Kainuun ELY-keskus on tehnyt kielteisen rakennussuojelupäätöksen Kainuun Salpalinja-kohteista

Salpalinjan rakenteet sijoittuvat suojelluiksi esitetyissä kohteissa laajoille aluille hajanaisina, erityyppisinä linnoitusrakennelmina, joista osaa on vaikea havainnoida maastossa ja joiden maisemallinen sekä rakenteellinen kokonaisuus jää irralleen toisistaan. Kun huomioidaan esitettyyn alueeseen liittyvä suuri rakentamattoman alueen osuus, kohteista ei muodostu sellaista rakennusperintölain tarkoittamaa rakennettua aluetta, rakentamalla tai istuttamalla muodostettua aluetta, joka on mahdollista suojella rakennusperintölain nojalla.
Arkeologiseen kulttuuriperintöön sisältyy automaattisesti rauhoitettujen muinaisjäännösten ohella muita kulttuuriperintökohteita, kuten toisen maailmansodan aikaiset linnoitteet. Näin ollen Salpalinjan linnoiterakenteet on vakiintuneen käytännön mukaisesti rinnastettu muinaisjäännöksiin. Kainuun ELY-keskus piti edelleen nykypäivään soveltuvana myös muinaismuistolain esitöiden mukaista tulkintaa, jossa todetaan muinaisjäännösten olevan sen ikäisiä, ettei niitä nyt enää sovi katsoa yksityisen henkilön omiksi. Muinaismuistojen katsotaan lisäksi olevan muistoina Suomen aikaisemmasta historiasta, ollen eräänlaista kansallisomaisuutta, joka sivistyksellisten arvojensa vuoksi on säilytettävä tulevillekin sukupolville. Aikoinaan Salpalinjaan liittyvät oikeudet on lunastettu valtiolle pakkolunastuksesta puolustustarkoituksiin annetun lain nojalla. Sittemmin tehdyn erillisen päätöksen mukaisesti Salpalinjan linnoitusketjun rakenteiden luovutus maanomistajille saatiin päätökseen huhtikuussa 2019.
Salpalinjan kohteiden säilymistä tulisi tutkia muilla keinoin
Päätöksessään ELY-keskus otti kantaa myös mahdolliseen korvauskysymykseen, joka nousi esille kuulemisen aikana. Museovirasto on arvoinut olevan todennäköistä, että Salpalinjan kohteiden suojelu voi toteutua kohteiden tavanomaisen ylläpidon ja turvallisuusvaatimusten puitteissa. ELY-keskuksen tulkinnan mukaan kyseessä ei ole tavanomainen rakennussuojeluasia, jossa kohteena on rakennus, jota kiinteistön omistaja voi hyödyntää tavanomaisella tavalla. Rakennussuojelua koskevissa korvauskäytännöissä perusteena korvaukselle on ollut, ettei rakennuksia ole katsottu voivan käyttää tavanomaisella tai kohtuullista hyötyä tuottavalla tavalla ja suojelumääräysten on katsottu aiheuttavan erityisiä kustannuksia sekä rakennusten kunnostamisen ylittävän tavanomaisen kunnostustarpeen. Myös rakennussuojelua koskevassa oikeuskäytännössä on todettu olevan kohtuutonta edellyttää omistajaa pitämään sellaisia rakennuksia maankäyttö- ja rakennuslain edellyttämässä kunnossa, joille ei ole osoitettavissa teknisesti ja taloudellisesti toteuttamiskelpoista uutta käyttötarkoitusta.
Salpalinjan linnoiterakennelmilla on valtakunnallista merkitystä historiallisen tapahtuman edustajana ja kohteiden säilymisen turvaaminen tulisi tutkia muilla keinoin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
alueidenkäytön asiantuntija Anu Nurkkala
p. 0295 023 062, anu.nurkkala@ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Hukkajoen raakkuesiintymän yliajoon liittyvän luontovahinkoasian hallintomenettely etenee27.6.2025 14:53:38 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on käynnistänyt luontovahingon korjaamiseen tähtäävän hallintomenettelyn, jossa tavoitteena on alueen palauttaminen vahinkoa edeltäneeseen tilaan.
Väyläviraston Kajaanin puuratapölkkyjen käsittelylaitokselle on annettu valvontaviranomaisen hallintopakkopäätös26.6.2025 12:45:49 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut Väyläviraston Kajaanin puuratapölkkyjen käsittelylaitokselle hallintopakkopäätöksen, joka velvoittaa laitoksen saattamaan toimintansa ympäristöluvan mukaiseksi.
Kesän peltoalavalvonnat alkamassa26.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus aloittaa heinäkuun alusta lähtien jokakesäiset maatiloilla tehtävät peltotukien tilavalvonnat.
Työttömyyden kasvu Kainuussa maan pienintä25.6.2025 08:00:08 EEST | Tiedote
Kainuussa oli toukokuun lopussa reilut 2 900 työtöntä työnhakijaa. Alueen työttömyys on kehittynyt maaliskuusta lähtien parempaan suuntaan. Työttömyysaste 9,8 % oli maan neljänneksi matalin. Avoimia työpaikkoja edelleen selvästi vuoden takaista vähemmän.
Valtion aluehallinnon palvelut Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla jatkossa Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksesta ja valtakunnallisesta Lupa- ja valvontavirastosta19.6.2025 08:38:35 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys valtion aluehallintouudistusta koskevaksi lainsäädännöksi on hyväksytty. Vuoden 2026 alusta Suomeen perustetaan kymmenen alueellista elinvoimakeskusta nykyisten ELY-keskusten pohjalta. Aluehallintovirastoista ja Valvirasta muodostetaan valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueelle perustetaan Pohjois-Suomen elinvoimakeskus, jonka toimialat ovat elinkeinot ja osaaminen, maaseutu ja ympäristö sekä liikenne. Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksen päätoimipaikka tulee olemaan Oulussa, ja toinen toimipaikka on Kajaanissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme