Lähes 50 % asunto-osakkeiden kaupoista toteutettiin joulukuussa digitaalisesti
Digitaalisen asuntokaupan osuus nousi joulukuussa 49,3 prosenttiin kaikista välittäjien tekemistä asunto-osakkeiden kaupoista. DIAS-kauppojen osuuteen joulukuussa vaikutti erityisesti ensiasunnon ostajien suuri määrä.

Joulukuu nousi DIASin kaikkien aikojen vilkkaimmaksi kauppakuukaudeksi
Joulukuu sekä etenkin joulukuun loppu on tyypillisesti Suomen asuntokaupassa hiljaista aikaa. Joulukuussa 2023 asuntokauppaa käytiin vilkkaasti kuitenkin vuoden viimeisiin päiviin asti.
— Hallituksen varainsiirtoveromuutos piristi asuntokauppaa merkittävästi joulukuussa, koska veroedun sai vain, mikäli kauppa allekirjoitettiin ennen vuodenvaihdetta. Uskon, että digitaalinen asuntokauppa helpotti monen välittäjän sekä kaupan osapuolen arkea, kun keskellä joulun kiireitä ei tarvinnut matkustaa pankkiin solmimaan kauppoja, toteaa DIASin liiketoimintajohtaja, Eero Talonen.
DIAS on asuntokaupan digitaalinen kaupankäyntijärjestelmä, joka kokoaa yhteen asuntokaupan kaikki osapuolet. Järjestelmän avulla asunto-osake- tai kiinteistökaupat voidaan toteuttaa ilman käyntiä pankissa. Ensimmäinen DIAS-kauppa tehtiin kesällä 2019 ja palvelun suosio on kasvanut vakaasti tästä lähtien.
Merkittäviä laajennuksia kiinteistöjen DIAS-kauppaan
Kiinteistökaupat on ollut mahdollista toteuttaa DIAS-kauppana keväästä 2022 alkaen. Vuotta myöhemmin tuki laajeni kattamaan myös vuokraoikeuksien digitaaliset kaupat. Parhaillaan kehityksen alla on tuki muun muassa määräosien DIAS-kaupalle, joka kasvattaa mahdollisten kiinteistöjen DIAS-kauppojen määrää jopa 20 prosenttiyksikköä. Laajennuksen julkaisua odotetaan kevään aikana.
Digitaalista asuntokauppaa kehitetään yhdessä alan sidosryhmien, kuten kiinteistönvälittäjien, välitysjärjestelmien, pankkien ja viranomaisten kanssa. Yhteisenä tavoitteena on helpottaa asuntokauppojen toteuttamista Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eero TalonenLiiketoimintajohtaja
Puh:+358 40 865 5616eero.talonen@dias.fiKuvat
Linkit
Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy
Salomonkatu 1
00100 Helsinki
https://dias.fi/
DIAS on asuntokaupan digitaalinen kaupankäyntijärjestelmä, joka kokoaa yhteen asuntokaupan kaikki osapuolet. Järjestelmän avulla asunto-osake- tai kiinteistökaupat voidaan toteuttaa ilman käyntiä pankissa. Ensimmäinen DIAS-kauppa tehtiin kesällä 2019 ja palvelun suosio on kasvanut vakaasti tästä lähtien.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy
Kesäkuu kohosi kaikkien aikojen ennätyskuukaudeksi digitaalisessa asuntokaupassa – kasvua vuodessa 73 %2.7.2025 08:47:00 EEST | Tiedote
Digitaalinen asuntokauppa DIASin kautta tehtiin kesäkuussa yhteensä 2 735 sähköistä asuntokauppaa. Määrä on enemmän kuin milloinkaan aiemmin yhden kuukauden aikana.
Asunnon uusi omistaja voi nyt saada omistajamerkinnän jopa päivässä12.6.2025 07:44:00 EEST | Tiedote
Digitaalinen asuntokauppa DIAS on ottanut 3.6.2025 käyttöön uuden laajennuksen, joka vauhdittaa sähköisen asunto-osakkeen omistusoikeuden rekisteröintiä huomattavasti. Laajennuksen myötä DIAS hyödyntää Maanmittauslaitoksen uutta rajapintaa, jonka ansiosta omistuksen rekisteröinti voidaan tehdä kuukausien sijaan päivissä. Muutos hyödyttää niin uuden asunto-osakkeen ostajaa kuin pankkeja ja viranomaisia.
Digitaalinen asuntokauppa on suosituin kauppatapa: suomalaiset solmivat jo yli puolet asunto-osakekaupoista sähköisesti3.6.2025 07:51:00 EEST | Tiedote
Digitalisaatio valtaa ja tehostaa myös asuntokauppaa. Huhtikuussa 2025 ensimmäisen kerran yli 50 prosenttia kiinteistönvälittäjien tekemistä vanhojen asunto-osakkeiden kaupoista tehtiin sähköisesti. Yhä useampi suomalainen solmii siis asuntokaupat vaikkapa kotisohvalta tai lomareissulta.
DIAS nopeuttaa omistusoikeuden rekisteröintiä – hakemukset ratkaistaan jopa 5 päivässä8.4.2025 06:46:00 EEST | Tiedote
Asuntokaupan jälkeen ostaja on joutunut aiemmin odottamaan useita kuukausia Maanmittauslaitoksen rekisteröintiä uuden kotinsa viralliseksi omistajaksi. DIAS-kaupoissa omistusoikeuden rekisteröintihakemukset käsitellään jopa viidessä päivässä.
Digitaalisten asuntokauppojen määrä kasvoi alkuvuonna 51,2% – ennätykset rikki maaliskuussa3.4.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
DIAS on muuttanut asuntomarkkinoita tarjoten joustavan, turvallisen ja tehokkaan tavan solmia asuntokaupat. DIASin kautta tehtyjen asunto- ja kiinteistökauppojen määrä on kasvanut tasaisesti ja maaliskuu oli tässä kehityksessä uusi huippukohta, kun digitaalisia asuntokauppoja solmittiin DIASin kautta yhteensä 2137 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme