Suomen talous käännekohdassa
12.6.2026 11:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote
Suomen talouskasvun ennustetaan vahvistuvan vähitellen lähivuosina. Kasvua varjostaa kuitenkin Lähi-idän konfliktista johtuva energiakriisi, joka jarruttaa talouden kehitystä ja nopeuttaa inflaatiota erityisesti lyhyellä aikavälillä.

Suomen Pankki on julkaissut tänään ennusteensa vuosille 2026–2028. Kuluvana vuonna talous kasvaa 0,7 prosenttia. Kasvu vauhdittuu 1,2 prosenttiin vuonna 2027 ja 1,4 prosenttiin vuonna 2028. Talouden elpymistä tukevat viennin ja investointien kasvu sekä yksityisen kulutuksen asteittainen piristyminen. ”Suomen taloudessa on nähtävissä käänne parempaan. Pitkään laahannut yksityinen kulutus on piristynyt alkuvuoden aikana, ja sen lisäksi vienti ja investoinnit kasvavat. Elpyminen on kuitenkin epävarmaa, ja etenkin Lähi-idän konflikti kolhii kasvua”, sanoo ennustepäällikkö Juuso Vanhala.
Energiakriisi nopeuttaa inflaatiota
Inflaatio Suomessa nopeutuu 2,4 prosenttiin vuonna 2026 energian hintojen nousun vuoksi. Energian hintojen nousun oletetaan jäävän lyhytaikaiseksi, ja inflaatio hidastuukin 1,6 prosenttiin vuonna 2027. Vuonna 2028 inflaatio nopeutuu hieman eli 1,8 prosenttiin. ”Energian hintojen nousu näkyy kuluttajahintojen kehityksessä, mutta vaikutusten arvioidaan jäävän tilapäisiksi”, Vanhala toteaa.
Yksityinen kulutus piristyy, investoinnit tukevat talouden kasvua
Yksityinen kulutus on alkanut kasvaa, ja kasvun odotetaan vahvistuvan tulevina vuosina. Kulutusta tukevat ansioiden nousu ja työllisyyden koheneminen, mutta epävarmuus ja nousseet markkinakorot hillitsevät kehitystä. Kulutuksen kasvusta huolimatta kotitalouksille kertyy myös säästöjä ennustejakson aikana.
Investoinnit erityisesti datakeskuksiin, vihreään siirtymään ja puolustusteollisuuteen vauhdittavat yksityisten investointien kasvua. Asuinrakentaminen sen sijaan elpyy hitaasti, eikä aiempien vuosien asuntojen tuotantomääriin päästä tulevina vuosina.
Viennin kasvu jatkuu kohtuullisen ripeänä. Kansainvälinen ympäristö pysyy kuitenkin haastavana, ja etenkin euroalueen vaisu talouskasvu hidastaa vientimarkkinoiden kasvua. ”Geopoliittinen epävarmuus on suurta, mutta piristymisenkin merkkejä on nähtävissä. Esimerkiksi tekoälyyn ja datakeskuksiin investoidaan maailmalla vilkkaasti, ja kansainväliset investoinnit tukevat myös Suomen vientiä”, Vanhala arvioi.
Työttömyyden väheneminen hidasta, julkinen talous selvästi alijäämäinen
Työmarkkinatilanne on yhä vaikea. Huomattavan suureksi kasvanut työttömyys pienentyy hiljalleen, kun talous elpyy, ja ennustejakson lopussa työttömyys on 9,0 %. Työllisyys kohenee tasaisesti vuosina 2026–2028, kun suhdanne paranee.
Julkinen talous pysyy selvästi alijäämäisenä. Julkinen velka kasvaa lähes 92 prosenttiin vuonna 2026 ja edelleen hieman alle 97 prosenttiin vuoteen 2028 mennessä.
Talousennusteeseen liittyy epävarmuuksia erityisesti Lähi-idän tilanteen vuoksi. Myös Yhdysvaltain kauppapolitiikka jatkuu epävarmana. Kasvu voi kuitenkin yllättää myös myönteisesti, jos geopoliittinen tilanne helpottuu nopeasti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juuso VanhalaEnnustepäällikkö
Puh:+358 9 183 2596juuso.vanhala@bof.fiLinkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Kriget i Iran driver upp inflationen och bromsar upp den ekonomiska tillväxten i euroområdet och Finland12.6.2026 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
ECB-rådet beslutade vid sitt sammanträde i går att höja styrräntan. ”Räntehöjningen syftar till att hålla inflationsförväntningarna förankrade kring målet och förebygger en spridning av pristrycket från energi till andra priser och löner”, konstaterar Finlands Banks chefdirektör Olli Rehn.
Iranin sota nopeuttaa inflaatiota ja kolhii euroalueen ja Suomen talouskasvua12.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan keskuspankin neuvosto päätti eilen kokouksessaan nostaa ohjauskorkoa. ”Koronnostolla pyritään pitämään inflaatio-odotukset vakaasti tavoitteen tuntumassa ja ennaltaehkäisemään hintapaineiden laajenemista energiasta muihin hintoihin sekä palkkoihin”, toteaa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn.
Iran war driving up inflation and slowing growth in euro area and Finnish economies12.6.2026 11:00:00 EEST | Press release
The Governing Council of the European Central Bank (ECB) decided at its meeting yesterday to raise the key ECB interest rates. “The interest rate increase is intended to keep inflation expectations firmly around the target and to help prevent price pressures spilling over from energy to other prices and to wages,” says Governor of the Bank of Finland Olli Rehn.
Eurosystemets penningpolitiska beslut11.6.2026 15:25:36 EEST | Beslut
ECB-rådet beslutar om penningpolitiken i euroområdet. ECB-rådet är fast beslutet att bedriva en penningpolitik som säkerställer att inflationen stabiliseras på dess 2-procentsmål på medellång sikt.
EKP:n rahapoliittisia päätöksiä11.6.2026 15:25:36 EEST | Päätös
EKP:n neuvosto päättää euroalueen rahapolitiikasta. EKP:n neuvosto on sitoutunut varmistamaan rahapolitiikan mitoituksella, että inflaatio vakautuu sen 2 prosentin tavoitteen mukaiseksi keskipitkällä aikavälillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme