Pari vuotta toiminnassa ollut ”talojen treffipalvelu” kerännyt kansainvälistä kiinnostusta
MTK:n Autiotalot ja hiljaiset kiinteistöt hyötykäyttöön -hanke oli ehdolla 2.5. Barcelonassa The Innovation in Politics Awards -kilpailussa. Autiotalojen treffipalveluksikin kutsutun hankkeen tavoitteena oli löytää maaseudun tyhjille asunnoille uusia asukkaita.

Useat ruuhka-Suomessa asuvat pohtivat muuttoa uuteen ympäristöön. Maaseudun rauha ja suurempi asunto houkuttavat, mutta usein muuttoaikeet jäävät vain ajatuksen tasolle. Ilmiö tunnistettiin myös MTK:ssa, joka hankkeen myötä julkaisi talomaalta.fi -verkkosivun.
Palvelussa talojen omistajat voivat ilmoittaa talojaan myytäväksi tai vuokrattavaksi joustavaan tyyliin. Kohteiden selaus onnistuu treffipalveluista tutulla selaustyylillä.
”Palvelun julkaisu herätti heti suurta kiinnostusta ja MTK:n verkkosivuilla julkaistua uutista luettiin ennätyksellisen paljon. Omistajalähtöiselle ilmaiselle palvelulle on ollut maaseutukiinteistöjen osalta selkeää kysyntää”, hankkeen projektipäällikkö Janne Tyynismaa kommentoi.
Kiinnostusta vuonna 2022 julkaistulle verkkosivulle on ollut näihin päiviin asti. Hanke ja sen herättämä suosio on huomioitu myös ulkomailla. Autiotalot-hanke valittiin ehdolle The Innovation in Politics -gaalaan lukuisien ehdokkaiden joukosta. Vaikka voittoa ei gaalassa tullut, on ehdolle pääsy osoitus hankkeen onnistumisesta.
”Varsinkin näin kesän tullessa on hienoa, että kaksi vuotta vanhaa projektia nostetaan esille. Toivon, että tänäkin vuonna mahdollisimman moni voisi täyttää haaveensa ja muuttaa maalle – ainakin hetkeksi.”
Tyynismaa elää kuten opettaa. Osittain työtehtävänsä innoittamana, hän muutti 1800-luvulla rakennettuun hirsitaloon Etelä-Pohjanmaan maaseudulle.
”Ihmisten haaveet maallemuutosta elävät vahvana myös koronan jälkeen ja Talo Maalta -palvelulle on kiistaton tarve ja ilmoituksia tulee sivuille säännöllisesti. Tätä palvelua olisin itsekin kaivannut aikoinaan, kun etsimme kotia”, Tyynismaa kertoo.
Lisätietoja:
Janne Tyynismaa
Projektipäällikkö, MTK
+358 50 342 8193
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n Tiainen Äänekoskella: Uuden aluehallinnon on tuettava maaseudun elinvoimaa ja yrittämistä2.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittavat kymmenen alueellista elinvoimakeskusta sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan. ”Muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien”, korostaa MTK:n johtaja Simo Tiainen MTK Keski-Suomen syyskokouksessa 2.12. Äänekoskella.
METSO-ohjelman rahoitusta on korotettava – valtion vastuu säilytettävä1.12.2025 14:15:49 EET | Tiedote
Seitsemän järjestöä vetoaa yhdessä METSO-ohjelman rahoituksen puolesta poliittisille päättäjille toimitetussa kirjelmässä. Tavoitteita vastaavalla rahoituksella voidaan varmistaa maanomistajien mahdollisuus vapaaehtoiseen metsien suojeluun - erityisesti luonnontilaisten metsien ja vanhojen metsien osalta.
Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan28.11.2025 14:51:51 EET | Tiedote
PEFC-sertifiointi kertoo metsänomistajan sitoutumisesta kestävään metsätalouteen ja vastuulliseen luonnonvarojen käyttöön. Metsänhoitoyhdistyksen kautta sertifiointi hoituu helposti, luotettavasti ja ilman lisäkuluja – samalla tuetaan metsänomistajien yhteistä edunvalvontaa. MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola muistuttaa, että metsänomistajan kannattaa kilpailuttaa puukauppansa eikä sitoutua suoraan yhteen ostajaan, vaikka eri yhtiöt tarjoavat omia PEFC-ryhmiään.
MTK: Uusi EU-strategia vauhdittaa biotaloutta – mahdollisuuksia metsille ja maataloudelle27.11.2025 14:56:11 EET | Tiedote
Biotalous on viime vuosien aikana loistanut poissaolollaan Euroopan unionin päätöksenteossa. Biotaloutta ja on lähestytty rajoituksien ja byrokratian näkökulmasta, eikä metsäalan ja maatalouden mahdollisuuksia ole ymmärretty. EU:n uusi biotalousstrategia tuo toimialan takaisin Euroopan laajuiseen päätöksentekoon, MTK näkee.
Tero Hemmilä on valittu MTK:n uudeksi puheenjohtajaksi27.11.2025 09:17:20 EET | Tiedote
MTK:n valtuuskunta valitsi tänään Tero Hemmilän Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry:n uudeksi puheenjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme