Pohjoismaiden ja Baltian kriisisimulaatioharjoitus 2024
20.9.2024 15:30:00 EEST | Suomen Pankki | Uutinen

Pohjoismaiden ja Baltian maiden rahoitusvakaudesta vastaavat viranomaiset ovat viime päivinä testanneet valmiuttaan mahdolliseen kriisitilanteeseen harjoittelemalla kolmeen kuvitteelliseen, Pohjoismaissa ja Baltiassa toimivaan pankkiin kohdistuvan simuloidun finanssikriisin hallintaa. Harjoitukseen osallistui lähes 450 henkeä, jotka edustivat Islannin, Latvian, Liettuan, Norjan, Ruotsin, Suomen, Tanskan ja Viron viranomaisia sekä asianomaisia Euroopan unionin viranomaisia: Euroopan komissiota, EKP:tä, yhteistä kriisinratkaisuneuvostoa (SRB) sekä Euroopan pankkiviranomaista (EBA). Harjoitukseen osallistui kutsuttuna tarkkailijana myös Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) edustaja.
Harjoituksen tavoitteena oli testata viranomaisten välistä viestintää, tiedonjakoa ja yhteistyötä kriisinhallintatilanteessa korkean epävarmuuden vallitessa ja aikapaineen alaisena. Harjoitus perustui kriisiskenaarioon, jossa kuvitteelliset pankit etenivät seuraavien pankkikriisin hallintaprosessissa ennakoitavissa olevien kolmen vaiheen läpi: 1) normaalista liiketoiminnasta elvytykseen ml. likviditeetin palauttamistoimenpiteet, 2) elvytyksestä kriisinratkaisuun ja kriisinhallintaviranomaisten hallinnan alaisuuteen sekä 3) kriisinratkaisun jälkeen uudelleenjärjesteltynä paluu markkinoille. Harjoituksen aikana viranomaiset hyödynsivät pankkivalvontaa ja kriisinhallintaa koskevan EU:n sääntelykehikon mukaisia käytettävissään olevia välineitä ja valtuuksia.
Harjoituksen tultua onnistuneesti päätökseen viranomaiset dokumentoivat ja jakavat oppimiskokemuksensa sekä integroivat ne nykyisiin kriisinhallintarutiineihin kehittääkseen kriisivalmiuttaan ja parantaakseen edelleen Pohjoismaiden ja Baltian alueen kriisinhallintakehikkoa.
Harjoituksen valmistelua varten vuonna 2023 perustettiin Pohjoismaiden ja Baltian vakausryhmän (Nordic Baltic Stability Group, NBSG) alainen työryhmä, jota ohjasi Tanskan kriisinratkaisuviranomainen Finansiel Stabilitet. Harjoituksen valmistelussa neuvoi työryhmää konsulttitoimisto Oliver Wyman. NBSG:n jäseniä ovat kahdeksan Pohjois- ja Baltian maan ministeriöt, keskuspankit sekä valvonta- ja kriisinratkaisuviranomaiset. Pohjois- ja Baltian maiden viranomaiset ovat sopineet toteuttavansa NBSG:n puitteissa säännöllisesti rahoituskriisejä koskevia simulaatioharjoituksia.
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Referensränta och dröjsmålsräntor enligt räntelagen för tiden 1.7–31.12.202630.6.2026 12:37:38 EEST | Pressmeddelande
Referensräntan enligt 12 § i räntelagen (633/1982) är 2,5 % för tiden 1.7–31.12.2026.
Korkolain mukainen viitekorko ja viivästyskorot 1.7.–31.12.202630.6.2026 12:37:38 EEST | Tiedote
Korkolain (633/1982) 12 §:n mukainen viitekorko ajanjaksona 1.7.–31.12.2026 on 2,5 %.
Reference rate and penalty interest rates for 1 July – 31 December 202630.6.2026 12:37:38 EEST | Press release
The reference rate under section 12 of the Interest Act (633/1982) for the period 1 July – 31 December 2026 is 2.5 %.
Räntan på utlåningen till hushåll steg i maj 202630.6.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Merparten av de finländska hushållens banklån löper med rörlig ränta. Uppgången i marknadsräntorna har höjt räntorna på nya och gamla lån. Hushållen lyfte i början av året mer bostadslån med fast ränta än tidigare.
Kotitalouslainojen korot nousivat toukokuussa 202630.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suurin osa suomalaisten kotitalouksien pankkilainoista on vaihtuvakorkoisia. Markkinakorkojen nousu on nostanut sekä uusien että vanhojen lainojen korkoja. Kotitaloudet nostivat alkuvuonna aiempaa enemmän kiinteäkorkoisia asuntolainoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme