Elektroniikkaketju Power jatkaa kasvuaan Pohjoismaissa ja avaa uudelleen myymälöitä Ruotsissa
Power ottaa yhä suurempaa jalansijaa Pohjoismaiden elektroniikkamarkkinoilla. Juuri julkistetun sopimuksen mukaan Mediamarktin 29 myymälää Ruotsissa siirtyvät Power-brändin alle.
- Tämä on erittäin hyvä asia molempien yritysten sekä tavarantoimittajien, työntekijöiden ja asiakkaiden kannalta, Powerin toimitusjohtaja Ronny Blomseth sanoo.
Yrityskaupan odotetaan toteutuvan kesän aikana, ja sen myötä myymälät, toimistotilat, jakelujärjestelmät sekä kaikki asiakasvelvoitteet ja asiakastakuut siirtyvät Powerille. MediaMarktSaturn omistaa jatkossa 20 prosentin vähemmistöosuuden Ruotsin Power-ketjusta.
- Jatkamme vuosien varrella rakennettua hyvää työtä, ja olemme iloisia, että MediaMarkt on mukana omistajapuolella. Uskomme, että yritysten väliset synergiat varmistavat kilpailun lisääntymisen Ruotsin markkinoilla, mikä puolestaan hyödyttää asiakkaita, Blomseth toteaa.

Ruotsin strategian onnistuminen
Power on ollut osana Ruotsin elektroniikkamarkkinoita viimeiset viisi vuotta verkkokauppana, ja tulee nyt se täydentämään Ruotsiin omnichannel-strategiaansa.
- Powerilla on aina ollut selkeä tavoite päästä Ruotsin markkinoille. Yhdistyminen MediaMarktin Ruotsin toimintojen kanssa antaa meille tavoitellun läsnäolon. Saamme fyysiset myymälät, jotka ovat sekä kooltaan että sijainniltaan halutun kokoisia. Lisäksi saamme erittäin ammattitaitoista ja osaavaa henkilökuntaa, jotka ovat menestyksen avain, Blomseth toteaa.
MediaMarktilla on Ruotsissa 1 300 työntekijää, ja sen liikevaihto vuonna 2022 oli 5,3 miljardia Ruotsin kruunua. Yrityskaupan jälkeen Power toimii Norjassa, Tanskassa, Suomessa ja Ruotsissa, ja sillä on yhteensä 269 myymälän verkosto.
Vahvistaa kilpailukykyä
Vuoden 2023 aikana MediaMarktin myymälät Ruotsissa brändätään uudelleen ja niistä tulee osa Power International AS -konsernia.
MediaMarkt Euroopan suurimpana elektroniikkaketjuna uskoo, että yhdistyminen vahvistaa sen asemaa ja kilpailukykyä Ruotsissa.
- Olemme iloisia siitä, että olemme löytäneet Powerin kanssa ratkaisun, joka edistää molempien kasvua ja kannattavuutta. Yrityksillämme on sama tavoite: tarjoamme asiakkaillemme houkuttelevan ostokokemuksen kaikissa kanavissa. Odotamme innolla, että pääsemme seuraamaan tätä matkaa, MediaMarktSaturnin ja Ceconomyn toimitusjohtaja Karsten Wildberger kertoo.
Myös Suomessa toiminta kasvaa
Power kuuluu nykyään Pohjoismaiden suurimpiin ja kannattavimpiin elektroniikkaketjuihin, jolla on Suomessa yli 40 myymälää. Liiketoiminta on kasvanut voimakkaasti vuodesta 2016 lähtien, jolloin Power aloitti toimintansa Suomen markkinassa.
- Tämä on kaikin puolin hieno uutinen. Power on osoittanut useaan otteeseen, että pystymme haastamaan elektroniikkamarkkinoita, Power Finland Oy:n toimitusjohtaja Juha-Mikko Saviluoto iloitsee.
- Myös Suomessa Power-ketju jatkaa kasvuaan. Uudistamme parhaillamme Itiksen myymälää Suomen suurimmaksi Power+ -elämysmyymäläksi. Vastaavia uudistuksia on tulossa lähiaikoina myös muihin suuriin kaupunkeihin. Panostamme tulevaisuudessa myös entistä enemmän RePOWER-palveluumme eli käytettyjen elektroniikkalaitteiden kierrätykseen, Saviluoto toteaa.
