Rakli

Asuinrakennusten energia-avustusten tulee koskea kaikkia

Jaa
Hallitus tukee vuosittain asuinrakennusten energiatehokkuusremontteja kymmenien miljoonien eurojen avustuksella. Avustus on osa vihreää siirtymää ja Suomen tavoitetta olla hiilineutraali yhteiskunta vuoteen 2035 mennessä. Avustukset tulevat tarpeeseen, mutta niiden ulkopuolelle on jätetty taloudellista toimintaa harjoittavat yhteisöt ja siten vapaarahoitteiset vuokra-asuntotoimijat. Tämän epäkohdan korjaaminen on välttämätöntä kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustavan Raklin mukaan, mikäli asumisen energiatehokkuutta parantamalla halutaan aidosti vauhdittaa vihreää siirtymää.

Nykyisellään avustuksia eivät voi hakea taloudellista toimintaa harjoittavat yhteisöt. Tätä on perusteltu hallitusohjelmakirjauksilla ja Euroopan unionin valtiontukisäännöillä. Avustusten eriarvoistava perustelu ontuu, sillä valtiontukisäännöt eivät suoranaisesti kiellä taloudellista toimintaa harjoittavien yhteisöjen tukemista.

Raklin näkemyksen mukaan valtiontukien yleinen ryhmäpoikkeusasetus (komission asetus 651/2014) mahdollistaa soveltamisalan laajentamisen kattamaan vapaarahoitteiset vuokra-asuntotoimijat. Avustusten myöntämisen tulkinta on myös muuttunut, sillä aiemmin 2010-luvulla samaisten sääntöjen pohjalta jaetut avustukset koskivat kaikkia.

Tulkinnan taustalla on todellisuudessa olettama, että taloudellista toimintaa harjoittavat yhteisöt voivat toteuttaa energiaremonttinsa puhtaasti omilla rahoillaan. Tämä käy ilmi avustusten taustalla olevasta asetuksen perustelumuistiosta, jossa rajaamista perustellaan sillä, että nyt avustusten piiriin kuuluvat kohteet eivät voisi toteuttaa remonttejaan ilman julkista rahaa.

”Olettama on erikoinen, sillä vihreän siirtymän tuet on kohdennettava tasapuolisesti ja myös vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen omistajat tarvitsevat tukea vihreään siirtymään. Energiatehokkuus- ja hiilineutraaliustavoitteiden saavuttamiseksi on välttämätöntä edistää koko asuntokannan energiakorjauksia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kannusteiden luomista kaikille toimijoille”, toteaa asumisen johtaja Aija Tasa Raklista.

Valtioneuvosto hyväksyy piakkoin ympäristöministeriön asetuksen asuinrakennusten energia-avustuksista vuodelle 2023. Tuolloin tehdään poliittinen valinta siitä, keitä kaikkia tuetaan. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen ottaminen uudelleen avustusten piiriin olisi yhteiskunnallisesti viisas valinta, mikäli hallitus haluaa vauhdittaa asettamiaan tavoitteita määrätietoisesti.

Raklin lausunto

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Rakli
Rakli
Annankatu 24
00100 Helsinki

http://www.rakli.fi/

Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rakli

Toimistovuokrat nousussa Oulun keskustassa, asuntovuokrien nousu hidastunut28.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Toimistojen vajaakäyttöaste on pysynyt Oulussa useimpia muita suuria kaupunkeja matalampana. Toimistovuokrien nousu on jatkunut etenkin keskustassa, jossa on jopa pulaa modernista toimistotilasta. Liiketiloissa vuokrien kehitysodotukset ovat tasaisia. Vuokra-asuntojen käyttöaste laski Oulussa jonkin verran, ja asuntovuokrien nousu on hidastunut. Valmistuneiden asuntojen lukumäärä jäi Oulussa vuonna 2024 matalimmalle tasolleen koko 2000-luvulla, ja merkittäviä kiinteistökauppojakin tehtiin viime vuonna Oulussa poikkeuksellisen vähän.

Turun seudun kiinteistökauppavolyymi jäi matalaksi vuonna 202416.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Turun asuntovuokrien nousuvauhti on hidastunut ja vuokra-asuntojen käyttöasteet laskeneet, kun kaupunkiin on rakennettu runsaasti uutta asuntokantaa. Turkuun valmistui vuonna 2024 vielä paljon uusia asuntoja, mutta rakenteilla olevien asuntojen määrä on laskenut selvästi ja vuokra-asuntorakentaminen painottuu vahvasti valtion tukemaan tuotantoon. Toimistojen vajaakäyttö on pysynyt Turussa varsin maltillisena muihin suuriin kaupunkeihin verrattuna. Kiinteistökauppamarkkinat ovat pysyneet hiljaisina koko maassa.

Helsinki Research Forum: Pääkaupunkiseudun toimistotilojen vajaakäyttö uuteen ennätykseen – yli 700 000 neliötä tyhjää toimistotilaa8.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli maaliskuun 2025 lopussa tyhjää toimistotilaa 708 000 neliömetriä. Vajaakäyttöaste nousi edellisen kvartaalin loppuun verrattuna 0,5 prosenttiyksikköä. Vajaakäyttö väheni merkittävästi Keilaniemen alueella ja nousi ydinkeskustan lähialueella (SBD). Grade A -toimistojen keskimääräinen vajaakäyttöaste on noin 8,5 prosenttia eli noin puolet kaikkien tilojen vajaakäyttöasteesta.

Tampereen seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Tampereella vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat pysyneet korkeina ja asuntovuokrat nousussa3.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Kiinteistöinvestoinnit olivat vuonna 2024 vähäisiä koko Suomessa. Tampereen seudulla on kuitenkin käynnissä useita toimitilojen uudisrakennushankkeita, ja kiinteistökauppojen volyymi pysyi samalla tasolla kuin vuonna 2023. Vuokra-asuntorakentaminen jopa hieman kasvoi Tampereen seudulla valtion tukeman tuotannon ansiosta. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat Tampereella korkeammat kuin muissa suurissa kaupungeissa, ja asuntovuokrien nousu jatkuu. Toimistovuokramarkkinoiden tilanne on haasteellisempi, sillä tyhjän toimistotilan määrä on Tampereella kasvanut, ja paikalliset asiantuntijat ennakoivat vajaakäytön lisääntyvän edelleen tänä vuonna.

Jyväskylän kiinteistömarkkinoilla ei vielä merkkejä piristymisestä13.3.2025 06:30:00 EET | Tiedote

Kiinteistökauppojen volyymi pysyi matalana vuonna 2024 sekä Jyväskylässä että koko maassa. Rakentamisessakaan ei ole vielä kasvua näkyvissä, ja vuokra-asuntotuotanto painottuu pitkälti valtion tukemaan tuotantoon. Korkojen laskun myötä tuottovaatimusten odotetaan kääntyvän laskuun ja sen myötä kiinteistöinvestointien odotetaan vähitellen piristyvän. Toimistovuokramarkkinoilla tyhjän tilan määrä on kasvanut Jyväskylässä selvästi eivätkä paikalliset asiantuntijat odota tilanteen paranevan lähiaikoina. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat kuitenkin pysyneet Jyväskylässä hyvällä tasolla ja asuntovuokrien nousu jatkui vuonna 2024.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye