Loppuunmyyty Lahden Suurhalli jännitti Suomen puolesta – U19-naisten taistelu päättyi MM-hopeaan
Suomi päätti U19-naisten MM-turnauksen Lahdessa hopeaan, kun Ruotsi oli loppuunmyydyssä Lahden Suurhallissa vahvempi maalein 4-2. Ottelun yleisömäärä 1 965 on U19-naisten MM-turnausten uusi ennätys.
Turnauksen kokonaiskatsojamäärä 15 941 katsojaa on sekin U19-kisojen kaikkien aikojen suurin.
Suomi sai jo avauserässä pallon maaliin, mutta Milla Granlundin osuma katsottiin korkealla mailalla tehdyksi. Ruotsi sen sijaan onnistui erän viime sekunneilla, kun Moa Kareståhl sai pallon tuupattua Mira Markströmille ja tämän laukaus ohitti Julia Saarisen. Toisessa erässä kiskaisi Ellen Lundin Ruotsille toisen maalin, ja kolmannen alussa Elin Dominicus pommitti vapaalyönnin jälkeen jo 3-0.
Kuusi ja puoli minuuttia ennen täyttä aikaa nosti pitkällä syötöllä kaksin Julia Saarisen kanssa vapautettu Mira Markström Ruotsille jo neljännen maalin, mutta maalivahdin penkille vetänyt Suomi nostatti vielä jännitettä loppukirillään. Iida Sinkko napautti ilmasta sinipaidoille avausmaalin ruotsalaisten protestoidessa mailan korkeutta, ja kolme ja puoli minuuttia ennen loppua Elsa Holopainen pommitti kertaalleen peitetyn laukauksensa paluupallosta taka-alakulmaan jo 4-2. Siihen maalinteko tänään kuivui eikä ero supistunut edes Suomen jatkaessa kuudella viittä vastaan.
– Aika paljon parannettiin pitkin turnausta ja varsinkin torstain pelistä ja kaikki jätettiin tänään tuonne, Suomen päävalmentaja Simo Leppänen mietti.
– Aika laadukkaita maalipaikkoja luotiin ja kuusi-vitosella vasta saatiin palloa maaliin, siihen me varmaan tämä hävittiin. Ekassa erässä varsinkin päästiin ylivoimalle ja viisi-kolmoselle. Maalintekopeli tämä on. Ruotsi oli maalinteossa edellä kun tekivät neljä ja me vain kaksi, mutta monella osa-alueella oltiin edellä mutta ei saatu niitä sitten tuonne taululle kumuloitua.
Päävalmentaja kiitti joukkueensa esitystä.
– Iso hatunnosto joukkueelle, pystyivät parantamaan koko viikon ja selättämään sen mörön, joka torstaista tuli mutta tänään ei vain riittänyt. Viikko oli nousujohteinen, ja eilinen oli tosi kova peli kaiken alkulohkon paineen jälkeen. Saatiin se hoidettua ja kasattua tähän rivit ja tänään ryhdikäs esitys.
Erityiskiitos lähti vielä loppuunmyydyn Lahden Suurhallin kotiyleisölle.
– Se oli ihan hirveä voimavara koko kisojen ajan ja huipentui tähän päivään. Lisää vain kotikisoja.
Suomella on ikäluokan 11 MM-turnauksesta nyt yhteensä kaksi maailmanmestaruutta, seitsemän hopeaa ja kaksi pronssia.
Salibandya, Lahti
U19-naisten MM-turnaus, loppuottelu
Ruotsi–Suomi 4-2 (1-0, 1-0, 2-2)
1. erä: 19.54 Mira Markström (Moa Kareståhl) 1-0.
2. erä: 32.46 Ellen Lundin (Markström) 2-0.
3. erä: 46.03 Elin Dominicus (Julia Nilsson) 3-0, 53.27 Markström (Livia Svartvadet) 4-0, 54.43 Iida Sinkko (Elsa Holopainen) 4-1 im, 56.20 Holopainen 4-2 im.
Torjunnat:
Louranna Jakobsson Ruotsi 5+7+8=20,
Julia Saarinen Suomi 6+3+6=15.
Jäähyt: Ruotsi 2×2 min, Suomi 0 min.
Erotuomarit: Erik Hasselberg ja Christian Friemel, Sveitsi.
Yleisöä: 1 965.
Suomen parhaana palkittiin Julia Saarinen.
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Salibandynaisten kotimatkasta painajainen - yli puolet pelaajista jäi Tshekkiin15.12.2025 16:02:21 EET | Tiedote
Salibandyn naisten MM-kisojen ratkaisuottelut pelattiin sunnuntaina Tshekin Ostravassa. Vatsatautiepidemian takia Suomen joukkueen paluumatkasta tuli ikimuistoinen – negatiivisella tavalla.
Sveitsi puolusti maailmanmestariksi 8 844 katsojan edessä14.12.2025 19:14:41 EET | Tiedote
Sveitsi juhlii toista salibandyn naisten maailmanmestaruuttaan kaadettuaan Ostravassa 8 844 katsojan edessä Tshekin 2-0. Välierissä Sveitsi oli lyönyt Ruotsin 6-3 ja Tshekki Suomen 1-0.
Ruotsi kaatui pronssiottelussa – Suomi jatkaa mitaliputkessa14.12.2025 16:07:43 EET | Tiedote
Suomi päätti naisten MM-turnauksen Tshekin Ostravassa mitalistina, kun Ruotsi kaatui iltapäivän pronssiottelussa 6-4. Ruotsi jäi ensi kertaa lajin historiassa ilman mitalia naisten MM-kisoissa.
Salibandyn maailmankirjat sekaisin – Suomi ja Ruotsi pelaavat MM-pronssista13.12.2025 22:09:03 EET | Tiedote
Tshekin Ostravassa tehtiin tänään salibandyhistoriaa, kun Sveitsi löi naisten MM-kisojen välierässä Ruotsin 6-3. Tshekin kaadettua aiemmin tänään Suomen 1-0 on lajin finaaliparina ensi kertaa koskaan Tshekki–Sveitsi. Samalla katkeaa Ruotsin vuodesta 2007 alkanut yhdeksän maailmanmestaruuden putki.
Suomi suistui pronssiotteluun – Tshekki vei MM-välierän jalkapallolukemin13.12.2025 19:13:18 EET | Tiedote
Suomen unelma salibandyn naisten maailmanmestaruudesta mureni Ostravassa, kun Tshekki oli 5 934 katsojan edessä vahvempi jalkapallolukemin 1-0. Aiemmissa 14 MM-turnauksessa Suomi oli pelannut 11 kertaa finaalissa ja kolmesti pronssiottelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme