Keskuskauppakamari: Työmarkkinauudistukset ovat palkansaajan etu – ”työtaistelurallissa kaikki häviäisivät”
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi pitää ay-liikkeen työmarkkinauudistuksiin kohdistamaa vastustusta periaatteellisena ja omaan valta-asemaan liittyvänä jarrutuksena. Romakkaniemen mukaan työstaistelurallissa häviäisivät palkansaajia myöten kaikki osapuolet. Keskuskauppakamarissa vedotaan hallitukseen, jotta se veisi läpi kriittiset uudistukset vastustuksesta huolimatta.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi vetoaa hallitukseen, että se veisi työmarkkinauudistukset läpi ay-liikkeen vastustuksesta huolimatta. Ay-liike on kritisoinut voimakkaasti hallitusohjelman kirjauksia julkisuudessa
”Työtaisteluiden pelon ei saa antaa näivettää Suomea. Tuottavuutta parantavat uudistukset ovat kaikkien palkansaajien etu ja hallitusohjelmaan kirjattujen toimien tarkoitus on lisätä työllisyyttä, tuottavuutta sekä parantaa talouskasvua. Työtaistelurallissa kaikki ovat häviäjiä. Hyvinvointivaltiota on mahdollista pitää yllä ainoastaan, jos kaikki työikäiset- ja kykyiset ovat ensisijaisesti töissä tai työhön tähtäävissä opinnoissa”, Romakkaniemi sanoo.
Romakkaniemi huomauttaa tuottavuuskehityksen olleen Suomessa olematonta jo toista vuosikymmentä. Palkat nousevat hänen mukaansa kestävästi vain paremmalla tuottavuudella.
”Historiallinen tosiasia on se, että palkkakehitys on aina seurannut tuottavuuskehitystä ja palkansaajien ansioiden kehitys on jäänyt kilpailijamaita heikommaksi, koska tuottavuuskehityksemme on käytännössä pysähtynyt. Suomessa työllisyys on matalammalla ja rakenteellinen työttömyys korkeammalla tasolla kuin keskeisissä verrokkimaissamme pohjoismaissa, Saksassa ja Hollannissa”, Romakkaniemi sanoo.
Työmarkkinauudistusten lainvalmistelu toteutetaan kolmikantaisesti. Yksimielisyyden löytymistä Romakkaniemi pitää epätodennäköisenä.
”Viimeaikaiset ulostulot ay-liikkeen puolelta viestivät vahvasti sitä, että tosiasioita ei olla tunnustamassa. Vastustus on periaatteellista ja omaan valta-asemaan liittyvää. Osin ymmärrettävääkin. Mutta palkansaajan etua sillä ei pitkällä aikavälillä ajeta”, Romakkaniemi sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kesämökin huono kunto voi tuoda odottamattomia kustannuksia – varmista nämä ennen mökin ostoa19.5.2025 13:45:00 EEST | Tiedote
Kesämökkikauppa käy kuumimmillaan, mutta innostuksen lisäksi kaupanteossa kannattaa aina pitää järki mukana. Mökki voi sijaita täydelliseltä näyttävällä paikalla ja olla ihanan näköinen, mutta ennen kauppojen tekoa kannattaa varmistaa muutama seikka, ettei mökistä tulekin huomattavasti kauppahintaa kalliimpi, muistuttaa rakennusalalla toimiva Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja Kurt Westberg.
Harri Bromanille elinkeinoelämän ansioristi17.5.2025 17:59:52 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunta on myöntänyt Keskuskauppakamarin aloitteesta elinkeinoelämän ansioristin Broman Groupin hallituksen puheenjohtajalle, kauppaneuvos Harri Bromanille.
Kauppakamarikysely: Viidennes kaikista ja kolmannes teollisuusyrityksistä aikoo lisätä investointeja hallituksen riihipäätösten vauhdittamana – lisää kasvua edistäviä toimia toivotaan16.5.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihessä tekemät veropäätökset lisäävät suomalaisyritysten halua investointeihin kotimaassa. Viidennes kaikista yrityksistä kertoi investointihalukkuuden lisääntyneen veropäätösten myötä. Teollisuuden alan yrityksistä investointeja aikoi lisätä 30 prosenttia. 67 prosenttia kyselyyn vastanneista yrityksistä toivoi hallitukselta vielä lisää kasvua edistäviä toimenpiteitä. Kauppakamarikyselyyn vastasi toukokuun alussa lähes 1500 yritystä.
Olli-Pekka Roiha Keskuskauppakamarin tietohallintojohtajaksi13.5.2025 11:00:44 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin tietohallintojohtajaksi on nimitetty Olli-Pekka Roiha (DI). Roiha siirtyy Keskuskauppakamariin rakennusyhtiö Skanskan tietohallintopäällikön tehtävästä. Roihalla on laaja kokemus erilaisten digitaalisten palvelujen, työkalujen ja sovellusten hyödyntämisestä liiketoiminnan kehittämisessä. Skanskan lisäksi Roiha on työskennellyt muun muassa IBM:llä.
Keskuskauppakamari: Kehysriihen linjauksia rahoitusmarkkinoiden kehittämiseksi toteutettava ripeästi7.5.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Hallituksen puoliväliriihessä tehdyt linjaukset tukevat yritysten kasvun ja investointien rahoitusta sekä tukevat suomalaisten rahoitusmarkkinoiden kehitystä ja kansainvälistä kilpailukykyä. Keskuskauppakamari pitää tärkeänä, että tehdyt linjaukset toteutetaan ripeästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme