Kutsu medialle: Tutkimuksen huiput -sarja Jyväskylän yliopistossa – kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta esittäytyy
Jyväskylän yliopisto järjestää kevät- ja syyslukukaudella 2024 kaikille kiinnostuneille avoimen mahdollisuuden tutustua tiedekuntien kärkitutkimuksiin ja nouseviin tutkimusaloihin. Tilaisuus siirtyy syyskuulle 2025 (alkuperäinen ajankohta 5.6.)

Tilaisuuksiin voi osallistua paikan päällä Ruusupuistossa tai niitä voi seurata suorina lähetyksinä Moniviestimen välityksellä tämän linkin kautta. Myöhemmin esittäytymisiä voi katsoa tallenteina. Osoite pysyy samana koko sarjan ajan.
Syyskuussa 2025 kuullaan kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan kiinnostavista, ajankohtaisista ja yhteiskunnallisesti merkityksellistä tutkimusteemoista. Oppimisen dynamiikan ja interventiotutkimuksen huippututkimusyksikössä (InterLearn) tutkitaan lasten oppimisen ja hyvinvoinnin yhteyksiä sekä oppimisen tuen keinojen vaikuttavuutta selittäviä tekijöitä. Koulutuksen tulevaisuus (EDUCA) -lippulaivan tavoitteena on edistää koulutuksen kehittämistä tutkimustiedon avulla ja luoda koulutuksen ekosysteemi. Monitieteinen aivotutkimuskeskus tarjoaa tutkimusympäristön ja tukea neurotieteelliseen tutkimukseen.
Tilaisuuden lopussa on aikaa vapaamuotoiselle keskustelulle ja verkostoitumiselle.
Huippututkimusta: Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta
(Keskiviikko 5.6.2024 klo 12.00–14.00) TILAISUUS SIIRTYY SYYSKUULLE, uusi aika ilmoitetaan myöhemmin.
Ruusupuisto-rakennuksen aulatila, Jyväskylän yliopisto (Alvar Aallon katu 9)
Ohjelma
12.00 Avaus, prof. Marja-Kristiina Lerkkanen, Kasvatustieteiden ja psykologian alojen huippututkimusta Jyväskylän yliopistossa.
12.15 Huippututkimuksen kärkeä
- InterLearn-huippututkimusyksikön esittely, prof. Paavo Leppänen
- EDUCA-lippulaivan esittely, prof. Marja-Kristiina Lerkkanen
- Monitieteinen aivotutkimus (CIBR) ja esimerkkinä DigiMind -projekti, apul.prof. Tiina Parviainen
13.45 Loppusanat, prof. Marja-Kristiina Lerkkanen
- Hetki kohtaamisille ja keskustelulle Ruusupuistossa.
14.00 Tilaisuus päättyy
Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille ja tietoa voi vapaasti välittää eteenpäin.
Syksyllä on vuorossa lisää esittelyjä. Kaikkia sarjan tilaisuuksia voi seurata etänä ja ne julkaistaan myöhemmin tallenteina.
Lämpimästi tervetuloa tutustumaan huippututkimukseemme!
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan esittäytymisestä:
Professori, varadekaani Jarmo Hämäläinen
jarmo.a.hamalainen@jyu.fi
p. 040 8053490
Lisätietoa koko esittelysarjasta:
Projektipäällikkö Esa Kannisto, KTL
esa.kannisto@jyu.fi
p. 0400 707 628
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358503374849vesa.j.holm@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Biopankkitutkimuksessa kartoitettiin tyypin 2 diabetesta sairastavien elämäntapoja19.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston ja Keski-Suomen Biopankin yhteistyötutkimuksessa kerättiin tietoa tyypin 2 diabeetikoiden elämäntavoista. Elämäntapakysely lähetettiin 1580 keskisuomalaiselle tyypin 2 diabeetikolle maalis-toukokuussa ja siihen vastasi 515 henkilöä. Jokaisen kyselyyn vastanneen panos on merkittävä ja korvaamaton apu tutkimukselle. Tutkimusryhmä esittää lämpimät kiitoksensa kaikille tutkimukseen osallistuneille.
Jyväskylän yliopiston tutkimukselle merkittävä tuki – yli 3,2 miljoonaa euroa biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimukseen18.6.2025 12:52:30 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimuksen toimikunta (BTY) on myöntänyt rahoitusta Jyväskylän yliopistoon kahdelle akatemiatutkijalle ja kolmelle akatemiahankkeelle. Rahoitusta tuli yhteensä yli 3,2 miljoonaa euroa.
Jyväskylän yliopisto mukana kestävän kehityksen arvioinnissa 2025: Työ ilmaston hyväksi huomioitiin18.6.2025 08:54:46 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sijoittui juuri julkaistussa yliopistojen yhteiskunnallista vaikuttavuutta, kestävyyttä ja vastuullisuutta mittaavassa kansainvälisessä THE Impact -arvioinnissa välille 401-600. Vuonna 2024 sijoitus oli välillä 301–400.
Parisuhde voi kukoistaa myös pikkulapsiperheissä: "Avoin keskustelu ja konkreettiset teot tärkeitä"18.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Puolison näkeminen vanhempana herättää myönteisiä tunteita, jotka voivat vahvistaa parisuhdetta, selviää tuoreesta suomalaistutkimuksesta. Esikoislapsen vanhemmat hoitavat suhdettaan avoimen keskustelun ja konkreettisten tekojen avulla. Myös yhteiset tulevaisuudensuunnitelmat tukivat uusien vanhempien hyvinvointia.
Kulttuuri on kasvavan kaupungin elinehto – Jyväskylän vahvuutena laaja ja keskusteleva kulttuuritoimijoiden verkosto, kertoo tuore tutkimusraportti17.6.2025 13:40:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän taide- ja kulttuurikenttä on laaja, monipuolinen ja elinvoimainen. Näin todetaan juuri julkaistussa Jyväskylän yliopiston tutkimusraportissa Elinvoimaa kulttuurista? Neljän toimijaryhmän näkemyksiä taiteen ja kulttuurin elinvoimaisuudesta Jyväskylässä, joka perustuu 27 asiantuntijahaastatteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme