Geopolitiikan ja geotalouden ristiriidat uhka vihreälle kasvulle
21.3.2024 08:00:00 EET | Työn ja talouden tutkimus LABORE | Tiedote
Geopolitiikan ja geotalouden vaikutukset vihreään kasvuun ovat voittopuolisesti negatiivisia. Vaikka blokkiutumiskehitys näyttää väistämättömältä, Suomen ulkosuhteiden kärkenä tulee raportin mukaan edelleen olla monenkeskisen, sääntöpohjaisen maailmanjärjestyksen tavoittelu, vaikka käytännön politiikkatoimenpiteiden perustana ja lähtökohtana se on tällä hetkellä epärealistinen.

Business Finlandin, Laboren ja VTT:n yhteisen ”Kestävän kasvun ennakointia – visio vihreän siirtymän jälkeisistä vaurauden ajureista” (ForGrowth) -hankkeen julkaisemassa raportissa käsitellään geopolitiikan ja geotalouden vaikutuksia vihreän kasvun pyrkimyksiin.
Raportissa tunnistetaan kuusi ulottuvuutta, joista viidessä geopolitiikan vaikutus vihreään kasvuun on enimmäkseen kielteinen. Yksi ulottuvuus, joka kattaa geopoliittiset ja -taloudelliset vaikutukset vihreisiin investointeihin, tarjoaa kuitenkin lyhyellä aikavälillä myönteisiä signaaleja. Erityisesti Yhdysvalloissa ja Euroopassa toteutetut teollisuuspoliittiset toimet ovat suunnattu vihreän siirtymän tukemiseen, mikä tarjoaa lyhyen aikavälin positiivisen vaikutuksen investointeihin.
Geopoliittisen tilanteen kiristyminen uhkaa vihreää kasvua. Nopea paluu monenkeskiseen ja sääntöpohjaiseen maailmanjärjestykseen ei ole todennäköistä, mutta se olisi parempi vaihtoehto globaalien luonto- ja ympäristöarvojen edistämisen kannalta kuin nykyinen tilanne.
"Raporttimme osoittaa selvästi, että geopoliittiset ja geotaloudelliset tekijät voivat merkittävästi hidastaa vihreää kasvua", kommentoi Petri Rouvinen (Etla).
"On tärkeää, että Suomi pysyy sitoutuneena monenkeskiseen yhteistyöhön ja kestävään kehitykseen, vaikka haasteet kasvaisivatkin", summaa Matthias Deschryvere (VTT).
Raportti tarjoaa syvällisen katsauksen nykyiseen tilanteeseen ja suosituksia siitä, miten Suomi voi parhaiten navigoida geopolitiikan ja geotalouden muuttuvassa maisemassa säilyttäen samalla sitoutumisensa vihreään kasvuun.
Lisätietoja raportista ja sen tuloksista on saatavilla osoitteessa: https://www.businessfinland.fi/499045/globalassets/julkaisut/PolicyBrief-1-2024_Geopolitiikka-nakertaa-vihreaa-kasvua.pdf
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matthias DeschryvereSenior Research ScientistQuantitative Science and Technology Studies / VTT Technical Research Centre of Finland
Puh:040 183 9298matthias.deschryvere@vtt.fiPetri Rouvinentutkimusneuvonantaja, taloustieteiden tohtoriEtla
Puh:050 367 3474petri.rouvinen@etla.fiLabore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.
Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Luottamuksen ja talouskasvun kehä — uhka sekä mahdollisuus3.6.2026 11:38:47 EEST | Blogi
Suomen talouskasvussa on kyse ennen kaikkea hyvinvoinnista, luottamuksesta ja tulevaisuususkosta. Mika Malirannan blogikirjoitus tarkastelee, miten talouskasvu ja luottamus ruokkivat toisiaan – ja miksi Suomen on katkaistava epäluottamuksen kierre panostamalla tuottavuuteen, osaamiseen, tutkimukseen ja pitkäjänteisiin uudistuksiin.
Kuvitteellinen kuilu kasvatustieteen ja taloustieteen välillä1.6.2026 14:52:47 EEST | Blogi
Tutkimusnäyttö ei poista politiikasta arvovalintoja, mutta se auttaa ymmärtämään niiden seurauksia. Vastakkainasettelu kasvatustieteen ja taloustieteen välillä kaventaa keskustelua, sillä vastuullinen päätöksenteko tarvitsee sekä kontekstin ymmärrystä että empiiristä vaikutustietoa.
Toimiiko tutkimus- ja kehitystyön tuki? Johtopäätöksiä kirjallisuuskatsauksesta27.5.2026 11:36:31 EEST | Blogi
Julkinen tuki tutkimus- ja kehitystyölle voi lisätä yritysten omaa innovointia ja tukea pitkän aikavälin kasvua. Tuki ei silti ole automaattisesti tehokasta: sen vaikutuksia pitää arvioida sekä ennen päätöksiä että niiden jälkeen.
Alustatyöntekijöiden tulot ja asema työmarkkinoilla vaihtelevat enemmän kuin muulla väestöllä20.5.2026 17:15:31 EEST | Tiedote
Suomessa alustatyötä tekevien vuositulot ovat keskimäärin pienemmät kuin niillä, jotka eivät tee alustatyötä, käy ilmi uudesta tutkimuksesta. Alustatyöntekijöiden tulot ja tulonlähteet myös vaihtelevat muuta väestöä enemmän. He siirtyvät muita yleisemmin palkkatyön, yrittäjyyden, opiskelun ja työttömyyden välillä.
Yritysten kokoon sidottu sääntely voi jarruttaa kasvua – suomalaiseen aineistoon perustuva tutkimus esillä USA:ssa NBER-konferenssissa15.4.2026 13:01:29 EEST | Tiedote
Laboren erikoistutkijan Sami Jysmän ja kansainvälisen tutkijaryhmän tutkimus osoittaa, että yritysten kokorajaan sidottu verosääntely voi hidastaa yritysten kasvua merkittävästi. Suomessa aiemmin käytössä ollut työnantajamaksujen verokynnys vähensi kynnysrajan ylittävien yritysten määrää noin 18 prosentilla. Kun verokynnys poistettiin vuonna 2010, kynnyksen vaikutuspiirissä olleiden yritysten työllisyys, pääomakanta ja liikevaihto kasvoivat keskimäärin noin 10 prosenttia. Tulokset viittaavat siihen, että tällaiset sääntelykynnykset voivat vaikuttaa koko yrityskenttään paljon laajemmin kuin aiemmin on ymmärretty. Tutkimus esitellään huhtikuun 16. päivä arvostetussa taloustieteen National Bureau of Economic Researchin (NBER) Public Economics -konferenssissa Cambridgessa Yhdysvalloissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme