Geopolitiikan ja geotalouden ristiriidat uhka vihreälle kasvulle
Geopolitiikan ja geotalouden vaikutukset vihreään kasvuun ovat voittopuolisesti negatiivisia. Vaikka blokkiutumiskehitys näyttää väistämättömältä, Suomen ulkosuhteiden kärkenä tulee raportin mukaan edelleen olla monenkeskisen, sääntöpohjaisen maailmanjärjestyksen tavoittelu, vaikka käytännön politiikkatoimenpiteiden perustana ja lähtökohtana se on tällä hetkellä epärealistinen.

Business Finlandin, Laboren ja VTT:n yhteisen ”Kestävän kasvun ennakointia – visio vihreän siirtymän jälkeisistä vaurauden ajureista” (ForGrowth) -hankkeen julkaisemassa raportissa käsitellään geopolitiikan ja geotalouden vaikutuksia vihreän kasvun pyrkimyksiin.
Raportissa tunnistetaan kuusi ulottuvuutta, joista viidessä geopolitiikan vaikutus vihreään kasvuun on enimmäkseen kielteinen. Yksi ulottuvuus, joka kattaa geopoliittiset ja -taloudelliset vaikutukset vihreisiin investointeihin, tarjoaa kuitenkin lyhyellä aikavälillä myönteisiä signaaleja. Erityisesti Yhdysvalloissa ja Euroopassa toteutetut teollisuuspoliittiset toimet ovat suunnattu vihreän siirtymän tukemiseen, mikä tarjoaa lyhyen aikavälin positiivisen vaikutuksen investointeihin.
Geopoliittisen tilanteen kiristyminen uhkaa vihreää kasvua. Nopea paluu monenkeskiseen ja sääntöpohjaiseen maailmanjärjestykseen ei ole todennäköistä, mutta se olisi parempi vaihtoehto globaalien luonto- ja ympäristöarvojen edistämisen kannalta kuin nykyinen tilanne.
"Raporttimme osoittaa selvästi, että geopoliittiset ja geotaloudelliset tekijät voivat merkittävästi hidastaa vihreää kasvua", kommentoi Petri Rouvinen (Etla).
"On tärkeää, että Suomi pysyy sitoutuneena monenkeskiseen yhteistyöhön ja kestävään kehitykseen, vaikka haasteet kasvaisivatkin", summaa Matthias Deschryvere (VTT).
Raportti tarjoaa syvällisen katsauksen nykyiseen tilanteeseen ja suosituksia siitä, miten Suomi voi parhaiten navigoida geopolitiikan ja geotalouden muuttuvassa maisemassa säilyttäen samalla sitoutumisensa vihreään kasvuun.
Lisätietoja raportista ja sen tuloksista on saatavilla osoitteessa: https://www.businessfinland.fi/499045/globalassets/julkaisut/PolicyBrief-1-2024_Geopolitiikka-nakertaa-vihreaa-kasvua.pdf
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matthias DeschryvereSenior Research ScientistQuantitative Science and Technology Studies / VTT Technical Research Centre of Finland
Puh:040 183 9298matthias.deschryvere@vtt.fiPetri Rouvinentutkimusneuvonantaja, taloustieteiden tohtoriEtla
Puh:050 367 3474petri.rouvinen@etla.fiLabore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.
Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Tutkimus: Kotitalousvähennys ei lisännyt siivouspalveluiden käyttöä eikä vähentänyt harmaata taloutta9.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus tarkastelee, miten kotitalousvähennys vaikuttaa siivouspalveluiden kulutukseen ja harmaan talouden torjuntaan. Ruotsin vuoden 2007 uudistusta hyödyntävä analyysi osoittaa, että verokannustimen vaikutukset jäivät odotettua vähäisemmiksi: kulutus ei kasvanut merkittävästi eikä veronkierto vähentynyt.
Talous & Yhteiskunta 3/2025 | Yhdysvallat8.10.2025 10:10:24 EEST | Tiedote
Euroopassa talouskasvu on kituliasta, mutta Yhdysvallat tuntuu vain porskuttavan. Mikä pitää Yhdysvaltojen talouskasvun vuodesta toiseen vanhaa mannerta vahvempana? Talousnobelisti Daron Acemoglu purkaa Yhdysvaltojen ja Euroopan talouden vahvuuksia ja heikkouksia osiin, eikä Yhdysvallat näytäkään vertailussa enää yhtä vahvalta.
Suomen Akatemia rahoittaa uutta tutkimushanketta osaamisperusteisen maahanmuuton kehittämiseksi6.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Labore on mukana TRIM-tutkimuskonsortiossa, jolle Suomen Akatemia on myöntänyt rahoituksen vuosille 2025–2031. Konsortio tutkii ja kehittää Suomen osaamisperusteisen maahanmuuton järjestelmiä. Laboren työ keskittyy politiikkauudistusten vaikutusten arviointiin ja tuottaa tietoa päätöksenteon tueksi.
KUTSU | Esimerkkiperheet -raportti julki keskiviikkona 29.10.30.9.2025 15:23:52 EEST | Kutsu
Kenellä rahat riittävät ja kenellä eivät, kun edelleen leikataan? Miten veronkevennykset auttavat esimerkkiperheitä? Jääkö ostovoiman ennakoitu positiivinen käänne osalle perheistä vain haaveeksi?
Väitös: Kotoutumistoimenpiteet tukevat maahanmuuttaneiden työmarkkinoille pääsyä, anonyymit rekrytoinnit edistävät palkkaamista30.9.2025 08:05:16 EEST | Tiedote
Laboren tutkijapolulla väitöskirjaansa valmistellut KTM Sanni Kiviholma väittelee 3. lokakuuta Jyväskylän yliopistossa taloustieteen alaan kuuluvasta väitöskirjastaan. Tutkimus tarkastelee maahanmuuttaneiden asemaa työmarkkinoilla sekä maahanmuuton vaikutuksia työmarkkinoihin. Tulosten mukaan kotoutumistoimenpiteet tukevat työmarkkinoille pääsemistä, ja anonyymit rekrytoinnit palkkaamista. Määräaikaishaastatteluilla ei havaittu työllistymisvaikutusta. Lisäksi tutkimus osoittaa, että saatavuusharkinnan poisto lisäsi ulkomaalaisten työntekijöiden määrää poikkeusammateissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme