Suomen ympäristökeskus

Politiikkasuositus: Luonnonvarojen käyttöä voidaan vähentää ja samalla vahvistaa taloutta

Jaa

Suomen talous voi kasvaa, vaikka luonnonvarojen kulutusta vähennetään. Samalla hillitään ilmastonmuutosta ja luontokatoa sekä vähennetään saastumista. Suomen kannattaa siirtyä kiertotalouteen, sillä se vähentää luonnonvarojen käyttöä ja edistää samalla kriisinsietokykyä. Suomen ympäristökeskuksen uusi Policy Brief -julkaisu avaa, miten luonnonvarojen kulutuksen ja talouskasvun irtikytkentä on mahdollista ja mitä siirtymä hiilineutraaliin kiertotalousyhteiskuntaan edellyttää.

Luontokato, ilmastonmuutos ja saastuminen johtuvat pitkälti neitseellisten luonnonvarojen käytöstä. Vähentämällä neitseellisten luonnonvarojen ottoa ja huomioimalla luonto nykyistä paremmin oton yhteydessä hillitään erityisesti luontokatoa.

”Siirtymä hiilineutraaliin kiertotalouteen mahdollistaa luonnonvarojen kestävän ja tehokkaan käytön samalla kun ratkotaan ilmasto- ja ympäristöhaasteita ja avataan uusia taloudellisia mahdollisuuksia Suomelle”, korostaa Suomen ympäristökeskuksen (Syke) professori Jyri Seppälä.

Talouskasvu voidaan kytkeä irti luonnonvarojen kulutuksesta ja ympäristövaikutuksista

Kiertotaloussiirtymälle on suuri tarve, koska Suomessa luonnonvarojen kulutus asukasta kohti on yli kolminkertainen EU:n keskitasoon verrattuna, ja luonnonvarojen jalostusarvo on EU:n matalimpia.

Suomen strategisen kiertotalousohjelman tavoitteena on siirtymä hiilineutraaliin kiertotalousyhteiskuntaan, jossa luonnonvarojen kulutuksen kasvu taittuu vuoteen 2035 mennessä.

”Siirtymä on toteutettavissa taloutta heikentämättä. Samalla voidaan vähentää kasvihuonekaasupäästöjä ja ilmansaasteita sekä hidastaa luontokatoa. Talouskasvun irtikytkentä luonnonvarojen kulutuksesta ja ympäristövaikutuksista kuitenkin edellyttää, että kiertotalous- ja vähähiilisyystoimenpiteitä otetaan laajasti käyttöön yhteiskunnan eri osa-alueilla, kuten rakentamisessa, teollisuudessa, kulutuksessa, energiasektorilla ja ruokajärjestelmässä” painottaa erikoistutkija Hannu Savolainen Sykestä.

Keskeisiä kiertotaloustoimenpiteitä siirtymässä ovat muun muassa materiaalien tehokkaampi käyttö, kierrätysmateriaalien tarjonnan ja käytön kasvu, jalostusarvon nosto teollisuudessa sekä kulutuksen kohdentuminen pitkäikäisiin tuotteisiin ja tavaroiden sijasta palveluihin.

Luonnonvarojen kestävään käyttöön löytyy keinoja

Siirtymä hiilineutraaliin kiertotalousyhteiskuntaan vaatii Suomelta lisää kunnianhimoa ja tehokasta sääntelyä. Näin vahvistetaan Suomen roolia kansainvälisesti kilpailukykyisenä ja kestävänä kiertotaloustoimijana.

”Kiertotaloutta edistetään sääntelyllä, joka ylläpitää ja luo kestävien kiertotalousmateriaalien, -tuotteiden ja -palveluiden markkinoita. Suomen kannattaa vaikuttaa EU:n kiertotalousaloitteisiin, esimerkiksi tukea EU:n ekosuunnitteluasetusta, jonka avulla edistetään tuotteiden käyttöiän pidentämistä ja kierrätettävyyttä, ja ehdotusta vihreiden väittämien todentamisesta”, korostaa Syken erikoistutkija Enni Ruokamo.  

Investoinnit resurssitehokkaaseen ja korkean jalostusarvon teollisuuteen ja puhtaaseen energiaan ovat välttämättömiä hiilineutraaliin kiertotalousyhteiskuntaan siirtymiseksi. Lisäksi maankäytön paineita vähentävää ja hiilinieluja vahvistavaa ohjausta tulee lisätä.

Syke Policy Brief: Luonnonvarojen käyttöä voidaan vähentää ja samalla vahvistaa taloutta (helsinki.fi)

Lisätietoja

Erikoistutkija, ryhmäpäällikkö Hannu Savolainen, Suomen ympäristökeskus (Syke), 
puh. 029 525 1839, etunimi.sukunimi@syke.fi

Erikoistutkija Enni Ruokamo, Suomen ympäristökeskus (Syke), 
puh. 029 525 2092 etunimi.sukunimi@syke.fi (tavoitettavissa 7.5. alkaen)

Professori, johtaja Jyri Seppälä, Suomen ympäristökeskus (Syke), 
puh. 029 525 1629, etunimi.sukunimi@syke.fi

Politiikkasuosituksia esitellään Hybriditilaisuudessa ti 7.5. klo 15–16
Toimittajan tärpit EU-vaaleihin: Mitä kannattaa kysyä luontokadosta ja luonnonvarojen käytöstä?
Helsingin keskustakirjasto Oodi + Teams.
Liity Teams-tapahtumaan tästä linkistä. 
Lisätiedot ja ilmoittautuminen läsnätilaisuuteen:
viestintäasiantuntija Saara Sivonen, puh. 050 310 5022, etunimi.sukunimi@syke.fi 

Kaikki Syken politiikkasuositukset: www.syke.fi/policybrefs

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Mediapalvelu Suomen ympäristökeskuksessa

Suomen ympäristökeskuksen mediapalvelu välittää tietoa ympäristökeskuksessa tehtävästä tutkimuksesta, auttaa toimittajia löytämään asiantuntijoita haastateltaviksi ja tarjoaa valokuvia median käyttöön.

Yhteydenottoihin vastaavat viestintäasiantuntijat. Palvelemme arkisin klo 9-16.

Puh:029 525 1072syke_ajankohtaiset@syke.fi

Suomen ympäristökeskus – Teemme tiedolla toivoa.

Suomen ympäristökeskus
Latokartanonkaari 11
00790 Helsinki

0295 251 000
https://www.syke.fi/fi-FI

On aika siirtyä yksittäisten ympäristöongelmien ratkaisemisesta koko yhteiskunnan läpileikkaavaan kestävyysmurrokseen. Suomen ympäristökeskus (Syke) vaikuttaa tutkimuksella, tiedolla ja palveluilla kestävän yhteiskunnan rakentamiseen. Suomen ympäristökeskus on valtion tutkimuslaitos, jossa työskentelee noin 700 asiantuntijaa ja tutkijaa Helsingissä, Oulussa, Jyväskylässä ja Joensuussa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen ympäristökeskus

Det ostadiga vädret har hållit cyanobakterieläget måttligt26.6.2025 13:09:15 EEST | Pressmeddelande

Situationen med cyanobakterier är fortfarande huvudsakligen lugn, och observationerna i insjöar samt längs kustområden har förblivit få. Det ostadiga vädret under den gångna veckan har försvårat satellitobservationer från öppna havsområden. Enligt automatiska observationer från handelsfartyg har dock mängden cyanobakterier varit något förhöjd i de västra öppna havsområdena i Finska viken.

Unsettled weather has kept the blue-green algae situation moderate26.6.2025 13:05:44 EEST | Press release

The situation with blue-green algae remains mostly calm, and observations in inland waters and along coastal areas have remained few. The unsettled weather over the past week has made satellite observations from open sea areas more difficult. However, according to automatic observations from merchant ships, the amount of blue-green algae has been slightly elevated in the western open sea areas of the Gulf of Finland.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye