Aranda on avoinna yleisölle kesällä kahdessa tapahtumassa
24.6.2024 08:00:00 EEST | Suomen ympäristökeskus | Tiedote
Yleisöllä on mahdollisuus tutustua tutkimusalus Arandaan ja sillä tehtävään merentutkimukseen Helsingissä Tall Ships Races -tapahtumassa 4.–6. heinäkuuta ja Itämeripäivänä 29. elokuuta. Asiantuntijoilla lastattu Aranda toimii meritiedon jakelufoorumina ja tukee näin osaltaan YK:n merentutkimuksen vuosikymmenen tavoitteita.

Merentutkimuksen vuosikymmenen ”Tiedettä merten hyväksi” -visio viestittää, että tutkimuksen avulla voimme parantaa merten tilaa ja varmistaa, että merten tarjoamia resursseja hyödynnetään kestävästi.
Arandan avoimissa ovissa voi tutustua aluksen tutkimuslaitteisiin, laboratorioihin ja komentosiltaan. Suomen ympäristökeskuksen asiantuntijat vastaavat vierailijoiden kysymyksiin Itämerestä. Lisäksi tapahtumien aikana on mahdollista kokea äänivideoinstallaatio, joka paljastaa pinnanalaisen meren melskeet. Aranda kiinnittyy tapahtumien ajaksi Pakkahuoneen laituriin, Helsingin Vanhan kauppahallin kupeeseen.

Aranda on räätälöity tutkimaan merta
Aranda on viides suomalaisessa merentutkimuksessa käytetty alus ja kolmas samanniminen. Nykyinen alus on kuitenkin ensimmäinen, joka on suunniteltu pelkästään merentutkimuksen käyttöön. Aranda on mitoitettu vaativaan tutkimustyöhön, ja se soveltuu monitieteelliseen ympärivuotiseen merentutkimukseen. Aluksen laboratoriotilat ja tietojenkäsittelyjärjestelmä mahdollistavat vesi- ja eliönäytteiden analysoinnin ja tulosten käsittelyn jo matkan aikana.
Arandalla tutkitaan Itämerta, mutta hyvällä jäävahvistuksella varustettuna se on kyntänyt myös pohjoisen Atlantin ja eteläisen pallonpuoliskon meriä. Alus laskettiin vesille Helsingissä vuonna 1989, ja se suuntasi vielä samana vuonna tutkimaan Antarktiksen vesiä.
Vuosien 2017–2018 kunnostuksessa Aranda sai lisää pituutta (7,1 m), mikä mahdollisti muun muassa laboratoriotilojen laajennuksen. Samalla parannettiin aluksen vakautta ja ympäristöystävällisyyttä.

Astu turvallisesti alukseen!
Lapset ovat tervetulleita Arandalle valvovan aikuisen seurassa. Aluksella ei ole kuitenkaan turvallista liikkua sylilasten kanssa. Turvallisuussyistä Arandalle ei voida ottaa vastaan päiväkoti- tai muita lapsiryhmiä. Vierailijoiden kannattaa varautua odotukseen ennen alukseen pääsyä, sillä sisälle mahtuu kerrallaan rajallinen määrä ihmisiä.
Aranda Tall Ships Races -tapahtumassa
Pakkahuoneenlaituri, Eteläranta 7, 00130 Helsinki
4.–6.7. klo 11–19
Tutkimusalus ei ole esteetön. Tapahtuma on ilmainen.
Suomen ympäristökeskus mukana myös seuraavissa Tall Ships Races -aktiviteeteissa:
Tapahtumatori, Helsingin kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11–13
- 5. heinäkuuta: Tall Ships Races Helsinki 2024 -puheohjelman paneelikeskustelussa ”Reittejä hyvinvoivaan Itämereen”
- 4.–5. heinäkuuta: ohjattu Meren aarteet -lautapeli, medianäytöllä mm. vedenalaiskuvia Itämereltä
Helsingin kauppatori
- 4.–7. heinäkuuta: Roskaa merimetson pesässä -valokuvanäyttely, videoita meriroskasta
Lisätietoja
Erikoissuunnittelija Panu Hänninen (vko 27), Suomen ympäristökeskus
p. 0295 251 203, etunimi.sukunimi@syke.fi
Ryhmäpäällikkö Riitta Autio (vko 26), Suomen ympäristökeskus
p. 0295 251 079, etunimi.sukunimi@syke.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediapalvelu Suomen ympäristökeskuksessa
Suomen ympäristökeskuksen mediapalvelu välittää tietoa ympäristökeskuksessa tehtävästä tutkimuksesta, auttaa toimittajia löytämään asiantuntijoita haastateltaviksi ja tarjoaa valokuvia median käyttöön.
Yhteydenottoihin vastaavat viestintäasiantuntijat. Palvelemme arkisin klo 9-16.
Kuvat
Linkit
Suomen ympäristökeskus – Teemme tiedolla toivoa.
Suomen ympäristökeskus
Latokartanonkaari 11
00790 Helsinki
0295 251 000
https://www.syke.fi/fi-FI
On aika siirtyä yksittäisten ympäristöongelmien ratkaisemisesta koko yhteiskunnan läpileikkaavaan kestävyysmurrokseen. Suomen ympäristökeskus (Syke) vaikuttaa tutkimuksella, tiedolla ja palveluilla kestävän yhteiskunnan rakentamiseen. Suomen ympäristökeskus on valtion tutkimuslaitos, jossa työskentelee noin 700 asiantuntijaa ja tutkijaa Helsingissä, Oulussa, Jyväskylässä ja Joensuussa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ympäristökeskus
Viikkokatsaus 23.–27.2.202619.2.2026 11:52:29 EET | Tiedote
Hei! Tässä tiedoksesi meillä Suomen ympäristökeskuksessa ensi viikolla ilmestyviä tiedotteita, uutisia, kampanjoita, blogeja ja uutiskirjeitä. Mukana myös tulevia tapahtumia ja webinaareja. Jakelemme viikkokatsauksen torstaisin STT:n kautta. Koosteet löytyvät myös STT-uutishuoneesta, josta voit tilata kaikki Suomen ympäristökeskuksen tiedotteet.
Research Director Eeva Primmer appointed Executive Director of the Stockholm Environment Institute16.2.2026 11:28:42 EET | Press release
Eeva Primmer, Research Director at the Finnish Environment Institute (Syke), is moving to a new position. She will begin as Executive Director of the Stockholm Environment Institute in May.
Tutkimusjohtaja Eeva Primmer siirtyy Tukholman ympäristöinstituutin pääjohtajaksi16.2.2026 11:02:54 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tutkimusjohtaja Eeva Primmer siirtyy uusiin tehtäviin. Hän aloittaa toukokuussa Tukholman ympäristöinstituutin pääjohtajana. Nimitys vahvistaa suomalaisen ympäristötutkimuksen kansainvälistä asemaa.
Viikkokatsaus 16.–20.2.202612.2.2026 13:50:15 EET | Tiedote
Hei! Tässä tiedoksesi meillä Suomen ympäristökeskuksessa ensi viikolla ilmestyviä tiedotteita, uutisia, kampanjoita, blogeja ja uutiskirjeitä. Mukana myös tulevia tapahtumia ja webinaareja. Jakelemme viikkokatsauksen torstaisin STT:n kautta. Koosteet löytyvät myös STT-uutishuoneesta, josta voit tilata kaikki Suomen ympäristökeskuksen tiedotteet.
IPBES: Yritykset voivat toimia muutosvoimana luonnon hyväksi - arviointiraportti hyväksyttiin onnistuneiden neuvottelujen päätteeksi9.2.2026 15:25:17 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskus, ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö: Kansainvälisen luontopaneelin (IPBES) tuore arviointiraportti korostaa yritysten vastuuta toimintansa luontovaikutuksista. Nykyinen liiketoimintaympäristö ei tue luontokadon pysäyttämistä. Laaja-alaiset rakenteelliset muutokset ovat välttämättömiä, ja hallitukset voivat ajaa niitä. Yrityksillä on silti jo nyt riittävästi tietoa ja mahdollisuuksia toimia luonnon kannalta kestävästi. Raportti korostaa luottamusta siihen, että yritykset voivat toimia muutosvoimana luonnon hyväksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


