Suomen ensimmäinen maatilakäytössä oleva peltorobotti kylvää ja kitkee Huittisissa
Huittisissa Jartun tilalla otettiin peltorobotti osaksi maatilan arkea ensimmäisenä Suomessa. Noin kuukauden kokemus on osoittanut, että peltorobotti on oiva apu sokerijuurikkaan viljelyssä. Satakunnan ELY-keskus myönsi robotin hankintaan investointituen.

– Peltorobotti kylvää ja kitkee rikkakasveja noin 30 hehtaarin sokerijuurikasalalla. Robotin valmistaja lupaa, että yksi robotti hoitaa 20 hehtaarin viljelyalaa. Testaamme nyt robotin rajoja ja lisäsimme 10 hehtaaria päälle, Juha Jarttu sanoo.
Robotti on yökyöpeli, joka liikkuu aurinkosähköllä, lataa itsensä päivällä ja jatkaa töitä vuorokauden ympäri. Se suunnistaa pelloilla GPS-paikantimen avulla ja merkitsee jokaisen siemenen paikan muistiinsa. Kun kylvötyöt on tehty, robotti siirtyy haraamaan eli kitkemään rikkakasveja juurikasrivien välistä.
Peltotyön automatisointi vapauttaa viljelijän aikaa muihin töihin, mutta vielä ensimmäisenä vuonna vapautunut aika on kulunut robotin parissa.
– Tänä vuonna olen soitellut maahantuojalle ja valmistajan tukeen sekä vastaillut toimittajien kysymyksiin. Ehkä tulevina vuosina voin sitten tehdä muut peltohommat paremmin ja keskittyä eläinten pitoon, Jarttu naurahtaa ja kertoo, että kasvinviljelyn lisäksi maatilalla kasvatetaan broilereita, ja veli vastaa yrityksen maanrakennuspalveluista.
Peltotöitä ohjataan puhelinsovelluksella
Jarttu kertoo, että robottia voi ohjata puhelinsovelluksella. Lisäksi sovelluksesta näkee työn edistymisen ja mahdolliset toimintavirheet.
– Ensimmäisinä öinä robotti oli jäänyt kiinni möykkyyn, ja sovellus ilmoitti siitä.
Jartun maatilalle hankittu peltorobotti sopii noin 50 eri kasvilajin viljelyyn. Tällä hetkellä Jarttu viljelee sillä vain sokerijuurikasta, mutta syksyllä on tarkoitus kokeilla myös syysrapsia.
Ensimmäinen maatilan hankkima peltorobotti
Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskuksen johtaja Susanna Muurinen vahvistaa, että kyseessä on Suomen ensimmäinen maatilakäytössä oleva peltobotti.
– Viime vuonna 2023 sokerijuurikkaan tutkimuskeskus toi Suomeen peltorobotin tutkimuskäyttöön. On hienoa, että nyt myös ensimmäinen viljelijä lähti kokeilemaan peltorobottia! Muurinen kertoo.
Tutkimuskeskus vuokrasi robotin Työtehoseuran ja Luonnonvarakeskuksen Peltorobo-hankkeelle, joka saa rahoituksensa maa- ja metsätalousministeriöltä maaseudun kehittämisrahastosta (Makera). Hankkeen tavoitteena on tuottaa käytännönläheistä tietoa peltoroboteista.
Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskuksen tekemät testikylvöt ja haraukset sekä viljelijöiden kokemukset muualla maailmalla rohkaisivat myös Jartun tilaa kokeilemaan uutta.
Robotin avulla vähemmän kasvinsuojeluaineita
Noin 100 000 euron peltorobotin hankinta on maatilalle suuri investointi, joka vaatii tarkkaa harkintaa. Jartun mukaan kylvötyöllä robotti ei ikinä maksa itseään takaisin. Sen sijaan säästöä kertyy, jos kasvinsuojeluaineiden käyttöä voidaan vähentää merkittävästi.
– Noin 30 hehtaarin juurikasalalla kasvinsuojeluaineet maksavat viidestätuhannesta kymmeneentuhanteen euroon kasvukaudessa. Jos robotin avulla voisi jättää kasvinsuojeluaineet kokonaan pois, se toisi säästön.
– Lisäksi olen kokenut, että juurikkaan kasvinsuojeluaineet vaikuttavat seuraavan vuoden viljasatoon. Ilman kasvinsuojeluaineita tätä ongelmaa ei ole, Jarttu jatkaa.
”Robotti on toiminut juuri niin kuin pitääkin”
Satakunnan ELY-keskus myönsi peltorobotin hankintaan maatalouden investointituen, joka on 40 prosenttia hankintahinnasta.
Tuki myönnettiin ympäristön tilaa parantavana investointina, jossa tavoitteena on edistää ympäristöystävällisemmän tuotantotavan ja teknologian käyttöönottoa. Robotilla on tarkoitus päästä kiinni torjunta-aineettomaan ja vähemmän fossiilista polttoainetta kuluttavaan viljelyyn.
– Ilman investointitukea peltorobottia tuskin olisi hankittu, Jarttu toteaa.
Tähänastisen kokemuksen perusteella Jarttu suosittelee peltorobotin kokeilua muillekin viljelijöille.
– Vielä ei ole negatiivista sanottavaa. Kun käyttöönottovaikeuksista päästiin, robotti on toiminut juuri niin kuin pitääkin. Kannattaa lisäksi hakea investointitukea ELY-keskuksesta ja laskea, kannattaako investointi oman tilan kohdalla.
Kysy lisää maatalouden investointituesta:
Katriina Rosvall, maatilarahoitusasiantuntija, Satakunnan ELY-keskus katriina.rosvall.ely-keskus.fi, 0295 022 076
Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukset myöntävät tukea maatilojen investointeihin. Investointitukien avulla pyritään kehittämään ja tukemaan maatilojen rakennetta ja kilpailukykyä. Tukea voidaan myöntää avustuksena, lainan korkotukena ja lainatakauksena.
Peltorobottiin voit tutustua Sucroksen Smart Beet Initiative -projektin FarmDroid juurikaspellolla -pellonpiennartilaisuudessa Huittisissa 17.6.2024 klo 9.30–12.
Satakunnan ELY-keskuksen asiantuntija Katriina Rosvall kertoo tilaisuudessa ELY-keskuksen maatalouden investointituen mahdollisuuksista robottihankinnoissa.
Avainsanat
Kuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Satakunnan ELY-keskus
Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on nimetty Ilkka Horelli27.11.2025 14:36:11 EET | Tiedote
Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa toimintansa 1.1.2026. Valtioneuvosto nimitti 20.11.2025 kymmenelle elinvoimakeskukselle ylijohtajat ajalle 1.1.2026–31.12.2030. Valtion aluehallinnon uudistuksessa perustetaan 10 alueellista elinvoimakeskusta. Uudistuksen myötä nykyiset 15 ELY-keskusta lakkaavat.
Satakunnassa työttömyyden nousu on hidastumassa25.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työttömyyden kasvu Satakunnassa on taittumassa. Nousu työttömien määrässä vuotta aiempaan verrattuna on kuukausi kuukaudelta pienentynyt kesäkuusta alkaen. Työvoiman kysyntä on Satakunnassa kuitenkin heikkoa ja pitkäaikaistyöttömien määrä on edelleen kasvanut voimakkaasti.
Mieti, miten puhut -kampanja herättää aikuiset puuttumaan häirintään17.11.2025 13:47:07 EET | Tiedote
Satakuntalaisessa yhteistyössä rakennettu "Mieti, miten puhut" -kampanja vastaa nuorten kokemaan hätään. Se muistuttaa aikuisten ja valta-asemassa olevien vastuusta puuttua rasismiin ja häirintään. Viikoilla 47–48 järjestettävä kampanja haastaa havainnoimaan arjen tekoja: Mieti, miten puhut. Rikotko vai rakennat?
Satakunnassa ennustetaan työvoimapulaa vain yksittäisissä ammateissa14.11.2025 11:02:53 EET | Tiedote
Satakunnassa arvioidaan vuoden päästä olevan kohtalaista työvoiman ylitarjontaa, kun tarkastellaan kaikkia toimialoja yhteensä. Ennustettu työvoiman kysynnän ja tarjonnan kohtaantotilanne on samankaltainen kaikilla tarkastelluilla toimialoilla.
Satakunnan talous- ja työllisyysnäkymät ovat pitkästä aikaa valoisat30.10.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Satakunnan elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen arvioidaan paranevan seuraavan puolen vuoden aikana. Myös työttömyyden nousussa on taittumisen merkkejä. Satakunnan elinkeinoelämän ja työmarkkinoiden tilannetta ja näkymiä on arvioitu syksyn Alueelliset kehitysnäkymät -raportissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
