Mistä vauvat tulevat? Perhevaikuttaja Susanna Silvander-Rostin odotettu lastenkirja kertoo tavoista, joilla lapsi voi tulla perheeseen
29.2.2024 10:43:22 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Kaksi äitiä -sometileiltä tutun Susanna Silvander-Rostin suositun lastenkirjasarjan kolmas osa, Sulon ja Elsin vauvakutsut, käsittelee monissa perheissä kiinnostavaa teemaa.

Sulon ja Elsin perheeseen odotetaan vauvaa. He järjestävät tulokkaan kunniaksi vauvakutsut naapureilleen. Juhlissa katsellaan yhdessä vauvakuvia ja todetaan, että lapsi voi tulla perheeseen yhtä hyvin lentokoneella kuin sairaalasta. Joskus vauva saa alkunsa äidistä ja isästä ja toisinaan lahjasiemenistä.
Herkullisesti kuvitettu Sulon ja Elsin vauvakutsut ottaa huomioon monenlaiset perheet ja auttaa vastaamaan lapsen kysymykseen, mistä hän on tullut.
Kirjailija-vaikuttaja Susanna Silvander-Rosti kertoo, että erilaisista perheellistymistavoista kertovaa kirjaa on odotettu kovasti Sulo ja Elsi -sarjaan.
”Tilastojen mukaan jo kolmannes suomalaisista lapsiperheistä on jollakin tavalla monimuotoisia, ja esimerkiksi omat 5- ja 2-vuotiaat lapsemme ovat syntyneet lahjasolujen avulla. Tapoja on monia, ja on hienoa, että niistä voidaan kertoa kaikenlaisille perheille lastenkirjallisuudenkin kautta”, Silvander-Rosti sanoo.
Lapsettomien yhdistys Simpukka ry:n Helminauha-hankkeen hankevastaava Jenni Huhtala on samaa mieltä. Helminauha-hanke tukee lahjasolujen avulla lapsen saaneita perheitä.
”Meille tulee toistuvasti kyselyjä ja toiveita lastenkirjoista, joissa kuvataan erilaisia lapsiperheellistymisen tapoja. Tämä kirja on tärkeä lisä lastenkirjavalikoimaan, joissa kuvataan perheiden monimuotoisuutta”, Huhtala sanoo.
Kiitetyssä sarjassa ovat aiemmin ilmestyneet kirjat Sulon ja Elsin uudet naapurit sekä Sulon ja Elsin mummo karkuteillä. Sarjan kirjojen kuvitus on Nadja Sarellin käsialaa.
Susanna Silvander-Rosti (s. 1989) on sosiaalisen median vaikuttaja ja lastenkirjailija. Hän ylläpitää yhdessä vaimonsa Ella Rostin kanssa suosittua Kaksi äitiä -Youtube-kanavaa, jolla on lähes 60 tuhatta tilaajaa. Sen lisäksi he ylläpitävät samannimistä Instagram-tiliä ja tekevät yhdessä myös podcastia. Tekijäkaksikko on palkittu mm. Vuoden perhevaikuttajana (Tubecon Awards -22), Yleisön Suosikkina (Creator Awards -22) ja Setan asiallisen tiedon omenalla (-20).
Sulon ja Elsin vauvakutsut ilmestyy 7.3., ja se on saatavana myös Maija Langin lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot kirjasta: anni.gullichsen@otava.fi
Lisätietoa Helminauha-hankkeesta: Jenni Huhtala, Hankevastaava, 040 532 3010
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Koululaisten suosikkivitsikirja on taas täällä! Vitsipitsa-uutuuden täytteenä ovat sisarukset Tixtuu ja Aivi31.3.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Jo seitsemäs Vitsipitsa tursuilee sivukaupalla tuoreita vitsejä. Mukaan mahtuu myös nokkelia sarjakuvia ja hulvattomia minitarinoita. Juhana Salakarin ja Jii Roikosen huippuhauskan vitsikirjasarjan aiempia osia on myyty lähes 750 000 kappaletta.
Hannu Väisäsen Ohukaisia on riemukasta ja oivaltavaa lyhytproosaherkkua, josta ei saa tarpeekseen30.3.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Hannu Väisäsen taiturimainen lyhytproosa lentää, kääntyy ja riemastuttaa kuin täydellinen ohukainen.
Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan: Miten puolustaa Suomea, kun vakaus väistyy ja säännöt murtuvat?24.3.2026 13:11:20 EET | Tiedote
Muuttuvassa ja epävarmassa maailmassa Suomen on turvattava asemansa, taloutensa ja koskemattomuutensa entistä taitavammin eteenpäin katsovalla politiikalla. Näin kiteyttävät Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan Etulinjassa – Suomen turvallisuus epäjärjestyksen maailmassa.
Anu Patrakan Sydänvaras-jännäri kuvaa, mihin kaikkeen luottamuksen särkyminen voi johtaa23.3.2026 14:19:52 EET | Tiedote
Nelson Monteiro -sarjan neljäs osa Sydänvaras kuljettaa lukijan Porton kapeilta kujilta Atlantin rannalle kesän ensimmäisten helteiden koetellessa tutkintaan uppoutuvia poliiseja. Kylmäävintä on ymmärtää, ettei keneenkään voi luottaa.
Rikoskirjallisuuden kärkinimet loistavat Otavan ja Liken huhtikuun jännäreissä23.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Fjell & Horst, Michallon, Lapena, Rosenfeldt, Hjorth & Thorsson ja Cornwell… Huhtikuussa päästään nauttimaan rikoskirjallisuuden kärkinimien timanttisista uutuuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