Yhteyshenkilöt
Juha-Mikko SaviluotoToimitusjohtajaPower Finland Oy
Puh:+358400473378juha-mikko.saviluoto@power.fiKuvat
Power Finland Oy
Power Finland kuuluu Power International AS -konserniin, joka omistaa Power-ketjut Norjassa, Tanskassa, Suomessa sekä Ruotsissa. Pohjoismainen keskusvarasto sijaitsee Ruotsissa. Konsernin liikevaihto on lähes 1,5 miljardia euroa. Power-ketju perustuu äärimmäiseen kustannustehokkuuteen ja sen tavoitteena on tarjota asiakkaalle myymälöissä aina sama hinta kuin Power.fi-nettikaupassa. Suomessa on yli 40 Power-myymälää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Power Finland Oy
Vanhempia huolestuttaa somesisältö, mutta vain harva suojaa lastaan digimaailmassa12.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Powerin Perheen ruutuaikatutkimus: Vain 20 % vanhemmista on ottanut käyttöön sovelluksia, jotka estävät lapsen pääsyn epäsopiviin sisältöihin Power Finlandin huhtikuussa 2025 teettämä Perheen ruutuaikatutkimus tuo esiin ristiriidan, johon moni perhe törmää arjessa: vaikka suurin osa vanhemmista on huolissaan lapsensa kohtaamista verkkosisällöistä, vain viidesosa on ryhtynyt konkreettisiin toimiin niiden rajoittamiseksi.
Koulut alkavat: 78 % vanhemmista on huolissaan siitä, että ruudut vievät liikaa tilaa arjesta6.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lakimuutos rajoittaa nyt älylaitteiden käyttöä kouluissa kautta maan. Powerin tuore tutkimus osoittaa, että 78 % suomalaisvanhemmista kokee, että elektroniset laitteet heikentävät perheen elämänlaatua. Vanhemmat kertovat, että digilaitteet vaikuttavat keskittymiseen, palautumiseen ja yhteisiin hetkiin. Huoli ei koske vain kotia, vaan myös koulua.
86 % vanhemmista kokee näyttävänsä lapsilleen huonoa esimerkkiä ruutuajan käytössä14.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta vanhemmasta myöntää, ettei heidän oma ruutukäyttäytymisensä tarjoa lapsille parasta mahdollista esimerkkiä. Tämä käy ilmi Power Finlandin huhtikuussa 2025 teettämästä Perheen ruutuaikatutkimuksesta, johon vastasi tuhat lapsiperheen huoltajaa eri puolilta Suomea.
POWER kasvatti myyntiään kolmatta peräkkäistä laskuvuottaan tehneessä kodinelektroniikkamarkkinassa – vahva alkuvuosi 2025 luo uskoa tulevaan2.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Vuosi 2024 oli Suomen kodinelektroniikkamarkkinassa haastava: kokonaismarkkina supistui 3,6 % edellisvuoteen verrattuna, jo kolmannen kerran peräkkäin. POWER onnistui kuitenkin kasvattamaan myyntiään 2 %, ja liikevaihto nousi 311,5 miljoonaan euroon. Liikevoitto oli positiivinen, ollen 1,2 miljoonaa euroa. ”Onnistuimme toteuttamaan strategiaamme haastavassa markkinatilanteessa ja saimme käynnissä olevat kehityshankkeet etenemään suunnitellussa aikataulussa – nämä ovat lisänneet kilpailukykyämme, mikä näkyy markkinaosuutemme positiivisena kehittymisenä”, toimitusjohtaja Juha-Mikko Saviluoto toteaa.
Lomalla läsnä vai linjoilla? 70 % kaipaa puolison huomiota, ei ruutua17.6.2025 16:31:56 EEST | Tiedote
Kesä, kumppani ja kolmantena pyöränä puhelin. Powerin tutkimus paljastaa, että 70 % vanhemmista kokee puolison ruutuajan heikentävän yhteistä läsnäoloa. Loma tuo odotuksia yhteydestä, mutta ruudut voivat yhä seurata mukana mökille ja juhannuspöytään. Powerin tutkimus muistuttaa: turvallinen digiarki tarkoittaa myös aikuisille tilaa läsnäololle ja yhteydelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme