Kustannusosakeyhtiö Otava

Paula Hotin kolmas rikosromaani Murha Lochinverissä tarjoilee rikoksia, perhesalaisuuksia ja taivaallisen hyvää ruokaa

5.6.2026 09:00:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Jaa

Hurmaava hyvänmielen Halla-rikossarja suomalaiskokki Hallan elämästä jatkuu. Kolmas osa Murha Lochinverissä vie lukijan jälleen Skotlannin maisemiin ja rikosmysteerin äärelle.

Paula Hotti: Murha Lochinverissä (Otava, 2026)

Halla valmistautuu ystävien kokoontumiseen skotlantilaisella kartanolla, joka sijaitsee omassa rauhassaan pienellä saarella. Lähin kylä on idyllisestä rantakadustaan ja herkullisista leivonnaisistaan tunnettu Lochinver.

Kun paikallinen yrittäjä löytyy murhattuna, Hallan poliisiystävät Kieran ja Carlos saavat heittää hyvästit vapaalle viikonlopulle. Mitä on meneillään piirakkapuodissa ja läheisen kahvilan yläkerrassa? Saavatko he murhaajan kiinni ennen kuin ruumiita tulee lisää? 

Myös Florian McGowanin yllättävä paluu Skotlantiin herättää kysymyksiä. Mikä ajoi porsaan kotiin?

– Kun olin ensimmäisessä kesätyössäni Skotlannin ylämaalla, asuin lähellä tämän dekkarin tapahtumapaikkaa, Lochinverin kylää, Paula Hotti kertoo.

– Työpaikkani oli Kyleskun kylässä, missä oli seitsemän  taloa ja asukkaiden keski-ikä oli yli 70 vuotta. Vapaapäivät olivat arvokkaita, sillä Kyleskussa ei ollut hotellin ja maisemien lisäksi juuri muuta. Niinpä kiersin aina vapaapäivinäni ympäri Ylämaata. Suosikkejani olivat Lochinverin piirakkapuoti ja lähellä sijaitseva Achmelvichin ranta, jotka molemmat päätyivät myös kirjaani. Mutta ei hätää, toisin kuin teoksessani, piirakkapuodin omistaja on yhä elossa, ja hänen herkkujaan myydän tuhansia viikossa!

Paula Hotti on matkajournalisti ja Skotlantiin sijoittuvasta Halla-dekkarisarjasta tunnettu kirjailija. Hän kirjoittaa niin suomalaiseen kuin brittiläiseen mediaan, kuten Lonely Planetille ja BBC Travelille. Hotti erikoistunut juna- ja automatkoihin ja pitää periferioista, minkä vuoksi muutti parikymppisenä Skotlannin ylämaan syrjäseuduille. Hotti on työskennellyt kokkina Skotlannin ylämaalla Michelin-tähden ravintolassa.

Murha Lochinverissä julkaistaan 25.6.2026. 

Kirja julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Anni Tani.

Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset medialle: jenni.heiti@otava.fi

Painetut ja sähköiset arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava

Kaisu Tuokon Eevi Manner -dekkarisarjaa on myyty jo yli 130 000 kappaletta! Uusin romaani Petos on yhteiskunnallinen puheenvuoro nuorten turvattomuudesta2.6.2026 09:10:00 EEST | Tiedote

Kaisu Tuokon uutuusromaani Petos on Kristiinankaupunkiin sijoittuvan Eevi Manner -sarjan neljäs osa, joka paljastaa karulla tavalla pikkukaupungin tiiviin yhteisön pimeän puolen. Koukuttavan rikosjuonen rinnalla Petos on traaginen kertomus siitä, miten alaikäinen nuori voi jäädä yksin yhteiskunnan rattaisiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye