Pohjoismaiden ja Baltian kriisisimulaatioharjoitus 2024
20.9.2024 15:30:00 EEST | Suomen Pankki | Uutinen

Pohjoismaiden ja Baltian maiden rahoitusvakaudesta vastaavat viranomaiset ovat viime päivinä testanneet valmiuttaan mahdolliseen kriisitilanteeseen harjoittelemalla kolmeen kuvitteelliseen, Pohjoismaissa ja Baltiassa toimivaan pankkiin kohdistuvan simuloidun finanssikriisin hallintaa. Harjoitukseen osallistui lähes 450 henkeä, jotka edustivat Islannin, Latvian, Liettuan, Norjan, Ruotsin, Suomen, Tanskan ja Viron viranomaisia sekä asianomaisia Euroopan unionin viranomaisia: Euroopan komissiota, EKP:tä, yhteistä kriisinratkaisuneuvostoa (SRB) sekä Euroopan pankkiviranomaista (EBA). Harjoitukseen osallistui kutsuttuna tarkkailijana myös Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) edustaja.
Harjoituksen tavoitteena oli testata viranomaisten välistä viestintää, tiedonjakoa ja yhteistyötä kriisinhallintatilanteessa korkean epävarmuuden vallitessa ja aikapaineen alaisena. Harjoitus perustui kriisiskenaarioon, jossa kuvitteelliset pankit etenivät seuraavien pankkikriisin hallintaprosessissa ennakoitavissa olevien kolmen vaiheen läpi: 1) normaalista liiketoiminnasta elvytykseen ml. likviditeetin palauttamistoimenpiteet, 2) elvytyksestä kriisinratkaisuun ja kriisinhallintaviranomaisten hallinnan alaisuuteen sekä 3) kriisinratkaisun jälkeen uudelleenjärjesteltynä paluu markkinoille. Harjoituksen aikana viranomaiset hyödynsivät pankkivalvontaa ja kriisinhallintaa koskevan EU:n sääntelykehikon mukaisia käytettävissään olevia välineitä ja valtuuksia.
Harjoituksen tultua onnistuneesti päätökseen viranomaiset dokumentoivat ja jakavat oppimiskokemuksensa sekä integroivat ne nykyisiin kriisinhallintarutiineihin kehittääkseen kriisivalmiuttaan ja parantaakseen edelleen Pohjoismaiden ja Baltian alueen kriisinhallintakehikkoa.
Harjoituksen valmistelua varten vuonna 2023 perustettiin Pohjoismaiden ja Baltian vakausryhmän (Nordic Baltic Stability Group, NBSG) alainen työryhmä, jota ohjasi Tanskan kriisinratkaisuviranomainen Finansiel Stabilitet. Harjoituksen valmistelussa neuvoi työryhmää konsulttitoimisto Oliver Wyman. NBSG:n jäseniä ovat kahdeksan Pohjois- ja Baltian maan ministeriöt, keskuspankit sekä valvonta- ja kriisinratkaisuviranomaiset. Pohjois- ja Baltian maiden viranomaiset ovat sopineet toteuttavansa NBSG:n puitteissa säännöllisesti rahoituskriisejä koskevia simulaatioharjoituksia.
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Ekonomin i euroområdet håller ut, men en utdragen konflikt i Mellanöstern kan få långtgående konsekvenser6.10.2026 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Krisen i Mellanöstern bromsar upp den globala ekonomiska tillväxten och skapar osäkerhet om den framtida inflationsutvecklingen. Europeiska centralbankens råd har i år höjt styrräntorna två gånger. Räntehöjningarna har föranletts av inflationsutsikterna och de relaterade riskerna.
Euroalueen talous pitää pintansa, mutta Lähi-idän konfliktin pitkittymisellä voi olla kauaskantoisia seurauksia6.10.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Lähi-idän kriisi hidastaa maailmantalouden kasvua ja luo epävarmuutta tulevasta inflaatiokehityksestä. Euroopan keskuspankin neuvosto on nostanut ohjauskorkoja tänä vuonna kahdesti. Tehtyjä nostoja ovat puoltaneet inflaationäkymät ja niihin liittyvät riskit.
Euro area economy holding up but prolonged Middle East conflict could have far-reaching consequences6.10.2026 11:00:00 EEST | Press release
The Middle East crisis is slowing growth in the global economy and creating uncertainty about the future path of inflation. The Governing Council of the European Central Bank (ECB) has raised the key ECB interest rates twice this year. This has been prompted by the inflation outlook and the risks associated with it.
BOFIT-ennuste Venäjän talouden kehityksestä vuosiksi 2026–20285.10.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Venäjän tuotannon kasvu hiipuu edelleen ja riskit kasvavat
BOFIT Forecast for Russia 2026–20285.10.2026 11:00:00 EEST | Press release
Russian economic output growth slows further amid rising risks
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme