Ratikkareiteissä muutoksia 3.6. – linja 8 korvataan bussilla 8X, linjojen 1, 2, 4 ja 10 reitit muuttuvat
Raitioliikenteeseen vaikuttavat kesän aikana Mannerheimintien katutöiden eteneminen Oopperan risteykseen, Crusellinsillan korjaustyö Jätkäsaaressa sekä pienemmät työmaat.

Reittimuutoksia on linjoilla 1, 2, 4, 8 ja 10 maanantaista 3.6. alkaen. Raitiolinjat säilyvät samoilla poikkeusreiteillä syyskuuhun asti. Reittiopas kertoo ajantasaiset reitit myös poikkeusten aikana. Kesän reitit löytyvät Reittioppaasta, kun hakee reittiä tai aikataulua 3.6. jälkeiselle ajalle.
Nämä muutokset tulevat voimaan maanantaina 3.6.
- Linja 1 siirtyy kulkemaan Rautatieaseman, Hakaniemen ja Kallion kautta. Linja ei kulje Töölön kautta ja reitiltä jäävät pois Helsinginkatu välillä Ooppera-Kaarlenkatu, Runeberginkatu ja Arkadiankatu.
- Linja 8 Arabian ja Jätkäsaaren välillä korvataan kesän ajan bussilinjalla 8X. Se kulkee linjan 8 reittiä, mutta käyttää pääosin ratikkapysäkkien viereisiä bussipysäkkejä.
- Linjat 2, 4 ja 10 eivät käytä Oopperan pysäkkejä, vaan korvaavat pysäkit sijaitsevat Ruusulankadulla. Linjat kiertävät Oopperan risteyksen Töölön hallipihan ja Ruusulankadun kautta. Muuten reitit säilyvät ennallaan.
- Linja 9B aloittaa liikenteen Jätkäsaaresta Ensi linjalle Kallioon. Linja kulkee Kampin, Rautatieaseman ja Kaisaniemen kautta eli tarjoaa metroa korvaavia yhteyksiä Rautatientorin metrokatkon aikana.
- Yölinjan 9N päätepysäkki siirtyy Jätkäsaaressa Tahitinkadun uudelle päätepysäkille. Reitiltä jää pois Tyynenmerenkadun osuus.
- Kaikkien raitiolinjojen aikatauluihin tulee muutoksia.
Seuraavat muutokset raitioliikenteessä tapahtuvat 17.6., kun kesäaikataulut tulevat voimaan ja linja 1T alkaa kulkea päivittäin. Syksyllä raitiovaunut palaavat Mannerheimintielle Runeberginkadun ja Arkadiankadun välille, mutta siirtyvät pois Runeberginkadun ja Reijolankadun väliseltä osalta. Linjoilla 2, 3, 4 ja 10 tulee käyttöön uusia poikkeusreittejä 2.9. Kerromme syksyn poikkeusreiteistä tarkemmin touko-kesäkuussa.
Korvaavan bussin kyytiin voi nousta myös keskiovista
Raitiolinjaa korvaavassa bussissa 8X toimitaan kuten raitiovaunussa, eli kyytiin voi nousta myös keskiovista. Voimassa olevaa lippua ei tarvitse näyttää kuljettajalle tai kortinlukijalle. Matkakortin lukijalaite on kuitenkin vain etuovella. Pysäkillä lähestyvälle bussille kannattaa näyttää pysähtymismerkkiä.
Tietoa järjestelystä
Mannerheimintien peruskorjauksessa tehdään töitä kesän aikana Mannerheimintien, Runeberginkadun ja Helsinginkadun risteyksessä eli Oopperan risteyksessä. Syyskuussa alkaa peruskorjauksen toinen vaihe Runeberginkadun ja Reijolankadun välillä. Peruskorjaus vaikuttaa raitio- ja bussiliikenteeseen loppuvuoteen 2025 asti.
Kesällä 2024 on käynnissä myös Ruoholahden ja Jätkäsaaren yhdistävän Crusellinsillan korjaustyö ja pienempiä työmaita. Raitiolinjat säilyvät samoilla poikkeusreiteillä kesän ajan.
HSL ei vastaa työmaista, mutta järjestää poikkeusliikenteen ja kertoo liikennemuutoksista. Poikkeusreitit on suunniteltu niin, että työmaista olisi joukkoliikenteen matkustajille mahdollisimman vähän haittaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saana Lehtineninformaatiosuunnittelija
Puh:040 527 3840saana.lehtinen@hsl.fiLiitteet
Linkit
Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2023 HSL:n toimintakulut olivat 830 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 876 miljoonaa euroa. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin vuoden 2023 aikana 344 miljoonaa kertaa, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista.
Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL-kortin käyttämisessä ja lippujen ostamisessa poikkeuksia 22.–23.9. – lähimaksulla ostetusta lipusta reilu alennus18.9.2025 10:05:00 EEST | Tiedote
HSL ottaa käyttöön uuden lipunmyynnin taustajärjestelmän 22.–23.9. Tuona aikana HSL-kortin käyttämisessä on poikkeuksia eivätkä myynti- ja palvelupisteet myy HSL:n lippuja. HSL-sovellus, lähimaksu ja pienet kertalippuautomaatit toimivat normaalisti. Lähimaksulla kertalipun saa reilusti alennettuun hintaan.
Lähibussit palaavat Itä-Helsinkiin syksyn aikana16.9.2025 15:06:45 EEST | Tiedote
Itä-Helsingin lähibussiliikenne käynnistyy osalla linoista uudelleen syksyn aikana kahdessa vaiheessa. Pienillä linja-autoilla ajettava lähibussiliikenne keskeytyi elokuussa 2025 Taksikuljetus Oy:n konkurssin takia. Lisäksi HSL:n hallitus päätti lakkauttaa lähibussilinjat 603, 704 ja 802 vähäisten matkustajamäärien takia. Itä- ja Koillis-Helsingin lähibussiliikenteen kilpailutus käynnistettiin nopeutetulla aikataululla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 16.9.202516.9.2025 13:22:26 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 16. syyskuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
Ratikkaliikenne Hakaniemeen katkeaa 6.10. neljäksi viikoksi – marraskuussa liikenne kulkee taas Pitkänsillan yli15.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Ratikoiden 7B ja 9B reitit muuttuvat ja ratikan 6B liikennöinti loppuu maanantaina 6.10. Ratikat 7B ja 9B eivät kulje Hakaniemeen 6.10.–2.11. Poikkeukset johtuvat kiskotöistä, joissa vanha kiskoyhteys Hämeentieltä ja Siltasaarenkadulta Hakaniemen pysäkkialueelle palautetaan. Töiden jälkeen raitiovaunut pääsevät taas kulkemaan Pitkänsillan yli marraskuussa.
Yli miljoona lauttamatkaa HSL-liikenteessä kesän aikana15.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Lautoilla kuljettiin kesä-elokuussa 2025 yhteensä 1 104 705 matkaa merimaisemien läpi Suomenlinnaan ja Kruunuvuorenrantaan. Suomenlinnan lautalla toteutetussa HSL:n asiakastyytyväisyystutkimuksessa lähes yhdeksän kymmenestä matkustajasta oli tyytyväisiä HSL:n joukkoliikenteeseen. Suomenlinnan lautta siirtyy syysliikenteen aikatauluihin 15.9. Kruunuvuorenrannan lautta jatkaa samoilla aikatauluilla talveen asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme