Iranin sota nopeuttaa inflaatiota ja kolhii euroalueen ja Suomen talouskasvua
12.6.2026 11:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote
Euroopan keskuspankin neuvosto päätti eilen kokouksessaan nostaa ohjauskorkoa. ”Koronnostolla pyritään pitämään inflaatio-odotukset vakaasti tavoitteen tuntumassa ja ennaltaehkäisemään hintapaineiden laajenemista energiasta muihin hintoihin sekä palkkoihin”, toteaa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn.

”EKP:n neuvosto ei ole jatkossakaan etukäteen sitoutunut mihinkään korkouraan, mutta sen sijaan olemme vahvasti sitoutuneita vakauttamaan inflaation kahden prosentin tavoitteeseemme keskipitkällä aikavälillä. Päätökset teemme kokous kokoukselta aina tuoreimpiin tietoihin nojaten”, painottaa Rehn.
Euroalueen talouden kasvunäkymä on kevään mittaan heikentynyt, kun kriisi Lähi-idässä on pitkittynyt. Eurojärjestelmän eilen julkaiseman ennusteen mukaan talous kasvaa 0,8 % kuluvana vuonna, 1,2 % ensi vuonna ja 1,5 % vuonna 2028. Ennusteen lisäksi eurojärjestelmän skenaariotyö tukee kasvu- ja inflaatiovaikutusten arviointia.
Vaikka inflaatiotilastoissa on ensimmäisiä viitteitä kriisin epäsuorista vaikutuksista, ei merkkejä huolestuttavista toisen kierroksen vaikutuksista ainakaan vielä ole. Eurojärjestelmän ennusteen mukaan inflaatio on tänä vuonna keskimäärin 3,0 %, ensi vuonna 2,3 % ja 2,0 % vuonna 2028.
Ennakoimaton toimintaympäristö ja tuontienergian kallistuminen Euroopassa kolhivat myös Suomen taloutta, mutta kasvun ennustetaan meillä vähitellen vahvistuvan.
Lähi-idän tilanne heijastuu suomalaisten talouteen myös korkojen kautta. Koska suomalaisten asunto- ja yrityslainat ovat valtaosin vaihtuvakorkoisia, muutokset markkinakoroissa näkyvät meillä nopeasti korkomenoissa. Markkinakorot ovat ennakoineet eilistä EKP:n koronnostoa ja nousseet viime kuukausien aikana. ”Eilinen koronnosto on näkynyt markkinakorkojen ennakoivana nousuna jo kevään mittaan, eikä muutos suomalaisten lainakorkoihin siten tule äkillisesti. Korkoja nostettiin, jotta hintavakaus euroalueella säilyy, mikä on myös suomalaisten etu”, Rehn muistuttaa.
Suomen julkisen talouden haasteet jatkuvat
Julkisen talouden alijäämä pysyy suurena ja velkasuhteen ennustetaan kasvavan Suomessa edelleen. Korkomenojen kasvu ja lisääntyneet puolustusmenot vaikeuttavat sopeutusurakkaa tulevina vuosina.
EU:n neuvosto asetti tammikuussa Suomen liiallisen alijäämän menettelyyn, jonka korjaamisen määräaika on vuonna 2028. Ennusteiden valossa vaikuttaa siltä, että korjaamiseen tarvitaan lisäaikaa. Velkakestävyyden turvaamisessa ei ole kuitenkaan kyse vain EU-sääntöjen noudattamisesta. On tärkeää, että markkinat, kotitaloudet ja yritykset näkevät, että julkisen talouden suunta saadaan hallintaan.
”Ennusteen mukainen voimistuva talouskasvu vuonna 2027 antaa hyvän tilaisuuden toteuttaa julkista taloutta vahvistavia toimia eikä tätä mahdollisuutta kannata hukata. Olisikin perusteltua säätää finanssipolitiikan viritystä syksyn budjettiriihessä. Sen sijaan että finanssipolitiikkaa kevennettäisiin, se olisi hyvä mitoittaa neutraaliksi”, Rehn toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Median palvelulinja / Medietjänst / Media Service
Puh:+358 9 183 2101media@bof.fiLinkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Suomen Pankki ja OP Pohjola käynnistävät yhteistyön digitaalisen euron pilotissa14.7.2026 12:40:00 EEST | Uutinen
Suomen Pankki ja OP Pohjola ovat allekirjoittaneet sopimuksen osallistumisesta eurojärjestelmän digitaalisen euron pilottiin. Sopimus merkitsee uutta askelta digitaalisen euron valmistelutyössä ja vahvistaa suomalaisten toimijoiden osallistumista eurooppalaisen maksamisen tulevaisuuden rakentamiseen.
Bank of Finland and OP Pohjola launch cooperation in digital euro pilot14.7.2026 12:40:00 EEST | News
The Bank of Finland and OP Pohjola have signed an agreement on participation in the Eurosystem’s digital euro pilot. The agreement marks a new step in the preparatory work for a digital euro and strengthens the participation of Finnish actors in building the future of European payments.
Working together against new AI-enhanced cyber threats8.7.2026 12:00:00 EEST | Blog
The frontier artificial intelligence models are changing the nature of cyber threats. At the same time, they are also changing our understanding of where serious disruptions and systemic risks in the financial system may originate.
Referensränta och dröjsmålsräntor enligt räntelagen för tiden 1.7–31.12.202630.6.2026 12:37:38 EEST | Pressmeddelande
Referensräntan enligt 12 § i räntelagen (633/1982) är 2,5 % för tiden 1.7–31.12.2026.
Korkolain mukainen viitekorko ja viivästyskorot 1.7.–31.12.202630.6.2026 12:37:38 EEST | Tiedote
Korkolain (633/1982) 12 §:n mukainen viitekorko ajanjaksona 1.7.–31.12.2026 on 2,5 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme