Diakin uuden Master Schoolin vetäjäksi TtT Merja Männistö
Diak Master Schoolin koulutus- ja tutkimuspäälliköksi on valittu terveystieteiden tohtori Merja Männistö. Hän aloittaa tehtävässään lokakuun aikana.

Diak on kehittänyt kuluneen vuoden aikana ylempien ammattikorkeakoulututkintojensa (YAMK) konseptia, sisältöjä ja toimintamalleja opiskelijapalautteen sekä työelämän tarpeiden perusteella. Uuden konseptin mukainen Diak Master School lanseerataan syksyn aikana. Diak Master Schoolin koulutukset ovat sosiaali- ja terveysalan, kirkon alan sekä tulkkauksen alan kehittämiseen ja johtamiseen valmistavia ylempiä tutkintoja. Ensimmäiset koulutukset tulevat haettavaksi Diak Master School -brändin alla ensi keväänä.
Osana muutosta on tarkasteltu Diakin ylempien tutkintojen opetus- ja tutkimustoiminnan organisaatiota. Diak Master School muodostaa jatkossa oman tiiminsä, jota Männistö vetää. Hänen alaisuudessaan työskentelee lehtoreita ja yliopettajia.
Männistöllä on pitkä kokemus työskentelystä korkeakouluympäristössä. Hänellä on vahvaa osaamista sekä pedagogisesta kehittämisestä että tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnasta. Männistö on työskennellyt opetus-, tutkimus- ja johtamistehtävissä Oulun ammattikorkeakoulussa Oamkissa ja Oulun yliopistossa. Hänellä on laajat kansalliset ja kansainväliset yhteistyöverkostot.
– Odotan innolla uutta tehtävääni Diakin työelämälähtöisen ja tulevaisuussuuntautuneen Master Schoolin johtajana. Diak Master Schoolille on asetettu kunnianhimoiset tavoitteet. On hienoa päästä luomaan uutta ja kehittämään Diakia sen strategian mukaisesti yhdessä osaavan henkilöstön kanssa. Ilolla aloitan osana upeaa ja arvostettua työyhteisöä, Merja Männistö sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirjo Hakalavararehtori, koulutusjohtajaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 869 6001pirjo.hakala@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diakista valmistuu 597 opiskelijaa syksyllä 202517.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulusta on valmistunut kesäkuun ja syksyn aikana yhteensä 597 opiskelijaa. Koko vuonna Diakista on valmistunut 890 opiskelijaa.
Vaikuttavaa yhteistyötä – diakoniatoimijat yhdessä eriarvoistumista vastaan10.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Diakoniatoimijat kokosivat ensimmäistä kertaa yhteen verkoston laajan yhteiskunnallisen vaikuttavuuden. Käsillä oleva vaikuttavuuskatsaus on keskustelunavaus kestävämmän hyvinvointitalouden edistämiseksi.
Laadukasta tulkkausta sote-alalle8.12.2025 07:59:00 EET | Tiedote
Laadukas tulkkaus sosiaali- ja terveydenhuollossa asiakkaan toimintakyvyn alentuessa –hankkeessa kehitetään tulkkauspalveluita Uudellamaalla.
ZekkiPro on vuoden 2025 vaikuttavuusteko4.12.2025 13:21:16 EET | Tiedote
Vaikuttavuusseura ry on myöntänyt Diakin kehittämälle ZekkiProlle Vuoden vaikuttavuusteko 2025 -palkinnon. Tunnustus jaettiin eduskunnassa järjestetyssä palkintotilaisuudessa.
Naisten aika on täällä2.12.2025 09:15:30 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla toimiva Naisten aika –hanke edistää nuorten romaninaisten työllistymistä ja kouluttautumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
