Romantasia on kirja-alan suurin ilmiö juuri nyt
Ranskan eturivin fantasiakirjailija Victor Dixen saapuu Suomeen 4.12.2023. Hänen Vampyria-trilogiansa ensimmäinen osa, Pimeyden Hovi julkaistaan samaan aikaan. Sarja on romantasia-ilmiön puhdasverinen edustaja, jossa tiheätempoinen juoni, syvälle upottava miljöö ja kostonhimoiset henkilöhahmot koukuttavat lukijan.

Romantasia (engl. romantasy) on kirjamarkkinoiden suurin ilmiö pitkään aikaan. Lukijoiden ja alan fanien ansiosta aiemmin marginaalissa olleista yksittäisistä teoksista on noussut suuren yleisön suosima kirjallisuuslaji, jonka lukijamäärät ovat jyrkässä kasvussa ja jonka erityisesti nuoret aikuislukijat ovat ottaneet omakseen.
Tyylilaji on pitkälle vietyä eskapismia, jossa romantiikan ja ihmissuhteiden lainalaisuudet ovat läsnä, mutta jonka fantasiaelementit mahdollistavat reaalimaailmaa kierteisempiä juonenkäänteitä. Game of Thrones, Twilight ja Taru sormusten herrasta ovat raivanneet tietä laajan aikuisyleisön viihteelliselle fantasiakirjallisuudelle, ja yhteisen romantasia-genrenimen alla suosion laajuus hahmottuu selkeämmin sekä kirja-alan toimijoille että lukijoille. Tämän vuoden eurooppalaisilla kirjamessuilla romantasia-tarjonta onkin suorastaan räjähtänyt edellisvuosiin verrattuna. Maailmalla sille on jo kehittynyt lukuisia alakategorioita kiltistä eroottiseen eli spicyyn ja lämminhenkisistä tarinoista kauhuun.
Romantasia-kirjailmiöön kuuluu voimakas fanikulttuuri. Esimerkiksi Tiktok-palvelussa #romantasy-haulla löytyy satojatuhansia osumia, ja kirjasarjojen ympärille on noussut kansainvälisiä seuraajayhteisöjä. Teosten ympärille tuotetaan paljon visuaalista sisältöä, ja visuaalisuus näkyy myös kirjojen painosasuissa: kultaukset, preeglaukset ja syrjävärjäykset tekevät teoksista myös esineinä näyttäviä.
4.12. Suomeen saapuu Vampyria-sarjan luonut ranskalaissyntyinen, nykyisin Yhdysvalloissa asuva Victor Dixen. Hän on voittanut kahdesti Grand Prix de l’Imaginaire -palkinnon ja on Ranskan fantasiakirjallisuuden ykkösnimiä. Hän on kirjoittanut useita fantasiasarjoja, joiden oikeudet on myyty kymmeneen maahan.
Dixenin Vampyria-trilogian ensimmäinen osa Pimeyden hovi julkaistaan suomeksi kirjailijan vierailun aikaan. Vampyria on romantasia-ilmiön puhdasverinen edustaja tiheätempoisen juonen, syvälle upottavan miljöön ja kostonhimoisten päähenkilöiden kuljettamana tarinana. Romaanin juoni luo kekseliäästi vaihtoehtoisen historian, jossa Ranskan Aurinkokuninkaan hovi pitää valtaa vielä nykyajassa. Ranskan kuningas Ludwig XIV on muuttunut 1700-luvulla kuolemattomaksi vampyyriksi, ja on luonut verisen diktatuurin.
Myös Vampyria-universumi on voimakkaasti yhteisöllinen: kirjailijan kotisivuilla on saatavilla runsaasti materiaalia aina kartoista henkilögallerioihin sekä tietoa kirjasarjaan liittyvistä tapahtumista, lukupiiriaiheista ja fanien tuottamasta kuvastosta.
Victor Dixen antaa Suomen-vierailunsa aikana haastatteluita.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat, viihde, käsityöt
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Tervetuloa Otava-perheen kesäpressiin tiistaina 10.6.!3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Otava-kustantamoiden kesäpressi järjestetään Zoomissa tiistaina 10.6.2023 klo 13-15. Tule inspiroitumaan kiinnostavista kirjailijoista ja kuulemaan kesän ja alkusyksyn puhuttavimmat aiheet!
90-luvun rakastettuun Muumilaakson tarinoita -animaatioon perustuvat kertomukset nyt ainutlaatuisina äänikirjoina3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tove Janssonin iki-ihanat muumit seikkailevat kesäkuun alusta lähtien Otavan äänikirjoissa. Muumilaakson tarinoita -kirjat lukee Markus Bäckman.
Elina Backmanin dekkarisarjaa on myyty jo yli 140 000 kappaletta – myös uusin, Kuka pimeässä kulkee, saa pulssin kiihtymään2.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elina Backmanin viidennessä romaanissa Kuka pimeässä kulkee pahuus kätkeytyy kauniiseen Mathildedalin ruukkikylään ja järkyttää sen rauhaa. Samaan aikaan Helsingissä KRP:tä työllistää ovela puistomurhaaja. Backmanin teokset ovat olleet menestys: niitä on myyty Suomessa yli 140 000 kappaletta, ja maailmalla sarjaa luetaan jo 17 maassa. Hänen kirjoistaan on myös suunnitteilla tv-sarja.
Kaarina Griffithsin Tuulisolmut tarjoilee murhamysteerin ja modernia noitavainoa Cornwallin sydämessä28.5.2025 12:35:37 EEST | Tiedote
Kaarina Griffithsin uutuusromaani Tuulisolmut kuljettaa salaisuuksien ja taikauskon maailmaan. Griffithsin edellinen teos, Lintumies, oli ehdolla Vuoden johtolanka 2024 -palkinnon saajaksi.
Huippuhauska Salmanterin Terttu on täällä taas – Höveli henki laittaa Naakkalan mullin mallin27.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Noora Kunnaksen ja Teemu Juhanin palkittu lastendekkarisarja jatkuu. Tällä kertaa Salmanterin Tertun, Mikon ja Lillin tehtävänä on selvittää, mihin naakkalalaisten aarteet katoavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme