Yhteishaku alkaa – Diakissa lähes 500 aloituspaikkaa kaikilla kampuksilla ja verkossa
12.3.2024 07:58:00 EET | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 13.–27. maaliskuuta.

Diakissa on haussa yhteensä 489 aloituspaikkaa sosiaali- ja terveysalan, kirkon alan ja tulkkauksen AMK-koulutuksissa Helsingissä, Oulussa, Porissa sekä DiakHub Itä-Suomessa Jyväskylässä ja Varkaudessa. Lisäksi haussa on mukana täysin verkossa toteutettavia YAMK-koulutuksia. Haussa olevat koulutukset alkavat syksyllä 2024.
– Elämme maailmassa, jossa on paljon konflikteja, jännitteitä ja epävarmuutta. Diakista valmistunut saa syvän asiantuntijuuden lisäksi poikkeuksellisen vahvan kohtaamisen taidon ja eettisen osaamisen. Nämä ovat korvaamattoman tärkeitä taitoja tässä ajassa, sanoo toimitusjohtaja-rehtori Elina Juntunen.
Diakista valmistutaan auttamisen asiantuntijoiksi monenlaisiin rooleihin ja ympäristöihin. Diakista valmistuneilla on vahva ammattiosaaminen, hyvät yhteistyötaidot, kyky toimia monikulttuurisissa ympäristöissä sekä valmiudet oman työn kehittämiseen ja elinikäiseen oppimiseen.
- Helsinki (45 aloituspaikkaa, päivätoteutus)
- Helsinki (25, päivätoteutus)
- Jyväskylä (15, monimuotototeutus)
Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
- Helsinki (25, päivätoteutus)
- Jyväskylä (15, monimuotototeutus)
Sosionomi (AMK), varhaiskasvatus
- Varkaus (20, monimuotototeutus)
- Helsinki (40, päivätoteutus)
- Oulu (30, monimuotototeutus)
- Pori (35, monimuotototeutus)
Sairaanhoitaja (AMK), lähihoitajatutkinnon suorittaneille
- Oulu (25, monimuotototeutus)
- Pori (25, monimuotototeutus)
Tulkki (AMK), asioimistulkkaus
- Helsinki (25, monimuotototeutus)
Tulkki (AMK), viittomakielen ja puhevammaisten tulkkaus
- Helsinki (34, monimuotototeutus)
Ekososiaalinen työ ja globaaliosaaminen (YAMK)
- verkkototeutus, 35
Monialainen ja yhteensovittava johtaminen (YAMK)
- verkkototeutus, 50
Vaikuttava asiakas- ja palveluohjaus sosiaali- ja terveysalalla (YAMK)
- verkkototeutus, 45
Valintakokeet ja todistusvalinta
Ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin koulutuksiin opiskelijat valitaan pääsääntöisesti AMK-valintakokeen ja todistusvalinnan perusteella.
Diakin sosiaali- ja terveysalan sekä kirkon alan AMK-tutkintoon johtavat koulutukset käyttävät ammattikorkeakoulujen yhteistä AMK-valintakoetta, josta voi lukea lisää Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta. Diak järjestää AMK-valintakokeen Helsingin-, Oulun- ja Porin-kampuksilla. Hakija valitsee kokeen suorituspaikan ja -ajan yhteishaun hakulomakkeella tarjolla olevista vaihtoehdoista. Tutustu AMK-valintakoe-sivuun, mikäli valitset tekeväsi kokeen Diakissa.
Poikkeuksena tähän ovat Oulun-kampuksen lähihoitajille suunnattu sairaanhoitajakoulutus sekä DiakHub Itä-Suomen sosionomi (AMK), varhaiskasvatus -koulutus. Näissä koulutuksissa on käytössä valintakurssit, joista voi lukea lisää täältä.
Tulkkauksen alan AMK-tutkintoon johtavat koulutukset eivät ole mukana AMK-valintakokeissa, vaan niillä on omat valintakokeet. Tulkkauksen alan valintakokeista voit lukea lisää täältä.
Suomenkielisissä sosiaali- ja terveysalan AMK-tutkintoon johtavissa koulutuksissa 40 % opiskelijoista valitaan todistusvalinnalla. Todistusvalinta ei ole käytössä Diakin tulkki (AMK) ja sairaanhoitaja (AMK) lähihoitajataustaisille -tutkintoihin johtavissa koulutuksissa eikä YAMK-tutkintoon johtavissa koulutuksissa. Myöskään valintakurssia käyttävissä AMK-koulutuksissa ei ole todistusvalintaa.
YAMK-koulutusten opiskelijavalinnat tehdään valintaopintojakson perusteella. Lue lisää YAMK-koulutusten valintatehtävistä.
Todistusvalinnan tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 27.5.2024. Muiden kuin todistusvalintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 4.7.2024.
Diakin hakijapalvelut palvelee hakijoita
Diakin hakijapalvelut tavoittaa joko puhelimitse: 0400 725 384 (ma-to 10–11 ja 12–14) tai sähköpostitse: hakijapalvelut@diak.fi.
Lisätietoa
Katso koulutustemme tiedot ja hakuohjeet hakijan sivuilta.
Lue tai katso opiskelijoidemme tarinoita.
Yhteyshenkilöt
Anna PihlajamäkimarkkinointikoordinaattoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 346 5169anna.pihlajamaki@diak.fiTietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diak vahvisti vaikuttavuuttaan ja tulostaan19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Diakin 30. toimintavuosi oli tulevaisuuden haasteisiin vastaamisen ja kilpailukyvyn vahvistamisen vuosi, jota leimasivat uusi strategia sekä koulutuksen ja vaikuttavuuden edistysaskeleet.
”Hyvinvointi on koulutuksen laadun edellytys” – uusi julkaisu tarkastelee opettajien jaksamista6.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Opettajien työhyvinvointi ja työssäjaksaminen ovat nousseet viime vuosina merkittäviksi koulutuksen kentän puheenaiheiksi. Jatkuvat uudistukset, opiskelijoiden moninaiset ja lisääntyneet tuen tarpeet sekä resurssien riittämättömyys kuormittavat opettajien arkea ja heikentävät monien kokemusta työn hallinnasta.
Uusi julkaisu valottaa epäasiallisen kohtelun ilmenemistä ammattikorkeakoulujen opetushenkilöstössä4.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2024 opetusalan työolobarometrin mukaan 14 prosenttia suomalaisten ammattikorkeakoulujen opetushenkilöstöstä on kokenut vakavaa ja toistuvaa epäasiallista kohtelua tai kiusaamista. Tuore julkaisu syventää ymmärrystä ilmiöstä.
Miten mitata hyvää? Diak kehitti työkalut sosiaalisen vaikuttavuuden todentamiseen31.3.2026 08:55:00 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) on kehittänyt kunnianhimoisen TKI-vaikuttavuusketjun ja mittaristot, jotka asettavat uuden standardin korkeakoulujen tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) tulosten seurannalle. Kyseessä on korkeakoulukentällä poikkeuksellinen malli, joka kytkee yksittäiset hankkeet suoraan yhteiskunnallisiin muutostavoitteisiin.
Varustamoista uusia polkuja osallisuuteen, hyvinvointiin ja tukeen26.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Kirkon yhteisöllisyydestä ja osallisuuden vahvistamisesta on keskusteltu koko 2000‑luvun ajan, mutta käytännön malleja aiheesta on ollut niukasti saatavilla. Diakin tuore julkaisu kokoaa yhteen konkreettisia menetelmiä, jotka tukevat yhteisöllisyyttä ja vahvistavat ihmisten osallisuutta seurakuntien arjessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme