Päivi Inberg aloittaa SuPerin puheenjohtajana – ”Yhteistyössä on voimaa”
Tuusulalaisen Päivi Inbergin puheenjohtajuus Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerissa käynnistyy 1. elokuuta. Hän aloittaa puheenjohtajakautensa keskellä alan suuria haasteita. – Haluan lähteä rakentamaan tulevaisuuden SuPeria, Inberg kertoo.

Puheenjohtaja Päivi Inberg uskoo vahvasti yhteistyön voimaan ja haluaa, että SuPer on rakentava yhteistyökumppani päättäjille ja työnantajille sekä muille sidosryhmille myös jatkossa. SuPer on itsenäinen ammattiliitto, joka tekee yhteistyötä kaikkien toimijoiden kanssa.
– Lähihoitajien edunvalvonta on kuitenkin SuPerille ykkösasia, se on kaiken perusta, Inberg muistuttaa. – Olen ylpeä superilaisten ammattitaidosta, sitä viestiä on hienoa välittää.
Haastavia aikoja hoitoalalla
Päivi Inberg aloittaa SuPerin puheenjohtajana tilanteessa, jossa sote- ja varhaiskasvatusala ovat vakavassa kriisissä. Inberg on valmis nostamaan vaikeitakin asioita avoimesti julkiseen keskusteluun, sillä muutoin muutosta ei tapahdu. – Liiton tehtävänä on tuoda viestiä kentältä päättäjille päätöksenteon tueksi, hän kertoo.
Tänä kesänä keskustelu hoitajien riittävästä ammatillisesta kielitaidosta on ollut vahvasti esillä.
– SuPerissa tilanteen kehittymistä on seurattu jo pitkään, ja liitosta on myös annettu lausuntoja ja kannanottoja, joissa on esitetty ratkaisuja asiakas- ja työturvallisuuden sekä rekrytoinnin eettisyyden turvaamiseksi, Inberg kertoo. – Vastuu siitä, että työntekijällä on riittävä ammatillinen kielitaito, on aina työnantajalla, hän painottaa.
Toinen kesällä esillä ollut hoitoalan ilmiö on terveyskeskusten ennätyssulut, joiden aiheuttajaksi hyvinvointialueet kertovat hoitajapulan. Inberg muistuttaa, että vaikka hoitotyötä tehdään suurella sydämellä, kyseessä on kuitenkin ammatti muiden joukossa. Alalle saadaan osaajia, kun palkkaus ja työolot sekä johtaminen ovat kunnossa.
– Ei hoitajapula ole mikään luonnonilmiö, johon ei hyvinvointialueiden johtajilla ja muilla päättäjillä ole mahdollisuutta vaikuttaa, Inberg sanoo. – Kysymys on siitä, mihin verorahoja halutaan suunnata.
Perushoitaja, pääluottamusmies ja edustajiston puheenjohtaja
Päivi Inberg on koulutukseltaan perushoitaja, ja hän on työskennellyt Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän toimi ennen valintaansa SuPerin edustajiston puheenjohtajana ja lisäksi pääluottamusmiehenä, SuPer-Opona, ammattiosaston hallituksen jäsenenä sekä Super työttömyyskassan hallituksen jäsenenä.
Puheenjohtajan valinta tehtiin 29. toukokuuta SuPerin liittokokouksessa, jossa myös valittiin uusi liittohallitus ja edustajisto. Liittohallituksen ja edustajiston kausi alkaa 1. elokuuta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi InbergPuheenjohtaja
Puh:040 705 9115Kuvat

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin Inberg: Pohteen vanhuspalvelujen huutokauppa polkee vanhusten oikeuksia7.10.2025 11:56:33 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg ei hyväksy Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen (Pohde) päätöstä kilpailuttaa ikääntyneiden yhteisöllisen asumisen palvelut pelkän hinnan perusteella sähköisessä huutokaupassa.
Vanhuksillakin on oikeus yhteisöllisyyteen, onneen ja turvallisuuteen6.10.2025 11:19:54 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg muistuttaa, että jokaisella vanhuksella on oikeus onneen, turvallisuuteen ja yhteisöön kuulumiseen – myös silloin, kun yhteiskunnan taloudellisia resursseja leikataan.
Hali ja SuPer: Riittävä kielitaito turvattava vieraskielisille hoitajille1.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Sote-alalta eläköityy lähes 200 000 ihmistä seuraavan 15 vuoden aikana, minkä lisäksi väestön palveluntarve kasvaa merkittävästi. Yhtenä ratkaisuna tähän haastavaan yhtälöön esitetään usein maahanmuuttoa. Hyvinvointiala Hali ry ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry järjestivät 1.10. eduskunnan Pikkuparlamentissa päättäjätilaisuuden, jossa käsiteltiin kansainvälisen rekrytoinnin ja työperäisen maahanmuuton kysymyksiä.
Muistutus: Työperäinen maahanmuutto – sote-alan hopealuoti? -tilaisuus Pikkuparlamentissa ensi viikolla (mediakutsu)25.9.2025 10:03:56 EEST | Kutsu
Tervetuloa Hyvinvointiala Hali ry:n ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin aamiaistilaisuuteen Eduskunnan Pikkuparlamenttiin keskiviikkona 1.10. klo 8.30–10.00. Käsittelemme tilaisuudessa kansainvälisen rekrytoinnin mahdollisuuksia ja haasteita sote-alan näkökulmasta. Läsnäoloilmoittautuminen tulee tehdä perjantai 26.9. klo 14.00 mennessä.
SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia17.9.2025 13:44:17 EEST | Tiedote
– Laadukas ja turvallinen hoito kuuluu perusoikeuksiin. Potilasturvallisuuden toteutumisen varmistamisen tulee olla ensisijaista, sanoo SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme