SDP:n Johannes Koskinen: Yhteisvastuurahastoa kannattaa puntaroida kiihkottomasti
Europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen kirjoittaa Suomenmaassa, että SDP olisi lähdössä uusien yhteisvastuiden tielle, joka tarkoittaisi satojen miljardien eurojen suuruista rahastoa. Europarlamentaarikko unohtaa mainita, että Suomelle voisi kertyä rahaston kautta investoinneista selvästi maksuosuuttamme isommat hyödyt.

- Maurin ja hallituksen linja on, ettei ehdoteta yhtään ratkaisuja. Päinvastoin: hallitus on pistänyt pään pensaaseen ja katsonut sivusta, kun investoinnit valuvat Saksaan ja Ranskaan, sanoo kansanedustaja Johannes Koskinen.
Suomen tulisi hakea monipuolisesti ratkaisuja teknologisesti edistyneiden alojemme rahoitukseen. Yhteisvastuurahasto olisi esitys, jota elinkeinoelämän edustajat Suomessa kannattavat.
- Meidän on esitettävä avauksia ja puntaroitava niitä huolella. Muuten olemme vain yksin oikeassa täällä pohjolan perukoilla. Lopullinen kiistanaihe silloin olisi, kuka viimeisenä sammuttaa valot, päättää Koskinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Tule eduskunnan kahvipöytään Laurin ja Akin kanssa! Uusi Lyly & Lindén -podcast pureutuu talouteen, työllisyyteen ja terveydenhuoltoon17.4.2025 10:13:19 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat, pitkän linjan vaikuttajat Lauri Lyly ja Aki Lindén ovat aloittaneet uuden Lyly & Linden -podcastin, jossa keskustellaan taloudesta, työstä, terveydestä ja muista politiikan ajankohtaisista teemoista.
SDP:n Ville Merinen: Kirjallinen kysymys ministeri Satoselle12.4.2025 11:50:57 EEST | Tiedote
Julkiseen virkaan tulee Suomen virkamieslainsäädännön nojalla nimittää viran vaatimukset täyttävistä hakijoista ansioitunein. Tarkoituksena on valita virkasuhteeseen hakija, jolla on parhaat edellytykset hoitaa menestyksekkäästi tehtäväänsä. Virkaan nimittämistä koskeva päätös on perusteltava hallintolain tarkoittamalla tavalla. Varsin säännöllisesti erityisesti korkeimpien valtion virkojen täyttämisen yhteydessä nousee huoli poliittisista virkanimityksistä, joissa vähemmän ansioitunut henkilö nostetaan oikeaan puolueeseen kuulumisen tai muiden poliittisten kytkösten vuoksi virkaan ohi pätevämpien hakijoiden. Esimerkiksi vuonna 2020 jätti 18 kansanedustajaa asianomaisen ministerin vastattavaksi yhteisen kirjallisen kysymyksen, jossa poliittisia virkanimityksiä pidettiin jopa korruption ilmentymänä ja katsottiin, etteivät tällaiset toimintatavat kuulu Suomen kaltaiseen oikeusvaltioon. Yksi kirjallisen kysymyksen allekirjoittajista oli nykyinen työministeri Arto Satonen. Työ- ja elinkein
SDP:n Jani Kokko: Miten voi olla, että kokoomus ei tiedä oman ministeriön tekemisistä?11.4.2025 16:13:23 EEST | Tiedote
Ulkoministeriö kertoi tänään, että se on esittänyt pyynnöstä arvion mahdollisesta tapaamisesta Venäjän edustajan kanssa. Ministeriö on arvioinut kokoomuksen Pia Kaumalle Venäjän edustajan tapaamiseen liittyviä riskejä ja muistuttanut Suomen linjasta venäläisten poliitikkojen tapaamisen suhteen.
SDP:n Kim Berg: Suojelutyöesitys etenee puutteellisena11.4.2025 14:05:53 EEST | Tiedote
SDP vaatii suojelutyötä ja hätätyön sääntelyä koskevan hallituksen esityksen palauttamista valmisteluun. Eduskunnassa käsiteltävä esitys on puutteellinen, ristiriitainen ja se on valmisteltu ilman asianmukaista kolmikantaista menettelyä. Esitys ei täytä hyvän lainvalmistelun periaatteita.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: SDP vaatii hallituksen suojelutyöesityksen palauttamista valmisteluun – epäselvyyksiä ja puutteita ei voi sivuuttaa10.4.2025 15:16:50 EEST | Tiedote
SDP vaatii suojelutyötä ja hätätyön sääntelyä koskevan hallituksen esityksen palauttamista uuteen valmisteluun. Esitys etenee valiokunnassa puutteellisilla ja ristiriitaisilla tiedoilla, eikä täytä hyvän lainvalmistelun vaatimuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme