Nuuskaa salakuljetettiin Ruotsista jopa yli 20 000 kg
3.8.2023 08:08:00 EEST | Tulli | Tiedote

Syksyllä 2022 Tulli takavarikoi Torniossa ajoneuvosta nuuskaa, ja siitä alkoi esitutkinta, jonka perusteella Tulli epäilee, että nuuskaa salakuljetettiin Ruotsista Suomeen vuosien 2020-2022 aikana jopa yli 20 000 kg. Tästä määrästä yli 10 000 kg on kuljetettu pääasiassa Pirkanmaalle, jossa nuuskaa epäillään myydyn muun muassa sosiaalisen median alustoilla. Nuuskaa epäillään myydyn myös Satakunnassa ja Keski-Suomessa.
– Salakuljetuksissa Ruotsista Suomeen on käytetty useita eri ajoneuvoja ja toiminnassa epäillään käytetyn hyväksi laillista yritystoimintaa. Torniossa on ollut epäiltyinä kolme henkilöä, joista ainakin kahden epäillään vastanneen nuuskan hankinnasta ja salakuljetuksesta Ruotsista Suomeen, kertoo tutkinnanjohtaja Pekka Jauhola Tornion Tullista.
Tampereella Tulli epäilee kahden henkilön tehneen vuosien 2020-2022 aikana Pohjois-Suomeen yhteensä noin 80 matkaa, joiden tarkoituksena on ollut noutaa Ruotsista maahan salakuljetettua nuuskaa myytäväksi edelleen.
– Rikollisella toiminnalla epäillään vältetyn useiden miljoonien eurojen arvosta valmisteveroja. Esitutkintakokonaisuuden yhteydessä on tehty lukuisia etsintöjä, takavarikoitu rikolliseen toimintaan liittyvää omaisuutta ja käytetty turvaamistoimia valtion saatavien turvaamiseksi, sanoo tutkinnanjohtaja Tuomas Korhonen Tampereelta.
Rikosten torjunta tarvitsee järeämpiä menetelmiä
Tullissa on ollut tänä vuonna tutkinnassa lukuisia nuuskan salakuljetus- ja jälleenmyyntitapauksia.
– Esimerkiksi tässä Tornion ja Tampereen tapauksessa salakuljetusmäärät ovat erittäin mittavia. Salakuljetuksen seurauksena syntyy huomattavia määriä laittomia rahavirtoja, jotka sitten pitää pestä puhtaaksi. Jos yhteiskunta haluaa puuttua tähän rikollisuuden muotoon, niin lainsäädäntöä pitäisikin kehittää ja mahdollistaa esitutkintaviranomaisille tehokkaampia tutkintamenetelmiä rajat ylittävän rikollisuuden estämisessä ja paljastamisessa. Erityisesti salakuljetusrikoksen kohdalla tulisi olla rikosnimikkeenä myös törkeä tekomuoto, ja tuolloin pitäisi myös mahdollistaa esimerkiksi telekuuntelun käyttö esitutkinnassa. Rikolliset käyttävät taitavasti hyväksi modernia teknologiaa ja viranomaisten pitää pystyä seuraamaan laitonta toimintaa nykyaikaisin menetelmin, sanoo valvontajohtaja Hannu Sinkkonen.
Tampereella Tulli epäilee rikoksista yhteensä 11 henkilöä, Torniossa epäiltyjä on kolme. Rikoskokonaisuutta on tutkittu törkeinä veropetoksina, salakuljetuksena, tupakan myyntirikoksena ja laittomaan tuontitavaraan ryhtymisinä. Tutkinnasta ovat vastanneet Tullin rikostutkinnan Tornion ja Helsingin yksiköt. Esitutkinta on loppuvaiheessa ja se siirtyy syyteharkintaan Länsi-Suomen syyttäjäalueelle syksyn aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Jauhola, tutkinnanjohtaja
Tuomas Korhonen, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
EU:n ulkopuolelta tilattujen Suomessa tullattujen halpatuontilähetysten kokonaisarvo laski kolmanneksen heinäkuussa19.8.2026 15:53:12 EEST | Tiedote
Suomalaisten EU:n ulkopuolelta tilaamien Suomessa tullattujen halpatuontilähetysten tavaraerien yhteismäärä tippui heinäkuussa 66,5 prosenttia kesäkuuhun verrattuna, mutta itse lähetysten määrä laski vain noin 20 prosenttia. Heinäkuun 2026 alusta alkaen kaikista EU:n ulkopuolelta tulevista verkkokauppaostoksista on täytynyt maksaa tullimaksu. Muutoksen vaikutusta määrien laskuun pystytään arvioimaan tarkemmin kuitenkin vasta syksyllä.
Tulli valvoo jatkossa myös junaliikennettä Torniossa6.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tullivalvonta Torniossa laajenee, kun junaliikennöinti Suomen ja Ruotsin välillä alkaa 10.8.2026. Jatkossa Suomen tulli valvoo myös junalla maahan saapuvien matkustajien tuomisia. Haaparannalla tullivalvontaa tekee Ruotsin tulli.
EU:n 21. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty24.7.2026 08:55:42 EEST | Tiedote
Euroopan unioni on asettanut uusia pakotteita, jotka heikentävät Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. Uusi pakotepaketti laajentaa entisestään tuonti- ja vientikieltolistoja. Pakotteet tulevat voimaan heti eli 23.7.2026.
Tullivalvontalaitteita uusitaan Torniossa – asennustöitä tehdään neljässä kohteessa9.7.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Tulli uusii valvontalaitteitaan Torniossa heinäkuusta alkaen. Uusilla valvontalaitteilla parannetaan Tullin kykyä suojata yhteiskuntaa ja laillista kauppaa. Asennustöistä aiheutuu tilapäistä haittaa liikenteelle, mutta vaikutusten arvioidaan jäävän vähäisiksi.
Tulli valvoo tehostetusti lemmikkien rajanylityksiä Torniossa 11.–12.7.20266.7.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Viikonloppuna 11.–12.7.2026 on odotettavissa tavallista enemmän lemmikkien rajanylityksiä Torniossa, koska Suomessa Keminmaalla ja Ruotsissa Piteåssa järjestetään koiranäyttelyt. Tulli valvoo lemmikkien maahantuloehtojen täyttymistä tällöin tehostetusti Torniossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


