutoksen tarpeellisuuden näki yli 100 kansanedustajaa, mutta hallitus ei ole ryhtynyt toimiin”, Keto-Huovinen toteaa.
Kokoomus on varoittanut jengirikollisuudesta jo pitkään ja esittänyt omat toimenpide-ehdotuksensa jengirikollisuuden torjumiseksi. Keto-Huovinen painottaa ratkaisuissa kotoutumispolitiikan ja ennaltaehkäisevän työn merkitystä. Myös lainsäädännön kiristyksiä tarvitaan, mutta samalla tulee lisätä valvonnan resursseja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava lakivaliokunnassa (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Suomalaisten huoleen on jo vastattu – ”Vahvistamme omaa puolustustamme ja syvennämme Nato-yhteistyötä”4.11.2025 16:59:50 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuoreen tutkimuksen mukaan lähes puolet suomalaisista pelkää Venäjän hyökkäyssodan Ukrainassa laajenevan eurooppalaiseksi suursodaksi. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman korostavat, että Suomen turvallisuutta vahvistetaan tällä hetkellä kaikilla tasoilla: kotimaassa, Natossa ja EU:ssa. Suomalaisten huoli otetaan vakavasti.
Kokoomuksen Wallinheimo: Kasvu ratkaisee Suomen tulevaisuuden4.11.2025 15:49:56 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo korosti eduskuntaryhmän puheenvuorossa, että Suomen tulevaisuus ratkaistaan kasvulla ja työllisyydellä. Wallinheimon mukaan Suomi on kestävän kehityksen edelläkävijä, ja kokoomuksen tavoitteena on varmistaa, että asema säilyy myös tulevaisuudessa. ”Hyvinvointi ei kuitenkaan synny ilman kasvua, vahva talous on kestävän kehityksen perusta.”
Kokoomuksen Jäntti: Länsirata on miljardiluokan kasvukone1.11.2025 15:18:04 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Aleksi Jäntti korostaa, että Länsirata on koko Suomen kasvuhanke – miljardiluokan investointi, joka vauhdittaa taloutta, työllisyyttä ja huoltovarmuutta.
Kokoomusedustajat: Länsirata on koko Suomea hyödyttävä kasvuhanke31.10.2025 18:13:51 EET | Tiedote
Valtio ja Länsiradan osakaskunnat ovat tänään päässeet sopuun Länsiradan osakassopimuksesta. Sopimus etenee seuraavaksi kuntien valtuustoihin hyväksyttäväksi.
Kokoomuksen Jukkola: Lakiuudistus vahvistaa tuottajien asemaa ruokamarkkinoilla31.10.2025 12:47:48 EET | Tiedote
Kansanedustaja Janne Jukkola pitää erittäin tärkeänä, että hallitus etenee elintarvikemarkkinalain uudistuksessa, joka vahvistaa alkutuottajien ja elintarviketeollisuuden asemaa. Maa- ja metsätalousministeriö on tänään lähettänyt lakiesityksen lausuntokierrokselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme