Oma Häme järjestää yritysfoorumin verkossa

Oma Häme järjestää perjantaina 4. lokakuuta verkossa yritysfoorumin, joka on avoin kaikille yrityksille toimialasta tai koosta riippumatta. Tilaisuuden tavoitteena on keskustella hyvinvointialueen tulevista hankinnoista sekä kertoa julkisista tarjouskilpailuista. Lisäksi Oma Häme haluaa kuulla yrittäjien toiveita yhteistyöhön liittyen.
Vastaavia tilaisuuksia on tarkoitus järjestää 1-2 kertaa vuodessa. Yritysfoorumin sisältöä tullaan kehittämään osallistujilta saadun palautteen perusteella.
Ensimmäinen Yritysfoorumi järjestetään 4. lokakuuta klo 10-11.30 Teamsin välityksellä. Tilaisuuteen toivotaan ilmoittautumisia viimeistään 3. lokakuuta.
Tilaisuudessa asiantuntijoina toimivat:
Mikko Tuomas, hankintapäällikkö, Oma Häme
Jouni Sakomaa, hankinta- ja laadunhallintajohtaja, Oma Häme
Marko Ahtiainen, toimitusjohtaja, Hämeen Yrittäjät
Sanna Meronen-Vilenius, hankintaneuvoja, Hämeen Yrittäjät
Marko Raatikainen, asiantuntija, Hämeen TE-toimisto, kasvupalvelut
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni Sakomaahankinta- ja laadunhallintajohtaja
Puh:040 330 4202jouni.sakomaa@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Uusi ruokapalveluntuottaja on päässyt hyvin alkuun – palautteet ohjaavat kehitystyötä11.7.2025 14:07:03 EEST | Tiedote
Fodbar Oy aloitti Oma Hämeen ruokapalveluiden tuottajana huhtikuussa, ja alku on sujunut pääosin suunnitellusti. Asiakaspalautteet ja vaaratapahtumailmoitukset, erityisesti liittyen erityisruokavalioihin, ovat auttaneet kehittämään palvelua. Ruokapalveluiden laatua seurataan tarkasti, ja asiakkaat ovat kiittäneet ruoan mausta.
”Tärkeintä on olla ihminen ihmiselle” – Riitta Fagerström eläköityy vuosikymmenien työstään lasten ja perheiden kanssa10.7.2025 12:50:13 EEST | Artikkeli
Sosiaaliohjaaja Riitta Fagerström on ollut perustamassa Perhehoitoyksikkö Kanervaa 2010-luvulla ja kehittänyt sijais- ja tukiperheiden toimintaa. Työvuosien aikana Riitta on myös nähnyt muutoksen perheissä ja lasten erityisyyksissä.
Eläinystävien vierailut ilahduttavat ja tuovat turvan tunnetta ikäihmisille8.7.2025 11:59:48 EEST | Artikkeli
Eläinten vierailut ovat tuttuja monissa ikäihmisten asumispalveluyksiköissä Kanta-Hämeessä. Niin sanotut tassuterapeutit ilahduttavat läsnäolollaan, ja voivat helpottaa esimerkiksi muistisairasta hoitotilanteessa. Eläinkavereita voi löytää useiden eri toimijoiden kautta.
Toimintaympäristön muutokset haastavat Kanta-Hämeessä – Oma Häme rakentaa strategiaa, joka vastaa ajan tarpeisiin2.7.2025 11:39:01 EEST | Tiedote
Väestön ikääntyminen, mielenterveysongelmat ja elintapasairaudet lisäävät painetta palvelujärjestelmälle – samalla teknologia ja yhteistyö tarjoavat uudenlaisia mahdollisuuksia.
Ypäjäläinen Urho Puukka on jo kokenut etähoidon asiakas: “Tuntuu kuin joku tulisi kotiin vieraaksi kuvapuhelimen kautta”1.7.2025 12:22:42 EEST | Artikkeli
85-vuotias Urho Puukka saa sekä lähi- että etäkotihoitoa hyvinvointialueelta. Urho kokee päivittäisten puheluiden tuovan turvallisuutta ja etäkotihoidon helpottavan tarvittaessa nopeastikin hoitoon pääsemistä. Kanta-Hämeen hyvinvointialueella kotihoito toteutetaan uusille asiakkaille ensisijaisesti etähoitona, ja kokemukset ovat olleet lupaavia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme